Рішення № 95676243, 19.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
200/12200/20-а
Номер документу
95676243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2021 р. Справа№200/12200/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому упровадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправним та скасування нарахованого єдиного соціального внеску, визнання протиправним та скасування постановки на облік як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність,-

ВСТАНОВИВ:

24 грудня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( далі - позивач) до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач) в якій просить:

- визнати протиправним нарахування та скасувати нараховане зобов`язання зі сплати єдиного соціального внеску від 21.04.2020 у сумі 1 039,06 грн. з приміткою « Нараховано ЄВ ФОП , в т.ч. на спрощеній системі та фермерам. Нарахування єдиного внеску №1721709/єу від 21.04.2020 терм. Спл. 21.04.2020» та від 20.07.2020 р. у сумі 1 039,06 грн. з приміткою «Нараховано ЄВ ФОП, в т.ч. на спрощеній системі та фермерам. Нарахування єдиного внеску №3217421/ev від 20.07.2020 терм. Спл. 20.07.2020»;

- визнати протиправним та скасувати постановку на облік позивача як платника єдиного внеску у розумінні п.п. 5 ч. 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», тобто особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, яка провадить релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримує дохід від цієї діяльності (самозайнятої особи).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що станом на 15.12.2020 у даних електронного кабінету платника податків у розділі «стан розрахунків» міститься інформація про наявність недоїмки у розмірі 2078,12 грн. Проте, її підприємницьку діяльність припинено 12.11.2014. Зазначила, що з 2008 року перебуває у трудових відносинах з ТОВ «Сучасник», яке сплачує за позивача ЄСВ у встановленому законом обсязі. Вважає вищевказану вимогу незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивач є найманим працівником, та не здійснює незалежної професійної діяльності та не отримує доходу від такої діяльності. До того ж зазначає, що з листів відповідача на її звернення дізналась, що її взято на облік, як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, як самозайнятої особи, яка провадить незалежну професійну діяльність - адвоката. Оскільки із відповідною заявою про взяття на облік, як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат) вона не зверталася та не надавала звітів, як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність - адвокат, вважає такі дії протиправними та такими, що порушують її права, тому звернулася до суду із згаданим позовом.

Ухвалою суду від 29 грудня 2020 року позовну заяву залишено без руху, встановлено особі, яка звернулася із позовною заявою десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду додатків до позову, завірених належним чином у відповідності до частини 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у двох примірниках.

14 січня 2021 року позивачем через відділ документообігу та архівної роботи суду надано заяву про усунення недоліків та додатки до позову, завірені належним чином у відповідності до частини 5 статті 94 КАС України у двох примірниках.

Ухвалою суду від 19 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

27 січня 2021 року через відділ діловодства та архівної роботи суду надійшло клопотання від представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. В обґрунтування свого клопотання зазначив, що для повного та всебічного встановлення обставин по справі є необхідність розгляду справи у загальному позовному провадженні.

Ухвалою суду від 29 січня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи № 200/12200/20-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування нарахованого єдиного соціального внеску, визнання протиправним та скасування постановки на облік як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, за правилами загального позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

У встановлений судом термін через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до пункту 5 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську діяльність, та отримують дохід від цієї діяльності. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені і застосуванням штрафів (частина 3 статті 25 Закону № 2464). Зазначає, що згідно даних інформаційного ресурсу «Єдиного реєстру адвокатів України» позивачу видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2344 від 21.11.2006, яке є дійсним. На підставі зазначеного Східною ДПІ 02.03.2018 рознесено документ «Відомості відповідних реєстрів про реєстрацію (для обліку за основним місцем з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік») та встановлено стан «1 - платник не подав заяви для взяття на облік». Згідно пункту 6.3. Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів ДФС з питань реєстрації та обліку платників, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 15.10.2015 року №798, у рази встановлення, що фізична особа зареєстрована як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність індивідуально, не перебуває на обліку, така особа включається до реєстру самозайнятих осіб та реєстру страхувальників з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік». Наголошує, що ГУ ДПС в Донецькій області діяло виключно в межах повноважень та спосіб, передбачений законами України, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області , юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копія якого наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1 здійснювала підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець з 2008 року. 12 листопада 2014 року підприємницьку діяльність припинено (арк. справи 11-13).

ОСОБА_1 має адвокатське посвідчення, що сторонами не заперечується.

Згідно довідок б/н від 18.12.2020, наявних в матеріалах справи, позивач працює директором ПП «Інтелект Актив», код ЄДРПОУ 36103673 та отримує заробітну плату за місцем роботи (арк. справи 20-21).

Позивач зазначає, що за сумісництвом працює інспектором відділу кадрів ТОВ «Сучасник», код ЄДРПОУ 13506304.

З довідки форми ОК-5 вбачається, що страхувальниками, код ЄДРПОУ 13506304 та код ЄДРПОУ 36103673, сплачено страхові внески за ОСОБА_1 (арк. справи 6-10).

З інформації, наявної в електронному кабінеті платника, вбачається, що позивачеві нараховані податкові зобов`язання за періоди: 21.04.2020 - 1039,06 грн., 20.07.2020 -1039,06 грн., всього 2078,12 грн. (арк. справи 5).

Листами 08.09.2020 та 03.11.2020 позивач зверталась до відповідача із запитами про правомірність нарахування недоїмки (арк. справи 14-16, 17).

Листами № 74973/10/05-99-04-30 від 28.09.2020 та № 85580/10/05-99-04-30 від 23.11.2020 відповідач повідомив, що оскільки з даних інформаційного ресурсу «Єдиного реєстру адвокатів України» позивачу видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2344 від 21.11.2006, яке є дійсним, то у ГУ ДПС України відсутні підстави скасувати правомірну, на думку відповідача, вимогу, а позивач провадить незалежну професійну діяльність (арк. справи 15, 18-19).

Не погодившись із даними обставинами, позивач звернулася до суду із позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

За приписами підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Згідно з підпунктом 14.1.195 пункту 14.1 статті 14 ПК України працівник - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

За приписами статті 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з дотриманням внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Відповідно до пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України.

Статтею 63 ПК України регламентовано загальні положення щодо обліку платників податків.

За приписами пунктів 63.1, 63.2 статті 63 ПК України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов`язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Згідно з пунктом 178.1 статті 178 ПК України (яка регламентує оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність) особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов`язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу.

За приписами пунктів 65.2, 65.3 статті 65 ПК України облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів. Для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем постійного проживання.

Відповідно до пункту 6.7 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року №1588, для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, у строк 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, зобов`язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання; заяву за формою №5-ОПП; копію Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, якщо заявник є адвокатом, який провадить адвокатську діяльність індивідуально.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 5 липня 2012 року №5076-VI (далі - Закон №5076-VI) адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до частини третьої статті 4, частини першої статті 13 Закону №5076-VI адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності). Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.

Отже, проаналізувавши наведені вище положення ПК України та Закону №5076-VI, суд дійшов висновку, що фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, у тому числі й адвокатську, підлягає взяттю на облік у контролюючому органі. Поряд із тим особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, вважається самозайнятою лише за умови, що вона не є найманим працівником. Такий висновок випливає із тлумачення положень підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України.

Якщо адвокат обирає індивідуальну діяльність, цьому кореспондує обов`язок стати на облік в контролюючому органі та сплачувати єдиний соціальний внесок на умовах, визначених Законом України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»; якщо ж особа працює за трудовим договором, платником єдиного внеску за неї, відповідно до цього ж Закону, є її роботодавець (підприємство, установа та організація, яке використовує працю фізичної особи на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством). При цьому база нарахування єдиного соціального внеску для означених вище платників податку є різною (сума нарахованої працівникові заробітної плати та сума доходу (прибутку), отриманого від незалежної професійної діяльності).

Як встановлено судом та не заперечується сторонами ОСОБА_1 у 2006 році отримала Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Поряд із тим, позивач не реалізовує своє право на заняття адвокатською діяльністю як самозайнята особа, а працює найманим працівником. При цьому, позивач вже зареєстрований як платник податку, перебуває на обліку в податковому органі відповідно до статті 70 ПК України та йому присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Більш того, трудові правовідносини позивача з роботодавцем регламентовані Кодексом законів про працю України. Доказів отримання позивачем у період його роботи за трудовим договором доходів від провадження адвокатської діяльності індивідуально судом не встановлено. Відповідач про наявність таких доходів під час розгляду справи в суді не зазначав.

Суд також враховує, що відповідно до приписів пункту 63.1 статті 63 ПК України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Верховний Суд у постановах від 27 листопада 2019 року (справа №160/3114/19) та від 5 березня 2020 року (справа №824/509/19-а) досліджував питання щодо адміністрування Законом №2464-V єдиного внеску при одночасному перебуванні фізичної особи в трудових відносинах та наявності у неї права на здійснення незалежної професійної діяльності, яку особа фактично не здійснює, та у своїх рішеннях зазначив, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську, вважається самозайнятою особою і зобов`язана сплачувати єдиний внесок лише за умови, що така особа не є найманим працівником. Наявність в особи Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю лише посвідчує його право як адвоката на здійснення незалежної професійної діяльності, однак не є доказом безпосереднього здійснення адвокатської діяльності та отримання від такої діяльності доходу.

З урахуванням встановлених у цій справі обставин та викладеної вище правової позиції Верховного Суду, суд вважає, що контролюючим органом у розглядуваному випадку помилково позивачу нараховані зобов`язання зі сплати єдиного соціального внеску 21.04.2020 у сумі 1 039,06 грн. та 20.07.2020 у сумі 1 039,06 грн.

За приписами частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Приймаючи до уваги, що відповідачем податкові зобов`язання нараховані позивачеві лише у власній інформаційній базі - інтегрованій картці платника податку, а відомості стосовно прийняття вимоги про сплату боргу стосовно позивача у суду відсутні, то на переконання суду, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень у розглядуваному випадку останнього слід зобов`язати виключити із інтегрованої картки платника податків відомості стосовно нарахування позивачеві єдиного внеску у загальному розмірі 2078,12 грн., з яких: у сумі 1039,06 грн. терміном сплати - 21.04.2020 та у сумі 1 039,06 грн. з терміном сплати - 20.07.2020.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо взяття позивача на облік як самозайняту особу, яка проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність та зобов`язання зняти з такого обліку, суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 №1162, затверджено Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок №1162).

Згідно з пунктами 1, 2 Розділу ІІІ Порядку №1162 взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою №1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою №12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону, №2464, подають заяву за формою №1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.

Однак, згідно з пунктом 4 Розділу VІ Порядку №1162 якщо контролюючими органами при здійсненні своїх функцій за результатами перевірок та звірок, або на підставі інформації від третіх осіб, або на підставі даних інших державних органів чи відповідних державних реєстрів встановлено, що: фізична особа, зареєстрована як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, але не перебуває на обліку чи знята з обліку в контролюючому органі, то такий орган повідомляє таку особу про необхідність подання заяви за формою 1-ЄСВ для взяття її на облік як платника єдиного внеску. Така фізична особа обліковується в реєстрі страхувальників як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік».

Пунктом 6.7 Розділу 6 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300 (далі - Порядок 1588) передбачено, що взяття на облік фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, умовою ведення якої згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності (далі - фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність), здійснюється за місцем постійного проживання у порядку, встановленому цим Порядком для фізичних осіб - підприємців: 1) для взяття на облік фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, у строк 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, зобов`язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання: заяву за формою №5-ОПП (додаток 8); копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, якщо заявник є адвокатом, який провадить адвокатську діяльність індивідуально.

Як встановлено судом, відповідачем 02.03.2018 позивача взято на облік як фізичну особу, яка займається незалежною професійною діяльністю. При цьому, позивач не подавала відповідної заяви про її реєстрацію як фізичної особи, що здійснює незалежну професійну діяльність. Відповідачем не надано суду доказів отримання позивачем доходів від здійснення адвокатської діяльності, як встановлено судом вище.

Таким чином, суд зазначає, що автоматичне взяття позивача на облік як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, без заяви цієї особи встановленої форми є протиправним, а тому розглядувані дії відповідача є протиправними. Разом із цим, приймаючи до уваги, що відповідачем окреме рішення стосовно постановки позивача на облік як платника єдиного внеску у розумінні п.п.5 ч.1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не приймалось, то з огляду на положення частини 2 статті 9 КАС України з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, слід зобов`язати відповідача виключити із реєстру самозайнятих осіб відомості про позивача.

З огляду на встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681,60 грн., що підтверджується квитанцією від 19 грудня 2020 року, судові витрати у розмірі 1681,60 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 134, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправним та скасування нарахованого єдиного соціального внеску, визнання протиправним та скасування постановки на облік як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність,- задовольнити.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) виключити із інтегрованої картки платника податків відомості стосовно нарахування ОСОБА_1 єдиний внесок у загальному розмірі 2078,12 грн., з яких: у сумі 1039,06 грн. терміном сплати - 21.04.2020 та у сумі 1 039,06 грн. з терміном сплати - 20.07.2020.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Донецькій області щодо взяття ОСОБА_1 на облік як особу, яка здійснює незалежну професійну діяльність, без її заяви встановленої форми.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) виключити із реєстру самозайнятих осіб відомості про ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 копійок).

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 19 березня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко