
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/510/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2018 року в розмірі 71 процент грошового забезпечення з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії; визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 71 процент грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно з довідкою від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о та відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", починаючи з 01 квітня 2019 року, в розмірі 100 відсотків її підвищення; зобов`язання перерахувати та здійснити виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років в розмірі 71 процент грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", починаючи з 01 січня 2018 року; зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 71 процент грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно з довідкою від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о та відповідно до вимог вказаних нормативно-правових актів, починаючи з 01 квітня 2019 року, в розмірі 100 відсотків її підвищення.
В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 09 лютого 2005 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 71 процент відповідних сум грошового забезпечення. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) відповідач у квітні 2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача та зменшив основний розмір пенсії з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Однак позивач вважає, що при перерахунку пенсії мають застосовуватись норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії.
Також ОСОБА_1 зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Постанови №103 та зміни до пункту 5 додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), тому з 05 березня 2019 року обмеження щодо неврахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій при перерахунку пенсій та обмеження розміру підвищення пенсії скасовано.
Як зазначив позивач, Державна установа "Маневицька виправна колонія (№42)" виготовила довідку від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2019 року із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії. Вказану довідку разом із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 71 процент суми грошового забезпечення та перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о ОСОБА_1 надіслав ГУ ПФУ у Волинській області. Однак відповідач листом від 24 листопада 2020 року №16633-16699/Б-02/8-0300/20 повідомив про відсутність підстав для здійснення відповідного перерахунку пенсії.
Позивач вважає дії відповідача протиправними - такими, що порушують його право на отримання пенсії у належному розмірі, тому просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20 січня 2021 року прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю (а.с.32-40). В обґрунтування цієї позиції вказав, що пенсія ОСОБА_1 була призначена з 09 лютого 2005 року у розмірі 71 процент грошового забезпечення при вислузі 27 років. З часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" неодноразово зазнавала змін. Згідно зі статтею 13 цього Закону (зі змінами, внесеними Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні") максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Вказана норма набрала чинності 01 травня 2014 року та вона не визнана неконституційною. Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.
Також відповідач зазначив, що відповідно до Порядку №45, пенсії призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, перераховуються на умовах та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання Постанови №103 ГУ ПФУ у Волинській області було перераховано пенсію позивача з 01 січня 2018 року та проведено її виплату у встановленому порядку. Після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14 серпня 2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Вказаною постановою, яка набрала чинності 04 вересня 2019 року, встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01 березня 2018 року та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року. Також зауважив, що постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" встановлено, що з 01 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Жодних інших рішень Кабінет Міністрів України щодо перерахунку пенсії в інших розмірах чи строків її виплати не приймав.
Крім того, відповідач наголосив, що лист Державної установи "Маневицька виправна колонія (№42)" від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о, створений на запит позивача на отримання публічної інформації, носить тільки інформаційний характер та не може слугувати підставою для перерахунку пенсії. Сама ж довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у випадку позивача повинна формуватись та направлятись до органів Пенсійного фонду Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції відповідно до затвердженого Порядку №45.
У відповіді на відзив (а.с.59-65) позивач заперечив доводи відзиву на позов та підтримав доводи, викладені у позовній заяві. Також зауважив, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Як вказав позивач, 08 вересня 2020 року він звернувся із заявою до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій в розмірах, установлених положеннями статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визначають перелік таких видів грошового забезпечення, станом на 01 квітня 2019 року. Проте Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції направило його заяву на розгляд Державної установи "Маневицька виправна колонія (№42)", яка за результатами розгляду заяви і видала довідку від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2019 року за аналогічною посадою, званням та вислугою років. Позивач просив позов задовольнити.
Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугу років №5956 пенсія позивачу призначена з 09 лютого 2005 року; вислуга становить в календарному обчисленні 17 років, в пільговому - 27; основний розмір пенсії становив 71 процент грошового забезпечення (а.с.42).
