
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2021 року Справа № 480/8901/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача - адвоката Петрищева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8901/20 за позовом Приватного підприємства "КІПС" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
11.12.2020 позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що рішенням Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 10.11.2020 № 2123257/32462044 відмовлено Приватному підприємству «КІПС» у реєстрації податкової накладної №4 від 20.10.2020, складеної позивачем за результатом здійснення господарської операції – виконання підрядних робіт, а саме посилення земляної основи під фундаментами ( ін`єкторів у кількості 28 шт.), на об`єкті Замовника, що знаходиться за адресою: м.Суми, вул.Псільська,2.
Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної ГУ ДПС у Сумській області зазначає про ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактур/інвойсів, актів приймання передачі - товарів та накладних.
Також Рішенням Головного управління ДПС у Сумській області від 26.11.2020 року №2172605/32462044 відмовлено ПП «КІПС» у реєстрації податкової накладної №5 від 09.11.2020, складеної позивачем за результатом здійснення господарської операції з виконання підрядних робіт у вигляді посилення земляної основи під фундаментами (ін`єкторів кількості 28 шт.), на об`єкті Замовника, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Псільська, 2.
Підставою для відмови в реєстрації цієї податкової накладної ГУ ДПС у Сумській області вказує на ненадання платником податку: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування та відсутність первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунків - фактур/інвойсів, актів приймання передачі - товарів та накладних.
Позивач просить визнати протиправним і скасувати обидва рішення ГУ ДПС у Сумській області та зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №4 від 20.10.2020 і №5 від 09.11.2020, зазначаючи про невідповідність висновків податкового органу фактичним обставинам справи. Так, з квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №4 вбачається, що підставою для зупинення її реєстрації стало те, що «коди УКТ ЗЕД /ДКПП товару/послуг 41.00.3, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції», у зв`язку із чим позивачу запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.
Позивачем до ГУ ДПС у Сумській області, а потім і до ДПС України, було подано ряд документів (електронні копії), що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній №4 та відображають господарську операцію з виконання робіт між позивачем та ТОВ «СПЕЛЕО».
При цьому, зовнішньоекономічних договорів (контрактів) Позивачем не укладалось, а тому інвойси не складатись. Документами, що підтверджують факт придбання ТОВ «КІПС» товарів від постачальників ТОВ «ТИВАН», ТОВ «ВЕЛ-БУД», TOB «ВК «ПРОМСТАЛЬ», ТОВ «СУМИЕНЕРГОСЕРВІС», ТОВ «МЕРЕЖА МАГАЗИНІВ «ДНІПРО-М» є відповідні рахунки, видаткові накладні та платіжні доручення. Доставка товару здійснювалась за рахунок продавців, тому товарно-транспортні накладні ПП «КІПС» не складались, тим більш, що ТТН не є обов`язковим документом для складання (крім випадків з надання послуг перевезення). Складські документи, на відсутність яких посилається податковий орган, також, не складатись, оскільки придбані у постачальників витратні матеріали (провід, вилка із заземленням, бур, цемент, електроди, профільна труба та ін.) на склад не оприбутковувались, так як постачались безпосередньо до місця проведення підрядних робіт. Інвентаризаційний опис витратних матеріалів підприємством не складався в зв`язку із відсутністю підстав для його проведення. Інвентаризаційні описи складаються в процесі інвентаризації майна на дату її проведення у відповідності з п. 14 розд. II Положення про інвентаризацію активів і зобов`язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879.
Документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються, тощо. При цьому сама собою наявність або відсутність окремих документів не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.
Так само, позивачем було надано необхідний обсяг документів на підтвердження проведеної господарської операції та даних, зазначених у податковій накладній №5 від 09.11.2020 року, щодо виконання підрядних робіт ПП «КІПС» на користь ТОВ «СПЕЛЕО», які підтверджують факт наявності договірних відносин між замовником та підрядником, факт виконання підрядних робіт (довідка про вартість виконаних робіт та витрати за листопад 2020 року, акт приймання виконаних робіт за листопад 2020 року), факт оплати за виконані підрядні роботи (банківська виписка по рахунку ПП «КІПС» в АТ «ОТП БАНК» з 01.11.20 по 19.11.2020 року), факт відображення господарських відносин у бухгалтерських документах Позивача (зворотна відомість ТОВ «КІПС» по рахунку 6811 «Розрахунки за авансами за листопад 2020 року, зворотна відомість ТОВ «КІПС» по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями листопад 2020 року), наявність засобів виробництва у Підрядника (повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність (форма №20-ОПП) від 17.11.2020 року, обігова відомість за товарно- матеріальними рахунками ПП «КІПС»), наявність працівників для здійснення підрядних робіт (Цивільно правові договори підряду), наявність витратних матеріалів та вартості їх придбання (рахунки фактури та видаткові накладні). Відтак, вимоги податкового органу, щодо обов`язкового надання додаткових документів, які не складались та з урахуванням конкретної господарської операції і не повинні були складатись, є необгрунтованими та незаконними.
Відповідачі Головне управління Державної податкової служби у Сумській області та Державна податкова служба України подали відзиви на позов, аналогічні за своїм змістом, в яких проти задоволення позову заперечили, зазначивши, що за результатами обробки податкової накладної №4 контролюючим органом позивачу 04.11.2020 надіслано Квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН за №9286521686, якою зупинено реєстрацію податкової накладної №4 від 20.10.2020 відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКЗЕД/ДКПП товару/послуг 41.00.3, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
У зв`язку із зупиненням реєстрації податкової накладної №4 від 20.10.2020 в ЄРПН, позивачем 04.11.2020 направлено до Комісії Головного управління ДПС у Сумській області пояснення, повідомлення №1 та копії документів на підтвердження здійснення реальності господарських операцій за даною податковою накладною.
Комісією Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН було прийнято рішення від 10.11.2020 року №2123257/32462044 про відмову позивачу у реєстрації ПН/РК в ЄРПН, у зв`язку з ненаданням платником податку копій наступних документів: «первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні».
В судове засідання відповідачі не з`явилися, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлені, представник ГУ ДПС у Сумській області подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із зайнятістю у судовому засіданні у справі № 480/9150/20, яка призначена на 10-00 год. 01.03.2021. Проте, розгляд вказаної справи не відбувся через неявку сторін та клопотання відповідача – ГУ ДПС у Сумській області про відкладення розгляду справи. Відтак, причина неявки представника ГУ ДПС у Сумській області у судове засідання по даній справі є не поважною, тому судом ухвалено рішення про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішеннями Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 10.11.2020 № 2123257/32462044 та від 26.11.2020 №2172605/32462044 відмовлено Приватному підприємству «КІПС» у реєстрації податкових накладних №4 від 20.10.2020 та №5 від 09.11.2020 складених позивачем за результатом здійснення господарської операції – виконання підрядних робіт, а саме посилення земляної основи під фундаментами ( ін`єкторів у кількості 28 шт.), на об`єкті Замовника, що знаходиться за адресою: м.Суми, вул.Псільська,2 ( а.с.21, 123).
Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної ГУ ДПС у Сумській області зазначає про ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактур/інвойсів, актів приймання передачі - товарів та накладних.
Ці рішення податкового органу суд вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ПП «КІПС» є підприємством, яке здійснює господарську діяльність пов`язану із будівництвом та створенням об`єктів архітектури та має відповідну ліцензію. 15.10.2020 між ПП «КІПС» та ТОВ «СПЕЛЕО» укладено договір підряду № 15102020-ІН. Відповідно до п. 1.1. Договору І1ІІ «КІПС» взяло на себе зобов`язання своїми силами і засобами виконати роботи щодо посилення земляної основи під фундаментами (ін`єкторів кількості 28 шт.), на об`єкті Замовника, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Псільська, 2. Загальна вартість робіт передбачена Договором підряду встановлена сторонами в розмірі 228 998,28 грн. (п. 3.1 Договору) ( а.с.40-45).
04.11.2020 позивачем подана до податкового органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна від 20.10.2020 №4, а 19.11.2020 подана податкова накладна №5 від 09.11.2020 ( а.с. 17,19,119, 121). Відповідно до повідомлення повідомлення податкового органу обидва документи прийняті, проте реєстрація зупинена, зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКЗЕД/ДКПП товару/послуг 41.00.3, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.
Відповідно до п. З вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за
операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як вбачається із квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, підставою для зупинення її реєстрації стало те, що «коди УКТ ЗЕД /ДКПП товару/послуг 41.00.3, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції», у зв`язку із чим Позивачу було запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.
При цьому, судом встановлено, що позивачем до ГУ ДПС у Сумській області, а потім і до ДПС України було подано ряд документів (електронні копії), що підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, а саме стосовно податкової накладної №4: Ліцензія від 06.07.2012 року на проведення господарської діяльності у будівництві, пов`язаній із створенням об`єктів архітектури (з переліком видів робіт згідно додатку); Довідка Головного управління статистики у Сумській області із зазначенням КВЕД; Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність (форма №20-ОПП) від 17.11.2020; Договір підряду №15102020-ІН від 15.10.2020 року укладений між ПП «КІПС» та ТОВ «СПЕЛЕО». Договірна ціна до договору підряду, складена в поточних цінах станом на 08 жовтня 2020 року; Локальний кошторис посилення земляної основи під фундаментами на об`єкті Замовника за адресою: м. Суми, вул. Псільська,2; Дефектний акт на посилення земельної основи під фундаментами, що знаходяться на об`єкті Замовника за адресою: м. Суми, вул. Псільська,2; Рахунок - фактура №316 від 16.10.2020 року (аванс в розмірі 114 000 грн. втому числі ПДВ в сумі 19 000 грн.); Банківська виписка по рахунку ПП «КІПС» в АТ «ОТП БАНК» з 01.10.20 по 30.10.2020; Зворотна відомість ТОВ «КІПС» по рахунку 6811 «Розрахунки за авансами за жовтень 2020 року; Обігова відомість за товарно-матеріальними рахунками ПП «КІПС»; Штатний розклад ПП «КІПС»; Рахунок на оплату по замовленню №708 від 19.10.2020 року; Видаткова накладна №516 від 21.10.2020 року; Рахунок на оплату по замовленню №709 від 19.10.2020 року; Видаткова накладна №515 від 21.10.2020 року; Рахунок на оплату №90483 від 19.10.20 року; Видаткова накладна №58758 від 21.10.2020 року; Рахунок на оплату №2499 від 19.10.2020 року; Видаткова накладна №2054 від 20.10.2020 року; Рахунок на оплату №1307 від 20.10.2020 року; Видаткова накладна №880 від 21.10.2020 року; Рахунок на оплату по замовленню №734 від 28.10.2020 року; Видаткова накладна №525 від 28.10.2020 року; Таблиця даних платника податку на додану вартість із зазначенням (КВЕД 41.00.3); Пояснювальна записка до таблиці даних платника податку на додану вартість; Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №4 від 20.10.2020 року; Пояснювальна записка від 04.11.2020 року до повідомлення про надання пояснень та документів щодо податкової накладної. ( а.с. 24-117).
Також позивачем було надано аналогічні за змістом та обсягом документи на підтвердження проведеної господарської операції та даних, зазначених у податковій накладній №5 від 09.11.2020 року, щодо виконання підрядних робіт ПП «КІПС» на користь ТОВ «СПЕЛЕО» ( а.с. 125-190).
Таким чином, вказані вище документи повністю підтверджують існування договірних відносин між замовником та підрядником, факт виконання підрядних робіт (довідка про вартість виконаних робіт та витрати за листопад 2020 року, акт приймання виконаних робіт за листопад 2020 року), факт оплати за виконані підрядні роботи (банківська виписка по рахунку ПП «КІПС» в АТ «ОТП БАНК» з 01.11.20 по 19.11.2020 року), факт відображення господарських відносин у бухгалтерських документах Позивача (зворотна відомість ТОВ «КІПС» по рахунку 6811 «Розрахунки за авансами за листопад 2020 року, зворотна відомість ТОВ «КІПС» по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями листопад 2020 року), наявність засобів виробництва у Підрядника (повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність (форма №20-ОПП) від 17.11.2020 року, обігова відомість за товарно- матеріальними рахунками ПП «КІПС»), наявність працівників для здійснення підрядних робіт (Цивільно правові договори підряду), наявність витратних матеріалів та вартості їх придбання (рахунки фактури та видаткові накладні).
Таким чином, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення позивачем господарської діяльності та операцій між позивачем та контрагентом, та, враховуючи, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних. Вимоги податкового органу, щодо обов`язкового надання додаткових документів, які не складались та з урахуванням конкретної господарської операції і не повинні були складатись є необгрунтованою та незаконною.
Відтак, такі рішення ГУ ДПС у Сумській області про відмову в реєстрації пордактвоих накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідають критеріям, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому є протиправним і підлягає скасуванню.
Разом з тим, відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних адміністрування Єдиного реєстру податкових накладних відноситься до компетенції ДПС України, тому саме на ДПС України має бути покладений обов`язок здійснити реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 2102,00 грн. (а.с.201).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "КІПС" ( код ЄДРПОУ 32462044, вул.Герасима Кондратьєва, 136/2 кв.31, м.Суми, 40021) до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області ( код ЄДРПОУ, 43995469, вул.Іллінська, 13, м.Суми, 40009), Державної податкової служби України ( код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, м.Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №2123257/32462044 від 10.11.2020 про відмову Приватному підприємству "КІПС" в реєстрації податкової накладної №4 від 20.10.2020 та рішення №2172605/32462044 від 26.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 09.11.2020.
Зобов"язати Державну податкову службу зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Приватного підприємства "КІПС" №4 від 20.10.2020 та №5 від 09.11.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на користь Приватного підприємства "КІПС" 2102,00 грн. в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 12 березня 2021 року.
Суддя Л.М. Опімах