Рішення № 95682347, 22.03.2021, Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
22.03.2021
Номер справи
211/6276/20
Номер документу
95682347
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 211/6276/20

Провадження № 2/211/746/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22 березня 2021 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Середньої Н.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Зайцевої А.М.,

у відсутність сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів,

встановив:

Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради звернувся до суду з вищезазначеним позовом до відповідача ОСОБА_1 та просить суд стягнути з відповідача житлову субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за періоди з 01.05.2018 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 28.02.2019, посилаючись на зазначення ним недостовірної інформації в заяві про призначення субсидії. В обґрунтування позову зазначив, що на підставі проведеної управлінням перевірки інформації про доходи та майновий стан було виявлено, що ОСОБА_1 , проживаючий у АДРЕСА_1 , надав недостовірну інформацію про доходи та майновий стан, а саме не повідомив про членів сім`ї (дружина) зі складу домогосподарства у разі, коли зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, що призвело до надміру нарахованих коштів. На виконання Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, відповідачу направлено повідомлення від 13.03.2019 про припинення надання соціальної допомоги та субсидії, відповідно до яких ОСОБА_1 зобов`язаний був повернути переплачену суму житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива, однак до теперішнього часу не повернув, тому позивач просить задовольнити заявлені вимоги.

Ухвалою суду від 30 листопада 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання сторони не з`явилися.

До суду надійшли заяви представника позивача Титаренко І.Г. та відповідача ОСОБА_1 про розгляд справи за їх відсутності: представник позивача на задоволенні вимог наполягає, відповідач позов визнав.

Враховуючи вимоги частини першої статті 223 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників процесу на підставі наявних у справі доказів, оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце цього засідання, однак їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Житлова субсидія призначається відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1995 № 848.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 36).

Вперше за призначенням житлової субсидії відповідач звернувся в березні 2016 року (а.с. 23 - копія заяви). Згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб від 16.03.2016, поданої ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради, позивач просив призначити йому субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (утримання будинків та прибудинкових територій; газопостачання, централізоване постачання холодної води; водовідведення; електропостачання, централізоване опалення; вивезення побутових відходів).

На підставі поданої заяви та декларації відповідачу було призначено субсидію, розмір якої вираховувався з кількості осіб, що зареєстровані у житловому приміщенні.

Внесення даних про сімейний стан діючою на той час редакцією заяви та декларації не було передбачено, а розрахунок субсидії здійснювався відповідно до п.16 Положення про порядок призначення субсидії, які давали право на отримання субсидії тільки для зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, без врахування сімейного стану.

27.04.2018 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022», яка набрала чинності з 01.05.2018.

Постановою КМУ №329, Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), викладено в новій редакції.

Пунктом 2 Постанови №329 визначено, що з 1 травня 2018 р., призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. Обов`язковою умовою для надання житлової субсидії є наявність нової, поданої заяви та декларації, однак позивачем не було подано до Управління нову заяву та декларацію в розумінні положень Постанови КМУ №329, а тому призначення житлової субсидії було проведено Управлінням в автоматичному режимі.

Відповідно до пункту 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Водночас, абзацами першим та третім пункту 16 Положення № 848 (в редакції з 01.05.2018) такий випадок не був передбачений, а лише з 01.10.2018 редакція зазначених норм передбачає, що особам, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, призначення житлової субсидії на наступний строк також здійснюється після подання нових заяви та декларації.

При цьому, субсидію на чергові періоди з 01.05.2018 по 28.02.2019 ОСОБА_1 було призначено Управлінням без звернення позивача.

Суд вважає, що у зв`язку із набранням чинності постанови КМУ №329 від 27.04.2018, якою з 01.05.2018 змінено порядок призначення житлової субсидії, Управління не мало правових підстав для призначення житлових субсидій - без звернення громадян на наступний період та без перевірки наявності у складі домогосподарств осіб, перелік яких визначений пунктом 2 зазначеної Постанови КМУ №329.

Таким чином, з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329, тобто з 01.05.2018, призначення ОСОБА_1 субсидії на наступний період (з 01.05.2018 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 28.02.2019) мало б відбутися лише після подання відповідачем нової заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та витрати осіб, із зазначенням в ній відомостей про всіх зареєстрованих осіб та чоловіка, як члена сім`ї відповідача.

Отже, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради мало припинити виплату субсидії ОСОБА_1 або, у разі подання нових заяви та декларації, призначити її з травня 2018 року.

Підставою для пред`явлення вимоги про повернення переплаченої суми житлової субсидії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради зазначило як: «внаслідок подання недостовірної інформації», оскільки Управління не володіє інформацією про дружину відповідача.

Щодо порушення відповідачем пункту 16 Положення №848, яким передбачено обов`язок громадянина, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів з дня виникнення відповідних обставин проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії щодо змін у складі сім`ї члена домогосподарства, то суд зазначає, що в зареєстрованому шлюбі відповідач перебував в тому числі й на момент призначення йому у 2016 році житлової субсидії.

Спростування вищезазначеної інформації матеріали справи не містять.

Так як зміни у складі сім`ї ОСОБА_1 мали місце ще до призначення йому житлової субсидії за вказаний період, суд вважає безпідставним посилання Управління на те, що відповідачем було надано недостовірну інформацію під час призначення останній житлової субсидії.

Разом з тим, повноваження щодо призначення житлових субсидій покладено на Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради, яке, при призначенні субсидії позивачу на наступні періоди з 01.05.2018 по 28.02.2019, у зв`язку із змінами в законодавстві, не виконало покладених на нього обов`язків щодо перевірки наявності підстав для такого призначення (за заявою особи чи за рішенням уповноваженого органу без наявності відповідної заяви).

Згідно пункту 16 Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 14 Положення №848 визначено, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Таким чином, помилкове нарахування субсидії відбулось саме у зв`язку з невиконанням покладених на працівників Управління обов`язків, що призвело до виникнення відповідного грошового зобов`язання у позивача.

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, передбачено,що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій. Надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні відомості про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру нарахована сума субсидії.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема подання документів з недостовірними відомостями.

Законодавець пов`язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно статті 81 ЦПК України має довести позивач.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 332/2805/18.

Разом з тим, до суду надійшла заява ОСОБА_1 про визнання позову.

Згідно частин першої, четвертої статті 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У зв`язку з викладеним, враховуючи наявність в матеріалах справи заяви відповідача ОСОБА_1 про визнання позову, яка не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Позивачем заявлено вимогу про відшкодування судових витрат: судового збору в сумі 2102,00 грн., сплачений ним при подачі позову (а.с. 1), тому оскільки позов підлягає задоволенню в повному обсязі, суд з врахуванням положень ст. 141 ЦПК України вважає можливим відшкодувати позивачу понесені витрати, стягнувши їх з відповідачів на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 263, 265 ЦПК України,суд

ухвалив:

позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради (код ЄДРПОУ 20260022, місцезнаходження за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, буд. 16), житлову субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, за періоди з 01.05.2018 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 28.02.2019, в сумі 6 778 (шість тисяч сімсот сімдесят вісім) гривень 75 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради, в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору суму 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22 березня 2021 року

Суддя Н.Г.Середня