
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
22 березня 2021 року Справа № 480/889/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми клопотання представника Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про розгляд справи з повідомленням сторін за позовом ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Суми ОСОБА_2 - яка полягає у не проведенні аналізу і неприйнятті фактичних рішень по суті чотирьох питань прохальної частини скарги ОСОБА_1 № 374 від 06.07.2020;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути питання скарги ОСОБА_1 №374 від 06.07.2020 та прийняти законні і обґрунтовані рішення по кожному питанню скарги.
- визнати протиправною бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Суми яка полягає у тривалому (8 років з 2012 по 2020), масштабному, необ`єктивному і однобокому розгляді звернень ОСОБА_1 та не вирішення питань щодо протиправних дій нотаріуса визначених у скарзі ОСОБА_1 №374 від 06.07.2020, вжиття заходів до припинення цих неправомірних дій нотаріуса та працівників управління які роками приховують свавілля нотаріуса, не виявлення, не усунення причин та умов, які сприяють названим порушенням; незабезпечення поновлення моїх порушених прав; не вирішення питань про відповідальність нотаріуса та працівників управління, з вини яких були допущені порушення.
- визнати протиправною бездіяльність Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Суми - не виконання впродовж 2012 - 2020 років обов`язку, встановленого ст. 19 ЗУ «Про звернення громадян» - щодо організації аналізу і перевірок стану розгляду заяв ОСОБА_1 , скарг і позовів стосовно питань визначених в скарзі ОСОБА_1 №374 від 06.07.2020, не вжиття заходів до усунення причин, що їх породжують, не вирішення питань про відповідальність нотаріуса працівників управління, з вини яких були допущені порушення, відсутність інформації про хід цієї роботи, про фактично вчинені дії та висновки за наслідками цієї роботи по усуненню і запобіганню порушень при розгляді моїх звернень.
- стягнути з відповідача 588 000 грн. для компенсації спричиненої ОСОБА_1 моральної шкоди.
Ухвалою суду від 01.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог. Також у відзиві на позовну заяву просить провести розгляд справи з повідомленням сторін.
Розглянувши подане клопотання, суд відмовляє в його задоволенні, з огляду на наступне.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї зі сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За правилами частини шостої статті 262 КАС суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, а також якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, питання щодо виклику учасників справи для надання пояснень у справі вирішується судом з урахуванням необхідності заслуховування таких пояснень.
З огляду на доводи заяви, зміст позовних вимог, характер спірних правовідносин у цій справі, суд не вбачає необхідності на даний час надання пояснень сторонами у зазначеній справі у ході її розгляду, у зв`язку з чим підстави для виклику сторін відсутні.
При цьому суд враховує практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах у контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція), яка свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не в кожному випадку (рішення від 08 грудня 1983 року у справі "Аксен проти Німеччини", заява № 8273/78; рішення від 25 квітня 2002 року у справі "Варела Ассаліно проти Португалії", заява № 64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
ЄСПЛ вказав на те, що відмову в проведенні публічного розгляду не можна вважати необґрунтованою, оскільки під час провадження у справі не виникло ніяких питань, які не можна було вирішити шляхом дослідження письмових доказів. У випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник не представив переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, як вказав ЄСПЛ, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 зазначеної Конвенції щодо проведення публічного розгляду справи.
Слід звернути увагу на те, що суд в межах розгляду даної справи створив учасникам справи належні умови для ознайомлення з рухом справи шляхом надсилання копій всіх процесуальних документів, у яких такий рух описаний. Крім того, кожен з учасників справи має право безпосередньо ознайомлюватися з її матеріалами, зокрема з аргументами іншої сторони, та реагувати на ці аргументи відповідно до вимог КАС України.
Кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов`язками, визначеними статтею 44 КАС України, із урахуванням норм, визначених главою 10 "Розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження" КАС України.
Бажання сторін у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, висловлені ними в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідності призначення справи до розгляду з викликом її учасників.
Ураховуючи викладене та зважаючи на відсутність необхідності виклику сторін у справі для надання пояснень з огляду на обставини справи, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про розгляд справи з повідомленням сторін.
Проаналізувавши матеріали справи, беручи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, у зв`язку з чим підстави для розгляду справи за участю представників сторін відсутні.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про розгляд справи з повідомленням сторін у справі № 480/889/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 22.03.2021.
Суддя С.М. Гелета