
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4722/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом
Комунального некомерційного підприємства «Троїцьке територіальне медичне об`єднання»
до Північно-Східного офісу Держаудитслужби
про визнання протиправним та скасування висновку,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом Комунального некомерційного підприємства «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» (далі – позивач) до Північно-Східного офісу Держаудитслужби (далі – відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати висновок від 30 листопада 2020 року № UA-2020-10-29-005377-b про результати моніторингу закупівлі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29 жовтня 2020 року Комунальним некомерційним підприємством «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» оголошено переговорну процедуру закупівлі «Ноутбуки код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина))» [оголошення на prozorro.gov.ua: UA-2020-10-29-005377-b; 638db8015e0049ccb4ce93133728eddb] очікувана вартість – 384900,00 грн. Підставою для проведення переговорної процедури закупівлі стало те, що позивач намагався вже двічі провести відкриті торги на закупівлю ноутбуків (Тендер № 1 – «Ноутбуки (код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина))» [оголошення на prozorro.gov.ua: UA-2020-09-14-000006-c?a04c9b0019234a948589cddb792985d1]; Тендер № 2 – «Ноутбуки (код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина))» [оголошення на prozorro.gov.ua: UA-2020-10-11-000005-a?846c83b9d4e74670b7053dfc77f6ff89]. Щоразу даний тендер автоматично відмінявся електронною системою закупівель 02 жовтня 2020 року та 27 жовтня 2020 року відповідно до пункту 1 частини другої статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» у зв`язку із тим, що на участь у даних відкритих торгах було подано менше двох тендерних пропозицій.
30 жовтня 2020 року відповідно до наказу Північно-Східного офісу Держаудитслужби (складеного його структурним підрозділом без права юридичної особи - Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області) від 30 листопада 2020 року № 76 «Про початок проведення моніторингу закупівель» [UA-M-2020-11-30-000008?9fab8ef54e314f068cf134bc6dab8829] розпочато моніторинг переговорної процедури закупівлі «Ноутбуки код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина))» [оголошення на prozorro.gov.ua: UA-2020-10-29-005377-b; 638db8015e0049ccb4ce93133728ed db].
За результати даного моніторингу 30 листопада 2020 року позивач через електронну систему закупівель отримав Висновок про результати моніторингу закупівлі від 30 листопада 2020 року UA-2020-10-29-005377-b, в якому зазначено, що Замовником в електронній системі закупівель оприлюднено протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29 жовтня 2020 року № б/н, в якому пунктом 14 питання другого порядку денного визначено вичерпний перелік інформації, яку повинен надати переможець процедури закупівлі, а саме: відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю; копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законом, чим порушено вимоги частини третьої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі».
Також Висновком про результати моніторингу закупівлі UA-2020-10-29-005377-b позивача зобов`язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.
Відповідно до частини третьої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 цього Закону.
Позивачем дотримано вимоги частини третьої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» та 29 жовтня 2020 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» направлено лист-запрошення до участі у переговорній процедурі закупівлі від 29 жовтня № 990, в якому зазначено, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» необхідно надати позивачу в довільній формі інформацію про відсутність підстав, визначених у частині першій статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (окрім її пунктів 1 і 17).
Під час проведення переговорів уповноважена особа Замовника отримала від учасника закупівлі підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», про що свідчить абзац четвертий Протоколу проведення переговорів між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» від 29 жовтня 2020 року б/н, а також Довідка на підтвердження підстав, визначених частиною першою та частиною другою статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» від 29 жовтня 2020 року № 15/10 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення». Після проведення переговорів Товариство з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» отримало Повідомлення про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури. За результатом проведення даної переговорної процедури закупівлі укладено Договір про закупівлю товару від 09 листопада 2020 року № 309 між Комунальним некомерційним підприємством «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» з дотриманням вимог чинного законодавства.
Отже, при проведенні переговорної процедури закупівлі «Ноутбуки код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина)» [оголошення на prozorro.gov.ua: UA-2020-10-29-005377-b; 638db8015e0049ccb4ce93133728eddb] позивачем дотримано вимоги Закону України «Про публічні закупівлі».
Північно-Східний офіс Держаудитслужби адміністративний позов не визнав, про що подав відзив на позовну заяву від 19 січня 2021 року № 20-12-25-25-09/5-2020, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 104-109).
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що відповідно до наказу від 30 листопада 2020 року № 76 на підставі пункту 1 частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі - Управління) прийнято рішення про початок моніторингу процедури закупівлі Ноутбуків (інформацію опубліковано в інформаційно-телекомунікаційній системі Рrozorro за номером ID: UА-2020-10-29-005377-b), проведеною Комунальним некомерційним підприємством «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» (далі - Замовник), яке оприлюднене в електронній системі закупівель 30 листопада 2020 року. За результатами моніторингу було складено висновок про результати моніторингу закупівлі, який 30 листопада 2020 року оприлюднений в електронній системі закупівель. Відповідно до висновку Управлінням було виявлено порушення законодавства у сфері публічних закупівель в частині не відміни замовником закупівлі. Управлінням в пункті 3 розділу ІІ висновку зазначено зобов`язання щодо усунення Замовником виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень. Проте, Замовником станом на 18 січня 2021 року порушення не усунуто та договір від 09 листопада 2020 року № 309 не розірвано.
Управлінням, як відокремленим підрозділом Північно-східного офісу Держаудитслужби, здійснено контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом. Інформація щодо вимоги Замовником від учасника процедури закупівлі надання підтвердження відсутності підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» в електронній системі закупівель Рrozorro відсутня. Відповідно до частини третьої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 цього Закону. Відповідно до пунктів 1, 2 частини восьмої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі, якщо замовником допущено порушення, що вплинуло на об`єктивність визначення переможця процедури закупівлі та неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства щодо закупівель.
На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивачем подана відповідь на відзив від 25 січня 2020 року № 96, в якій позивач вказав, що відповідно до роз`яснень Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 03 жовтня 2020 року № 3304-04-/60124-06 «Щодо переговорної процедури закупівлі» спосіб підтвердження про відсутність підстав, зазначених у частині першій статті 17 Закону під час проведення переговорної процедури закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 Закону) визначається замовником самостійно. При цьому надання підтвердження про відсутність підстав для відмови у випадках, передбачених пунктами 1, 3, 6, 7 частини другої статті 40 Закону, вимагається від учасника (учасників) поза електронною системою закупівель. Враховуючи усе вищевикладене, переговорна процедура закупівлі UА-2020-10-29-005377-b проведена Замовником у повній відповідності до вимог Закону та чинного законодавства у сфері публічних закупівель, у тому числі з чітким дотриманням алгоритму та етапами проведення, що визначені у Додатку № 2 до роз`яснення Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 03 жовтня 2020 року № 3304-04-/60124-06 «Щодо переговорної процедури закупівлі». Отже, за твердженням позивача будь-які порушення відсутні, а висновок Управління є неправомірним (арк. спр. 158-159).
Ухвалою від 08 грудня 2020 року серед іншого відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 39-41).
Ухвалою від 29 січня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі № 360/4722/20 за позовом Комунального некомерційного підприємства «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» до Північно-Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку на тридцять днів (арк. спр. 168).
Ухвалою від 17 лютого 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 09 березня 2021 року о 10 год. 00 хв. (арк. спр. 181).
У судове засідання учасники справи не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (арк. спр. 185, 185 зв., 186, 186 зв.). Заявою від 18 грудня 2020 року б/н позивач просив розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 94), відповідач причини неявки представника у судове засідання не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» (ідентифікаційний код 01983720, місцезнаходження: 92100, Луганська область, Троїцький район, смт. Троїцький, вул. Виноградна, буд. 11) є юридичною особою, основним видом діяльності є 86.10 Діяльність лікарняних закладів, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 08 грудня 2020 року, та здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого рішенням сесії Троїцької районної ради сьомого скликання від 26 лютого 2019 року № 27/16 (арк. спр. 31-35, 50-62).
Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» 29 жовтня 2020 року на вебпорталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-10-29-005377-b) розмістило оголошення за № UA-2020-10-29-005377-b про проведення переговорної процедури закупівлі товару (код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина)) – ноутбуків у кількості 20 штук (ДК 021:2015:30213100-6 - Портативні комп`ютери) (арк. спр. 8-9, 188-192).
Листом-запрошенням від 29 жовтня 2020 року № 990 Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» запросило Товариство з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» до участі у переговорній процедурі закупівлі згідно з статтею 40 Закону України «Про публічні закупівлі» на закупівлю товару – ноутбуків у кількості 20 штук, код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина), із зазначенням про те, що останньому відповідно до частини третьої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» необхідно надати замовнику в довільній формі інформацію про відсутність підстав, визначених у частині першій статті 17 цього Закону (окрім її пунктів 1 і 7) (арк. спр. 20, 85).
На підтвердження відсутності підстав, визначених у частинах першій, другій статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», Товариство з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» надало довідку від 29 жовтня 2020 року за № 15/10, в якій підтвердило, що Замовник не має жодної з підстав для відмови їм в участі у процедурі закупівлі, передбачених у частинах першій, другій статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (арк. спр. 23, 91-92).
Проведення переговорів між Комунальним некомерційним підприємством «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» щодо закупівлі товару (код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина)) – ноутбуків у кількості 20 штук (ДК 021:2015:30213100-6 - Портативні комп`ютери) оформлено протоколом від 29 жовтня 2020 року (арк. спр. 21, 89-90).
Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29 жовтня 2020 року Комунальним некомерційним підприємством «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» прийнято рішення здійснити закупівлю «Ноутбуки (код ДК 021:2015 – 30210000-4. Машини для обробки даних (апаратна частина))» шляхом застосування переговорної процедури закупівлі з Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» відповідно до пункту 1 частини другої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі», прийняти рішення про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» (арк. спр. 5-7).
Листом від 29 жовтня 2020 року № 989 Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» направило Товариству з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» повідомлення про намір укласти договір (арк. спр. 24, 24 зв.-25, 86, 87-88).
Повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) UA-2020-10-29-005377-b в електронній системі закупівель Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» оприлюднило 29 жовтня 2020 року (арк. спр. 8-9, 26-27, 188-192).
09 листопада 2020 року за № 309 між Комунальним некомерційним підприємством «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» укладений договір про закупівлю товару - «Ноутбуки (код ДК 021:2015 - 30213100-4. Машини для обробки даних (апаратна частина))», який оприлюднено в електронній системі закупівель 09 листопада 2020 року (арк. спр. 8-9, 13-16, 63-70, 188-192).
Також 09 листопада 2020 року в електронній системі закупівель сформовано та оприлюднено звіт про результати проведення процедури закупівлі UA-2020-10-29-005377-b (арк. спр. 28-29).
Наказом Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 30 листопада 2020 року за № 76 «Про початок моніторингу закупівель» відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, вирішено почати моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додається. В додатку до наказу від 30 листопада 2020 року за № 76 «Про початок моніторингу закупівель» зазначено оголошення про проведення процедури закупівлі від 29 жовтня 2020 року UA-2020-10-29-005377-b (арк. спр. 110, 111).
За результатами проведеного моніторингу закупівлі, Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області складено висновок від 30 листопада 2020 року № 293 про результати моніторингу закупівлі (арк. спр. 11-12, 112-114), в якому вказано:
«За результатами аналізу питання оприлюднення інформації щодо закупівлі, установлено порушення вимог частини третьої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон). За результатами аналізу визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, наявності підстав щодо застосування переговорної процедури закупівлі, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, – порушень не установлено.
За результатами моніторингу встановлено, що Замовником в електронній системі закупівель оприлюднено протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29 жовтня 2020 року б/н, в якому пунктом 14 питання 2 порядку денного визначено вичерпний перелік інформації, яку повинен надати переможець процедури закупівлі, а саме: відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю; копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законом, чим порушено вимоги частини третьої статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон). Відповідно до частини третьої статті 40 Закону замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 цього Закону. Відповідно до пунктів 1, 2 частини восьмої статті 40 Закону переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі, якщо замовником допущено порушення, що вплинуло на об`єктивність визначення переможця процедури закупівлі та неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства щодо закупівель».
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області зобов`язало Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.
07 грудня 2020 року Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» через електронну систему закупівель оприлюднило заперечення до висновку моніторингу щодо виявлених порушень (арк. спр. 76-92).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 (далі - Положення № 43), визначено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення № 43 Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Згідно з пунктом 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
За змістом пункту 1 Положення про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого Наказом Держаудитслужби від 02 червня 2016 року № 23, Північно-східний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавський, Сумській областях (далі - управління). Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно (арк. спр. 144-153).
Згідно з пунктами 1, 3 Положення про Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 25 серпня 2016 року № 2, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (далі - управління) є структурним підрозділом Північно-східного офісу Держаудитслужби. Основним завданням управління є реалізація повноважень Північно-східного офісу Держаудитслужби на території Луганської області (арк. спр. 134-141).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі – Закон № 2939-XII) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Частиною першою статті 2 Закону № 2939-XII визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (частина друга статті 2 Закону № 2939-XII).
Відповідно до частин першої, четвертої статті 5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад встановлює Закон України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон № 922-VIII).
Пунктом 14 частини першої статті 1 Закону № 922-VIII визначено, що моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель (тут і надалі посилання на норми Закону № 922-VIII наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель врегульовано статтею 8 Закону № 922-VIII.
Абзацами першим, другим частини першої статті 8 Закону № 922-VIII передбачено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 8 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: дані автоматичних індикаторів ризиків.
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону № 922-VIII повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі. Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель (частина четверта статті 8 Закону № 922-VIII).
Абзацом першим частини п`ятої статті 8 Закону № 922-VIII регламентовано, що протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.
Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі (абзац другий частини п`ятої статті 8 Закону № 922-VIII).
Згідно з частиною шостою статті 8 Закону № 922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону № 922-VIII у висновку обов`язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
Абзацом другим частини восьмої статті 8 Закону № 922-VIII передбачено, що протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Згідно з частиною десятою статті 8 Закону № 922-VIII у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Статтею 40 Закону № 922-VIII визначені умови застосування переговорної процедури закупівлі.
Так, частиною першою статті 40 Закону № 922-VIII визначено, що переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі.
Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом. При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника процедури закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (пункт 1 частини другої статті 40 Закону № 922-VIII).
Згідно з частиною третьою статті 40 Закону № 922-VIII замовник (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої цієї статті) під час проведення переговорів вимагає від учасника (учасників) надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому (їм) в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 цього Закону.
За результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) процедури закупівлі замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю. Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю обов`язково безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом одного дня після ухвалення рішення (частини четверта, п`ята статті 40 Закону № 922-VIII).
Згідно з пунктом 1 частини восьмої статті 40 Закону № 922-VIII переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі якщо замовником допущено порушення, що вплинуло на об`єктивність визначення переможця процедури закупівлі.
В ході судового розгляду судом встановлено, що під час проведення переговорів Комунальне некомерційне підприємство «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» листом-запрошенням від 29 жовтня 2020 року № 990 вимагало від Товариства з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої (окрім її пунктів 1 і 7) статті 17 Закону № 922-VIII (арк. спр. 20, 85).
На підтвердження відсутності підстав, визначених у частинах першій, другій статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», Товариство з обмеженою відповідальністю «Діавестенд комплексні рішення» надало довідку від 29 жовтня 2020 року за № 15/10, в якій підтвердило, що Замовник не має жодної з підстав для відмови їм в участі у процедурі закупівлі, передбачених у частинах першій, другій статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (арк. спр. 23, 91-92).
Оскільки Законом № 922-VIII не вимагається надання учасником під час проведення переговорів підтвердження про відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі у випадках, передбачених пунктом 1 частини другої статті 40 Закону № 922-VIII, в електронній системі закупівель, відсутність листа-запрошення від 29 жовтня 2020 року № 990 та довідки від 29 жовтня 2020 року за № 15/10 в електронній системі закупівель не нівелює обставин дотримання позивачем вимог частини третьої статті 40 Закону № 922-VIII.
Отже, висновок відповідача про порушення позивачем при здійсненні спірної процедури закупівлі вимог частини третьої статті 40 Закону № 922-VIII є безпідставним та необґрунтованим, внаслідок чого висновок Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 30 листопада 2020 року № 293 про результати моніторингу закупівлі UA-2020-10-29-005377-b є протиправним та підлягає скасуванню.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи обраний позивачем спосіб судового захисту відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позов підлягає задоволенню повністю, суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Держаудитслужби понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 80, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Комунального некомерційного підприємства «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» (ідентифікаційний код 01983720, місцезнаходження: 92100, Луганська область, Троїцький район, смт. Троїцький, вул. Виноградна, буд. 11) до Північно-Східного офісу Держаудитслужби (ідентифікаційний код 40478572, місцезнаходження: 61022, Харківська область, м. Харків, Дзержинський район, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під`їзд, 10 поверх) про визнання протиправним та скасування висновку задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 30 листопада 2020 року № 293 про результати моніторингу закупівлі UA-2020-10-29-005377-b.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північно-Східного офісу Держаудитслужби на користь Комунального некомерційного підприємства «Троїцьке територіальне медичне об`єднання» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 19 березня 2021 року.
Суддя Т.І. Чернявська