
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
22 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2652/21 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю «Ковельагроспецпостач» до Дубнівської сільської ради,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з додатковою відповідальністю «Ковельагроспецпостач» звернулося з позовом до Дубнівської сільської ради та просило вирішити питання про відкриття провадження.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У тексті позовної заяви вказано про ОСОБА_1 як учасника спірних правовідносин.
У випадку якщо судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, то про таких осіб необхідно зазначити у позовній заяві. Такі особи можуть мати статус третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (на стороні позивача або відповідача). Вимоги пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України стосуються і третіх осіб.
У заявах про залучення третіх осіб на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина четверта статті 49 КАС України).
У порушення зазначених вимог у позовній заяві не зазначено відомі номери засобів зв`язку, електронну адресу або адресу електронної пошти позивача та відповідача (за відсутності таких даних про це необхідно зазначити у позові); відсутні відомості про третіх осіб (у разі їх наявності); найменування відповідача не відповідає повному найменуванню юридичної особи, зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як встановлено пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб`єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
У прохальній частині позовної заяви позивач просив вирішити питання про відкриття провадження у справі. Проте позовна заява не містить предмету позову (матеріально-правових вимог до відповідача) з урахуванням положень частини першої статті 5 КАС України.
У позовній заяві також відсутнє правове обґрунтування позову (правові підстави позову), тобто, нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Пунктами 5, 9 частини п`ятої статті 160 КАС України установлено, що в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. У справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень у позовній заяві зазначається обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Частиною четвертою статті 161 КАС України обумовлено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви (частина друга статті 79 КАС України).
Згідно з частиною сьомою статті 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Проте в порушення вказаних вимог позивачем не обґрунтовано підстав звернення до суду та фактично не вказано, яке його право порушено, не надано жодних доказів щодо обставин справи. За текстом позовної заяви позивач стверджує про протиправність рішень відповідача від 01 березня 2018 року №29/05 та від 05 березня 2019 року №40/13-8.1, проте не надає їх копій, якщо предмет позову зумовлений їх оскарженням.
Зазначені вище недоліки позовної заяви позбавляють суд можливості визначити категорію спору, характер та зміст спірних правовідносин, та не сприяють виконанню завдань адміністративного судочинства - забезпечити швидкий і ефективний розгляд справи та обрати найбільш ефективний спосіб захисту порушених прав та інтересів позивача для їх відновлення (у випадку виявлення таких порушень).
Позивач не виконав вимог пункту 11 частини п1ятої статті 160 КАС України та не надав власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, частиною першою статті 161 КАС України встановлено обов`язок позивача додати до позовної заяви її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак позивач не дотримався і цих вимог, оскільки не додав копії позовної заяви та копії документів, що додаються до неї, для відповідача.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3, частиною першою статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем – 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” з 01 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2270,00 грн.
Частиною третьою статті 6 Закону України “Про судовий збір” встановлено такі правила: за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру; у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відсутність у позовній заяві конкретно визначеного предмета позову позбавляє суд можливості визначити точну суму судового збору, яка підлягає сплаті за пред`явлення позову до адміністративного суду.
Якщо позивач оскаржує рішення Дубнівської сільської ради від 01 березня 2018 року №29/20-5 та 05 березня 2019 року №40/13-8.1, то кожна вимога про визнання протиправним та скасування рішення як акта індивідуальної дії повинна бути оплачена судовим збором у сумі 2270,00 грн (а за дві вимоги - 4540,00 грн).
Проте до позовної заяви позивач не долучив докази сплати судового збору та він на підставі статті 5 Закону України “Про судовий збір” не звільнений від сплати судового збору.
Як визначено частиною першою статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом – проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
За загальним правилом, встановленим статтею 122 КАС України, строки для звернення до адміністративного суду, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дата, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, розпочинає перебіг строку звернення до суду з адміністративним позовом, який відповідно до частини першої статті 122 КАС України може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частина друга статті 122 КАС України передбачає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відсутність предмета позову та не зазначення обставин, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, не дозволяє суду перевірити, чи подано позов у строк, встановлений КАС України, а якщо такий строк пропущено, то які є поважні причини незвернення до суду своєчасно.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені вище недоліки позовної заяви у такий спосіб: подати нову редакцію позовної заяви (копію для учасників справи), в якій виконати вимоги пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України, визначити позовні вимоги (предмет позову з врахуванням приписів статті 5 КАС України) з їх відповідним обґрунтуванням (підстави позову); надати суду докази на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві, власне письмове підтвердження позивача про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, а також вказати, з якого моменту (з якої дати) позивач дізнався про порушення своїх прав, та з цієї дати обґрунтувати строк звернення до суду із позовом, у разі пропуску такого строку надати заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Також позивачу у зазначений строк необхідно подати до суду належно засвідчені копії документів, доданих до позовної заяви (та їх копії - для учасників справи), сплатити судовий збір з урахуванням наведених вище ставок судового збору та правил його сплати (в залежності від предмета позову) та надати докази сплати судового збору. У разі якщо позивач оскаржує рішення Дубнівської сільської ради від 01 березня 2018 року №29/20-5 та 05 березня 2019 року №40/13-8.1 судовий збір становить 4540,00 грн.
Перерахування судового збору необхідно здійснювати за платіжними реквізитами Волинського окружного адміністративного суду, зазначеними на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю «Ковельагроспецпостач» до Дубнівської сільської ради залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк