Рішення № 95676301, 19.03.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
240/18886/20
Номер документу
95676301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А 1008
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/18886/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1008 (Польова пошта В0259) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - для виконання,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

визнати бездіяльність військової частини А1008 щодо не виплати грошового забезпечення з березня 2015 року - листопад 2015 року протиправною;

зобов`язати військову частину А1008 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення з березня 2015 року по листопад 2015 року включно;

визнати дії військової частини А1008 щодо зупинення виплати індексації грошового забезпечення з грудня 2015 року по квітень 2016 року протиправними;

зобов`язати військову частину А1008 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по квітень 2016 застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місяць) - січень 2008 року.

В обгрунтування позову позивач зазначає, що ні у період проходження служби відповідачем позивачу не нарахована та невиплачена індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність.

Провадження у справі вікдрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

В обгрунтування відзиву відповідач зазачив про те, що протягом 2015 року індексацію грошового забезпечена позивачу виплачувалсь у повному обсязі. У січні-квітні 2016 року індексація не виплачувалась, у зв"язку з відсутністю фінансування. Отже, військова частин діяла відповідно до вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач проходив службу у військовій частині А1008 (польова пошта В0259) з 10.03.2015 по 28.04.2016 та наказом командира військової частини В0259-польова пошта від 28.04.2016 №90 був звільнений та виключений зі списків особового складу частини та знятий з усіх видів забезпечення.

В квітні 2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату індексації грошового забезпечення.

Не отримавши відповіді на свою заяву, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей") соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (Закон №1282-XII).

Відповідно до ст. 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно з ч.1 ст. 5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Відповідно до ч. 2 ст.5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Згідно зі ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про те, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Як вбачається з наданої відповідачем довідки від 26.02.2021 №165 за період з 10.03.2015 по грудень 2015 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з базовим місяцем березень 2015 року, починаючи з червня 2015 по грудень 2015 року включно у розмірі 1481,94 грн.

З наявного у матеріалах справи витягу з картки особового рахунку військовослужбовця ОСОБА_1 вбачається, індексація з березня 2015 по травень 2015 року включно не нарахована та невиплачена.

З наданих доказів слідує, що індексація грошового забезпечення позивачу не виплачувалась лише з березня 2015 по травень 2015 року, що свідчить про протиправну бездіяльність.

Враховуючи викладене, позов у цій частині підлягає частковому задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльність військової частини щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу за період березень 2015-травень 2015 року включно та зобов"язання нарахувати та виплатити індексацію за вказаний період.

Що стосується позовних вимог в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в період з грудня 2015 року по квітень 2016 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, суд зазначає наступне.

Так, у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013 (далі - Постанова №1013) п.5 Порядку №1078 викладено в новій редакції:

"5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку".

Отже, починаючи з 09.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин тарифні ставки (оклади) військовослужбовців обчислювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008.

Зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Таким чином, індексація грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.12.2015 підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року.

Зазначеної правової позиції підтримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 28.12.2020 у справі №120/3419/20, від 25.01.2021 у справі №600/1028/20.

Як вбачається з наданої відповідачем довідки від 26.02.2021 №165 за період з 10.03.2015 по грудень 2015 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення з базовим місяцем березень 2015 року, починаючи з червня 2015 по грудень 2015 року включно у розмірі 1481,94 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно у грудні 2015 року нарахована та виплачена індексація з базовим місяцем - березень 2015, оскільки з урахуванням аналізу викладених вище правових норм, базовий місяць при виплаті індексації за грудень 2015 має бути встановлений йому - січень 2008 року.

Таким чином, оскільки права позивача порушені, позов у цій частині слід задовольнити.

Щодо виплати індексації за період січень 2016-квітень 2016 року з базовим місяцем січень 2008 року, суд зазначає таке.

З наявного у матеріалах справи витягу з картки особового рахунку військовослужбовця ОСОБА_1 та довідки від 26.02.2021 вбачається, що індексація за період січень 2016-квітень 2016 року не виплачувалась по причині відсутності фінансування на зазначені цілі.

Отже, у період січень 2016-квітень 2016 року індексація позивачу взагалі не нараховувалась та не виплачувалась, що свідчить протиправну бездіяльність.

Щодо посилань відповідача на відсутність бюджетного фінансування на виплату індексації грошового забезпечення.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

З огляду на вищевикладене, складна фінансово-економічна ситуація в державі жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.

В межах розгляду даної справи судом встановлено порушення прав позивача та визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, а також зобов`язано відповідача провести такі перерахунок та виплату.

Однак суд зазначає, що саме в процесі виконання рішення суду відповідачем, в порядку встановленому Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком №1078, буде визначено базовий місяць для проведення індексації грошового забезпечення позивача.

Таким вимоги позивача в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період січень 2016-квітень 2016 з базовим місяцем січень 2008 є передчасними, тому задоволенню не підлягають.

Отже, позов у цій частині підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність військової частини щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу за період січень 2016- квітень 2016 року та зобов"язання нарахувати та виплатити індексацію за вказаний період, з урахуванням виплачених сум.

За приписами ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову .

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А1008 (польова пошта В0259) (вул.Ковельська,265, м.Володимир-Волинський, Волинська область, 44701, код ЄДРПОУ 26614751) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення з 10.03.2015 по 31.05.2015, з 01.01.2016 по 28.04.2016.

Зобов`язати військову частину А1008 (польова пошта В0259) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 10.03.2015 по 31.05.2015, з 01.01.2016 по 28.04.2016.

Визнати протиправними дії військової частини А1008 (польова пошта В0259) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за грудень 2015 року із застосуванням базового місяця березень 2015 року.

Зобов"язати військову частину А1008 (польова пошта В0259) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за грудень 2015 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос