
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2021 р. Справа№200/4363/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169323, 85323, Донецька область, м.Мирноград, вул.Центральна, 13). Просив визнати протиправними дії щодо відмови у проведені перерахунку пенсії з 01.01.2018 у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам та не виплаті недоотриманої частини пенсії за останні 12 місяців; зобов`язати перерахувати з 01.01.2018 пенсію у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок в розмір 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці; виплатити недоотриману частину пенсії за останні 12 місяців. Позов вмотивовано тим, що управлінням протиправно відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки не враховано, що середній щомісячний розмір заробітної плати з урахуванням всіх складових за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 складає 35076,57 грн. Розрахунок пенсії з 10 жовтня 2013 року здійснено із розрахунку заробітної плати - 5848,51 грн. Перерахунок призначеної пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати не здійснювався. Зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 поновлено право на перерахунок пенсії.
04 травня 2020 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
11 серпня 2020 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду зупинено провадження в адміністративній справі №200/4337/20-а до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20).
15 лютого 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду поновлено провадження в адміністративній справі.
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що в з серпня 2013 року позивач перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за вислугу років. 27 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із зміною посадового окладу та врахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р/2009. Вважає, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, у зв`язку з чим прийнято рішення про відмову від 01.04.2020. Зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» затверджено нову схему посадових окладів працівників прокуратури. Пунктом 7 цієї Постанови визначено, що зміна посадових окладів, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, які призначені згідно Закону України «Про прокуратуру». 13.12.2019 другим Сенатом Конституційного Суду України прийнято рішення № 7-р(ІІ)/2019 згідно якого застосуванню підлягає частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". Аргументом відмови є те, що позивач є працюючим пенсіонером і перерахунок його пенсії проводиться лише у разі індивідуальних змін: призначення на вищу посаду, збільшення вислуги років, присвоєння почесного звання або наукового ступеня. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Застосування положення Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону від 14.10.2014 №1697-VІІ при нарахування та виплати пенсії, звужують права та суперечать Конституції України.
Крім того, позивачем надані пояснення, в яких зазначено, що відповідно до довідки про складові заробітної плати від 01.08.2013 №18-57-618 сума заробітної плати для нарахування пенсії у межах максимальної станом на 2013 рік складає - 5848,51 грн. З 10.10.2013 призначена пенсія за вислугу років, як працівнику прокуратури у розмірі 4678,81 грн. Зауважив, що з моменту призначення перерахунок пенсії не здійснювався. Вважає наявним право на перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати та з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (ІІ)/2009.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
10 жовтня 2013 року позивачу, як працівнику прокуратури, призначена і виплачується пенсія за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми щомісячної заробітної плати, до якої включаються вся види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 4678,81 грн. Станом на час подання заяви від 27.03.2020 перерахунок пенсії не здійснювався.
27 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням заробітної плати.
До заяви додана довідка про складові заробітної плати від 12.03.2020 №18-85-421 згідно якої, ОСОБА_1 працює прокурором Красноармійської місцевої прокуратури, станом на 01.01.2020 його посадовий оклад складає 5660,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2547,00 грн., всього 8207,00 грн., а заробітна плата, враховуючи всі складові, за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 складає 841837,59 грн.
01 квітня 2020 року Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення №2219 про відмову у проведені перерахунку пенсії, оскільки в наданій довідці від 12.03.2020 №18-85-421 відсутня інформація про проведення індивідуальних змін, які впливають на заробітну плату.
Не погоджуючись з відмовою у проведені перерахунку пенсії позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
У положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до п. 6 ч.1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ) (в редакції, чинній на момент призначення пенсії).
При цьому, 15.07.2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), Розділом ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46 2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50- 1, частини третьої статті 51 2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 р. Відповідно до положень ч.20 ст. 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01 січня 2015 року законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України.
Разом з цим, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Дані обставини стали підставою, які унеможливили проведення відповідного перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 (далі - Рішення №7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). До аналогічних висновків Конституційний Суд України дійшов у рішеннях від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008, від 23 червня 2009 року № 15-рп/2009" (абзац другий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 травня 2010 року № 14-рп/2010).
За результатами розгляду конституційної скарги Конституційний Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційний Суд установив порядок виконання цього рішення, а саме:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Згідно ч. 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Пунктом 2 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, ч. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII з 13.12.2019 року не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Натомість з 13.12.2019 підлягає застосуванню Закон у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Відповідно до ч. 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
У ч.13 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, передбачено, що пенсії відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії надавши довідку прокуратури Донецької області про складові заробітної плати від 22.03.2020 №18-85-421. З матеріалів пенсійної справи вбачається, що з моменту призначення перерахунок пенсії позивача у зв`язку з підвищенням заробітної плати не здійснювався.
При цьому, суд вважає безпідставним посилання у спірному рішенні на п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», яким встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру", оскільки підстави для здійснення перерахунку не пов`язанні із прийняттям цієї постанови, а обумовлені збільшенням грошового забезпечення працівника прокуратури з моменту останнього перерахунку пенсії (2017 рік) та відсутністю перегляду розміру пенсії внаслідок викладених вище обмежень.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, щодо наявності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії суд враховує, що частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися з 13.12.2019.
Щодо визначення розміру відсотку заробітної плати, який застосовується при перерахунку пенсії, суд зазначає наступне. Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія виходячи з розрахунку 80% заробітної плати, що підтверджується протоколом. Отже, наявні підстави для визначення вказаного відсотку для перерахунку пенсії.
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача в даному випадку є скасування рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 01.04.2020 №2219 та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Донецької області від 12.03.2020 №18-85-421 у розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючи з 13.12.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.
При розподілі судових витрат суд враховує, що фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення, яким відмовлено у здійснені перерахунку скасовано, а зобов`язання здійснити перерахунок є похідною вимогою.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. позивачем надана квитанція від 24.04.2020 №90777.
Враховуючи викладене, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню судовий збір у розмірі 840,80 грн., як за одну вимогу немайнового характеру.
Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 01.04.2020 №2219.
Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169323, 85323, Донецька область, м.Мирноград, вул.Центральна, 13) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) виходячи із заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Донецької області від 12.03.2020 №18-85-421 у розмірі 80% від суми заробітної плати, починаючи з 13.12.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Стягнути на корить ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42169323, 85323, Донецька область, м.Мирноград, вул.Центральна, 13) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош