
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2021 р. справа № 300/3989/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0030570411 від 27.11.2020, -
ВСТАНОВИВ:
Томин Сергій Володимирович в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0030570411 від 27.11.2020, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 10% на суму 4332,07 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0030570411 від 27.11.2020 ґрунтується на помилкових висновках, зроблених в акті камеральної перевірки № 1788/09-19-04-11/ НОМЕР_1 від 27.11.2020. Так, предстаник позивача зазначив, що перевіркою зроблено необґрунтований та такий, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України висновок про порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 термінів сплати військового збору, оскільки позивач вчасно згідно платіжного доручення № 186 від 07.02.2020 сплатив військовий збір в сумі 43320,66 грн. за реквізитами рахунку, які містився на сайті Територіальних органів ДПС в Івано-Франківській області. В березні 2020 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 дізнався про існування недоїмки по сплаті військового збору. Вказана недоїмка виникла в позивача у зв`язку із сплатою згідно платіжного доручення № 186 від 07.02.2020 військового збору в сумі 43320,66 грн. на помилковий рахунок. Так, зі створенням Калуської ОТГ визначено окремий рахунок для сплати військового збору, який станом на час проведення платежу: військового збору, що мав місце 07.02.2020, позивачу був невідомий. Згідно платіжного доручення № 382 від 06.03.2020 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 повторно сплатив військовий збір в сумі 43320,66 грн. на новий рахунок. Представник позивача вважає, що вказані дії фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, а тому не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України. Оскільки узгоджені позивачем зобов`язання з військового збору сплачено на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації в платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов`язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми зобов`язання у визначений відповідною нормою Податкового кодексу України строк.
Ухвалою суду від 04.01.2021 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Представник позивача у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
08.02.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 08.02.2021 № 96/09-19-20-01-11 на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Відповідач зазначив, що строк сплати військового збору, який визначений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, є присічним строком, а тому надходження коштів від платника податків на відповідний казначейський рахунок після спливу 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації (тобто після 20 лютого), є порушенням податкового законодавства, наслідком якого є притягнення такого платника податків до відповідальності, передбаченої статтею 122 Податкового кодексу України. Позивач 06.03.2020 здійснив сплату військового збору в розмірі 43320,66 грн., тобто із затримкою сплати 15 днів. На підставі зафіксованих в акті перевірки № 1788/09-19-04-11/ НОМЕР_1 від 27.11.2020 порушень терміни сплати по військовому збору, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0030570411 від 27.11.2020, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 4332,07 грн. Таким чином, представник відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0030570411 від 27.11.2020 прийнято правомірно. Просить в задоволенні позову відмовити.
Позивач не скористався правом на подання відповіді на відзив у строк, встановлений судом в ухвалі від 20.01.2021.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 згідно платіжного доручення № 186 від 07.02.2020 сплатив військовий збір за річним декларуванням в сумі 43320,66 грн. за реквізитами рахунку: одержувач Калуське Ук/м.Калуш/11011001, код 37824037, Казначейство України (ел. адм. подат.) у м. Києві, рахунок № UА578999980313090137000009187 (а.с. 6).
Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області листом № 05.1-06-06/806 від 16.03.2021 «Про підтвердження зарахування» підтвердило, що кошти в сумі 43320,66 грн. сплачені позивачем платіжним дорученням № 186 від 07.02.2020, зараховані до державного бюджету 07.02.2020 на рахунок № НОМЕР_2 , який був відкритий в Казначействі України для Калуського УДКСУ за кодом класифікації доходів бюджету 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».
06.03.2020 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 згідно платіжного доручення № 382 від 06.03.2020 повторно сплатив військовий збір за річним декларуванням в сумі 43320,66 грн. за реквізитами рахунку: одержувач Калуське Ук/м.Калуш/11011001, код 37824037, Казначейство України (ел. адм. подат.) у м. Києві, рахунок № UА308999980313000137000009614 (а.с. 7).
27.11.2020 представником Головного управління ДПС в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань несвоєчасності сплати грошових зобов`язань по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
За наслідками проведеної перевірки складено акт за № 1788/09-19-04-11/ НОМЕР_1 від 27.11.2020, згідно висновків якого встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 терміну сплати по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатом річного декларування, протягом строків, визначених пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України (а.с. 4).
На підставі вищевказаного акту перевірки № 1788/09-19-04-11/ НОМЕР_1 від 27.11.2020, відповідачем 27.11.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0030570411 від 27.11.2020, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 10% від суми прострочення грошового зобов`язання, а саме на суму 4332,07 грн., оскільки фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 сплачено військовий збір в сумі 43320,66 грн. із затримкою на 15 днів (а.с. 5).
Вважаючи протиправним податкове повідомлення-рішення № 0030570411 від 27.11.2020, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просить скасувати таке податкове повідомлення-рішення.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема у частині оподаткування військовим збором.
Відповідно до пункту 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.
Згідно з підпунктом 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПК України, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту (1,5 відсотка від об`єкта оподаткування).
Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов`язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок.
Платник, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов`язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити військовий збір з таких доходів (підпункт 168.2.1 пункт 168.2 статті 168 ПК України).
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за результатами річного декларування за 2019, був зобов`язаний сплатити військовий збір в розмірі 1,5 відсотка від доходів, які включені до загального річного оподатковуваного доходу.
Строки сплати податкового зобов`язання визначені в статті 57 ПК України.
Так, відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Граничним строком для подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік для фізичних осіб - підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) 10.02.2020. Таким чином, військовий збір за результатами річного декларування мав бути сплачений до 20.02.2020.
Як встановлено судом вище, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 згідно платіжного доручення № 186 від 07.02.2020 сплатив військовий збір за річним декларуванням в сумі 43320,66 грн. за реквізитами рахунку: одержувач Калуське Ук/м.Калуш/11011001, код 37824037, Казначейство України (ел. адм. подат.) у м. Києві, рахунок № UА578999980313090137000009187 (а.с. 6).
Таким чином, позивач вчасно сплатив військовий збір (до 20.02.2020), однак помилково на інший рахунок.
В свою чергу, за несплату платником податків узгодженої суми грошового зобов`язання у певний термін законодавець для такого платника передбачив негативні наслідки у вигляді штрафних санкцій.
Так, відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Водночас нормами Бюджетного кодексу України, а саме: частиною першою статті 43 та частиною п`ятою 5 статті 45 передбачено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Крім цього, пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Верховний Суд в постанові від 14.03.2019 в справі № 825/2388/18 зазначив: «Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПК України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.
В свою чергу, відповідно до статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у строк, передбачений пунктом 57.1 статті 57 ПК України, платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету. А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов`язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання у визначений вказаною нормою ПК України строк, а відтак і для застосування на підставі пункту 126.1 статті 126 ПК України штрафних (фінансових) санкцій».
В спірному випадку суд встановив, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 згідно платіжного доручення № 186 від 07.02.2020 сплатив військовий збір за річним декларуванням в сумі 43320,66 грн. за реквізитами рахунку: одержувач Калуське Ук/м.Калуш/11011001, код 37824037, Казначейство України (ел. адм. подат.) у м. Києві, рахунок № UА578999980313090137000009187 (а.с. 6).
При цьому Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області листом № 05.1-06-06/806 від 16.03.2021 «Про підтвердження зарахування» підтвердило, що кошти в сумі 43320,66 грн. сплачені позивачем платіжним дорученням № 186 від 07.02.2020, зараховані до державного бюджету 07.02.2020 на рахунок № НОМЕР_2 , який був відкритий в Казначействі України для Калуського УДКСУ за кодом класифікації доходів бюджету 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».
Після того, як в березні 2020 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 дізнався про існування недоїмки по сплаті військового збору, яка виникла в позивача у зв`язку із сплатою згідно платіжного доручення № 186 від 07.02.2020 військового збору в сумі 43320,66 грн. на помилковий рахунок, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 згідно платіжного доручення № 382 від 06.03.2020 повторно сплатив військовий збір за річним декларуванням в сумі 43320,66 грн. за реквізитами рахунку: одержувач Калуське Ук/м.Калуш/11011001, код 37824037, Казначейство України (ел. адм. подат.) у м. Києві, рахунок № UА308999980313000137000009614 (а.с. 7).
За вказаних обставин, суд встановив факт сплати позивачем військового збору в сумі 43320,66 грн. у встановлений законодавством строк, проте з помилковим зазначенням номера рахунку № НОМЕР_2 , замість правильного № НОМЕР_3 . При цьому позивач своєчасно здійснив перерахування військового збору в сумі 43320,66 грн. за результатами річного декларування за 2019 рік, однак через допущену ним помилку в реквізитах рахунку, вказані кошти було зараховано на іншій рахунок.
Такі дії фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 не містять ознак бездіяльності платника при сплаті вказаних зобов`язань з військового збору, а тому не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених статті 126 ПК України.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 14.08.2018 в справі № 821/1897/17, від 18.04.2019 в справі № 804/6725/16, від 28.05.2019 в справі № 826/24675/15.
Суд звертає увагу на те, що частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено правовий порядок для суб`єктів владних повноважень, згідно якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 21.1 статті 21 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Згідно встановлених в частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріїв правомірності рішень, дій, бездіяльності суб`єктів владних повноважень, їх посадових осіб - рішення суб`єктів владних повноважень повинні прийматися (вчинятися) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області № 0030570411 від 27.11.2020 не відповідає встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, оскільки прийнято за відсутності правової підстави та необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для прийняття такого рішення.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області належить задовольнити повністю: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області № 0030570411 від 27.11.2020.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано платіжне доручення № ЧС0Е000043 від 11.01.2021 про сплату судового збору в розмірі 840,80 грн. (а.с. 17). Доказів понесення позивачем інших судових витрат суду не подано. Також відсутні докази понесення судових витрат у справі відповідачем.
Таким чином, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області 840,80 грн. судових витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області № 0030570411 від 27.11.2020.
Cтягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 43142559, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018) 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок судових витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 43142559, вулиця Незалежності, 20, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.