Рішення № 95676899, 22.03.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2021
Номер справи
300/1252/20
Номер документу
95676899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" березня 2021 р. справа № 300/1252/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення з питань перерахунку пенсії, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення з питань перерахунку пенсії, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області йому протиправно відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII в первинній редакції, на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 №18-168 вих-20. А тому, рішення пенсійного органу від 19.03.2020 №2 підлягає до скасування. Як наслідок, слід зобов`язати відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням проведених платежів), у розмірі 90% від місячної заробітної плати, зазначеної в вищевказаній довідці, без обмежень її максимального розміру, починаючи з 01.01.2019, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати. Згідно частини 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 № 505 та збільшено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури. Конституційним Судом України 13.12.2019 ухвалено Рішення № 7-р(II)/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Вказаним рішенням Конституційного Суду України встановлено, що частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції. З метою перерахунку раніше призначеної пенсії він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 №18-168 вих-20 без обмеження максимального його розміру. Однак, пенсійним органом у такому перерахунку відмовлено. Вважає відмову пенсійного органу протиправною, та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що відповідно до рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 працівникам прокуратури згідно з Законом України "Про прокуратуру" перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Відповідно, право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настає не раніше 13.12.2019. ОСОБА_1 при зверненні з заявою про перерахунок пенсії долучив довідку про розмір заробітної плати, видану на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. При цьому, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених у відповідності до Закону України "Про прокуратуру". Щодо вимоги позивача про перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, то така вимога є передчасною, оскільки пенсійним органом жодних дій щодо встановлення такого обмеження не здійснювалося.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.06.2020 провадження у даній справі зупинено до набрання чинності рішенням у зразковій справі Верховного Суду №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20).

За результатами апеляційного перегляду судового рішення у справі №560/2120/20 Великою Палатою Верховного Суду 20.01.2021 ухвалено постанову, якою рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.09.2020 залишено без змін.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 поновлено провадження в даній справі.

Суд, у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 , відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з лютого 2002 року призначено пенсію за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати (а.с. 44).

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 02.06.2016 по справі № 345/1553/16-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано дії Калуського об`єднаного управління пенсійного фонду України Івано - Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 - неправомірними. Зобов`язано Калуське об`єднане управління пенсійного фонду України Івано - Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у відповідності до ст. 50 - 1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у розмірі 90 % від місячного заробітку, зазначеного у довідці, виданої Прокуратурою Івано - Франківської області від 10.03.2016 № 18 - 166, без обмеження її максимального розміру, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016. У задоволенні решти позову відмовлено (а.с. 118 - 119).

Згідно постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21.09.2016 по справі № 345/3215/16-а позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії Калуського об`єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними. Зобов`язано Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у розмірі 90 % від місячного заробітку, зазначеного у довідці, виданої Прокуратурою Івано-Франківської області від 14.09.2016 року № 18-474 вих- 16, без обмеження її максимального розміру, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.12.2015 по 15.09.2016 (а.с 21 - 24, зворот а.с. 88 - 90, 120 - 121).

У березні 2020 року прокуратурою Івано-Франківської області видано позивачу довідку від 02.03.2020 №18-168 вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.

Згідно вказаної довідки розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою прокурора м. Івано-Франківська становить 42 649, 60 грн., зокрема: посадовий оклад - 8 000 грн., надбавка за класний чин (старший радник юстиції) - 2 400 грн., надбавка за вислугу років 40 % - 3 200 грн., інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 68%) - 9 248 грн., премія 60 % - 13 798, 80 грн., матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань) - 3 046, 40 грн. та 3 046, 40 грн. (а.с. 14, зворот а.с. 117).

Судом з`ясовано, що ОСОБА_1 05.03.2020 звернувся з заявою до територіального управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок з 01.01.2020 призначеної пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 №18-168 вих-20 в розмірі 90% без обмеження граничного розміру (а.с. 16 - 17).

За наслідками розгляду вищевказаної заяви відділом перерахунку пенсій № 4 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішенням від 19.03.2020 № 2 відмовлено позивачу по суті порушеного питання, у зв`язку з відсутністю підстав для проведення перерахунку його пенсії (а.с. 19 - 20, 122).

З фактичних обставин справи вбачається, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення позивача регулюються зокрема Законом України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 та Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.

У спорі з аналогічних підстав, з приводу відносин, що регулюються одними нормами права, Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду 14.09.2020 ухвалив рішення у зразковій справі №560/2120/20. Дане рішення набрало законної сили 20.01.2021.

Таким чином, справа в частині оспорювання відмови уповноваженого законом органу в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII є типовою справою, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №560/2120/20.

У зразковій справі суд зазначив наступне.

Особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (до 15 липня 2015 року).

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно частини 12 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ).

До статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 внесено зміни, внаслідок яких частина 17 статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулася зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

В подальшому 14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ.

У первинній редакції частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та частина 17 (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11).

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (набрав чинності 01.01.2015) зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".

Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України. Останній впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Конституційний Суд України, 13.12.2019 за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

При цьому, Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

В підсумку Верховний Суд зазначив, що частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

Наведені правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 14.09.2020 за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20 підлягають врахуванню під час ухвалення рішення в даній типовій справі.

Як і в зразковій справі № 560/2120/20, так і в даній типовій справі пенсійний орган відмовляє заявникам у задоволенні заяв про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після 13.12.2019.

Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019.

Так, пенсійний орган, відмовляючи в перерахунку пенсії прокурорам, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", за змістом пункту 7 якої зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Натомість заявники просили здійснити перерахунок їхніх пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 №657, яка не містить жодних обмежень.

У відзиві на позовну заяву відповідач додатково зазначає, що позивач набуде права на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13.12.2019 відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, на переконання суду є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII покладено саме на уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація цього права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Тому твердження відповідача про те, що для реалізації пенсіонерам права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є безпідставними з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватися ПФУ шляхом задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 №18-168 вих. 20.

Щодо дати, з якої відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Первинна редакція частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII до 13 грудня 2019 року (дати ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII цю первинну редакцію з 1 січня 2015 року було викладено в новій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).

Суд зазначає, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії, а відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав зазначених вище осіб є зобов`язання територіального органу Пенсійного фонду України здійснити перерахунок їх пенсій з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Тобто, з 13 грудня 2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ або Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, в тому числі позивач, мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, зокрема, на підставі Постанови № 657.

У свою чергу, позивач просить провести такий перерахунок з 01.01.2019.

З цього приводу суд зазначає, що в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру". Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів ПФУ про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру суд зазначає наступне.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.

Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватися після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після 13.12.2019. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

При цьому, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Вищевказане стосується і позовної вимоги позивача про подальшу виплату пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення з питань перерахунку пенсії, зобов`язання вчинити певні дії підлягає до часткового задоволення.

Враховуючи приписи ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 420, 40 грн. сплачених судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.03.2020 № 2 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців,15, м.Івано-Франківськ) провести з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області від 02.03.2020 №18-168 вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців,15, м.Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.