У 2018 році Західне Міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції сформувало та направило до ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за відповідною посадою (заступник начальника з працевикористання спрецконтингенту та виробництва), за якою грошове забезпечення ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 6497,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 3558,20 грн; всього - 11465,20 грн (а.с.49). На підставі вказаної довідки та відповідно до Постанови №103 ГУ ПФУ у Волинській області провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, виходячи із розміру 70 процентів грошового забезпечення, зазначеного у довідці Західного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, та основний розмір пенсії становить 8025,61 грн, а розмір пенсії з надбавками - 8139,49 грн (а.с.50). Підвищення у порівнянні з попередньою сумою пенсії (3015,97 грн) становить 5123,52 грн.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 04 вересня 2020 року, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 71 процент суми грошового забезпечення, а також перерахувати та виплачувати пенсію, починаючи з моменту виникнення права на такий перерахунок, включаючи усі складові грошового забезпечення, які визначені висновком №5956 про призначення пенсії за вислугу років (а.с.51-52). У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 22 вересня 2020 року №13495-13882/Б-02/08-0300/20 повідомив ОСОБА_1 , що на виконання Постанови №103 йому проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років на підставі довідки, виданої Західним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції; перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року здійснено за чинною редакцією Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з нового грошового забезпечення у розмірі 70 процентів (максимальний). Виплата перерахованих пенсій в 2018 році проводилась відповідно до пункту 2 Постанови №103 в розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року - 5577,73 грн; у 2019 році - у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії на підставі пункту 2 Постанови №103 та постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у сумі 6858,61 грн. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" з 01 січня 2020 року виплата пенсії здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, що становило 8139,49 грн. Одночасно повідомлено, що чинним законодавством не передбачено врахування до складу грошового забезпечення додаткових видів (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які особа отримувала на момент звільнення зі служби, та проводити виплату пенсій з виключенням поетапності (а.с.54-55).
ОСОБА_1 звернувся до Західного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції із заявою від 08 вересня 2020 року, в якій, покликаючись на ту обставину, що наказом Міністерства юстиції України останнє визнано органом, уповноваженим видавати довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, та у зв`язку із скасуванням пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 у судовому порядку, просив надати йому довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01 квітня 2019 року (а.с.65).
Західне Міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції листом від 10 вересня 2020 року №7.2/57 звернення позивача скерувало для підготовки відповіді Державній установі "Маневицька виправна колонія (№42)", а та листом від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о надала ОСОБА_1 інформацію про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2019 року за посадою "заступник начальника" із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії (а.с.20).
Як свідчать матеріали справи, позивач вдруге звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 02 листопада 2020 року (а.с.21-22) та просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року в розмірі 100 відсотків підвищення пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 71 процент грошового забезпечення, а також перерахувати та виплачувати пенсію в розмірі 71 процент сум грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року в розмірі 100% її підвищення, включивши до грошового забезпечення основні та додаткові види грошового забезпечення згідно з довідкою від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о про розмір грошового забезпечення. На цю заяву відповідач листом від 24 листопада 2020 року №16633-16699/Б-02/8-0300/20 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням інформації, вказаної у листі Державної установи "Маневицька виправна колонія (№42)" від 17 вересня 2020 року№4/4ф/о, оскільки станом на дату звернення позивача Кабінетом Міністрів України не приймалось інших рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян; підстави для формування списків щодо видачі відповідних довідок відсутні (а.с.23).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із пунктом "а" частини першої, частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугою строків служби призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова №103), пунктом 1 якої передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Судом встановлено, що на виконання Постанови №103 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, виходячи із розміру 70 процентів суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Західного Міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Здійснюючи такий перерахунок, для визначення розміру пенсії відповідач застосував норму частини другої статті 13 Закону №2262-XII в редакції Закону України від 27 березня 2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII, набрав чинності 01 травня 2014 року).
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII у вказаній редакції максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні цього спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Таким чином, суд дійшов переконання, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 протиправно застосовано розмір процентної складової грошового забезпечення 70, а не 71 процент, що був установлений при її призначенні.
Отже, оскільки у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку з 71 до 70 процентів, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 71 процент від розміру грошового забезпечення підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії суд зазначає таке.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Закону №2262-XII. За приписами частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою названої статті Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 також встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Прийнятою Кабінетом Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Постановою №103 встановлено умови проведення 1 січня 2018 року перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським); їх розмір визначається з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
Також пунктом 6 Постанови №103 внесено зміни до Порядку №45. Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому в додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Крім того, пунктом 2 Постанови №103 встановлена поетапність виплат перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50%; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%; з 01 січня 2020 року - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
З наведеного слідує, що ГУ ПФУ у Волинській області, здійснюючи з 01 січня 2018 року на виконання вимог Постанови №103 перерахунок пенсії позивача без урахування додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Західним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції за формою, визначеною додатком 2 до Порядку №45 (в редакції Постанови №103), діяло правомірно.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та з цієї дати набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Враховуючи те, що відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу у період з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин норм статті 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103.
Визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені ним до визнання нечинними положень Постанови №103.
Не підлягають задоволенню взаємопов`язані вимоги позивача в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно з довідкою від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о у розмірі 100 відсотків підвищення пенсії та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19 викладено висновок, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704 та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Вказані висновки щодо застосування норм права враховуються при вирішенні цієї справи.
Отже, з 05 березня 2019 року позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру не лише основних, а й додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням складових, визначених у Постанові №704 та відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Проте до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
У зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 порядок дій, які повинні вчинити орган, який видає довідку, та Управління Пенсійного фонду, не змінився.
Так пунктом 2 Порядку №45 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №784) встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
У розглядуваному випадку право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є довідка про розмір грошового забезпечення, видана органом, уповноваженим видавати таку довідку.
Разом з тим суд звертає увагу на те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі інформації із зазначеними основними та додатковими щомісячними видами грошового забезпечення, яка була йому надана Державною установою "Маневицька виправна колонія (№42)", та не надав довідку встановленої форми (додаток 2 до Порядку №45), видану уповноваженим органом - Західним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Згідно з пунктом 7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою визначено обов`язок забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.
Системний аналіз наведеного вище в контексті встановлених обставин справи дає підстави вважати, що можливість реалізації позивачем права на перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року залежить від надходження до відповідача належної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Західним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції. Без надання довідки уповноваженого органу встановленої форми про розмір грошового забезпечення орган Пенсійного фонду не має правових підстав проводити перерахунок пенсії, оскільки відступ від цих правил означатиме, що суб`єкт владних повноважень діє не на підставі та не у спосіб, визначені законодавством. Інформація про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2019 року, надана ОСОБА_1 листом Державної установи "Маневицька виправна колонія (№42)" від 17 вересня 2020 року №4/4ф/о, не може вважатися довідкою уповноваженого органу, а тому не породжує у відповідача обов`язку здійснити перерахунок пенсії.
Вимога позивача про здійснення виплати пенсії у розмірі 100 відсотків підвищення перерахованої пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої довідки є похідною від вимоги про зобов`язання провести перерахунок пенсії та фактично є наслідком перерахунку пенсії. Оскільки суд дійшов висновку, що передумови для проведення перерахунку пенсії за відсутності належної довідки про розмір грошового забезпечення не настали, тому вимога щодо встановлення способу та порядку виплати пенсії є передчасною.
Отже, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другої статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення позивачу розміру пенсії з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при проведенні її перерахунку та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум), починаючи з 01 січня 2018 року, у розмірі 71 процент грошового забезпечення та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
Статтею 244 КАС України визначено, що суд під час ухвалення рішення вирішує, зокрема, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1816,00 грн, що підтверджуються квитанцією від 11 січня 2021 року №95, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.10, 27).
У зв`язку із частковим задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у сумі 908,00 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 71 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 71 процент відповідних сум грошового забезпечення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк