Рішення № 95675902, 22.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2021
Номер справи
160/2604/21
Номер документу
95675902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2021 року Справа № 160/2604/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966) до головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якому позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495 про призначення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем винесено протиправний наказ від 10.02.2021 року № 495 про призначення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс», оскільки право контролюючого органу на призначення документальних планових виїзних перевірок за період, що виходить за межі 1095 днів з дня початку проведення перевірки, чітко обмежене статтею 102 Податкового кодексу України. Тобто, контролюючий орган має право призначати проведення документальної перевірки за 1095 днів, що передують дню призначення перевірки.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року відкрито провадження по справі №160/2604/21 за вищезазначеним позовом та ухвалено здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження.

11 березня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується з позовними вимогами з огляду на те, що згідно з наказом від 10.02.2021 №495, який виданий головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області призначено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Аском Сервіс» з 24.02.2021 року тривалістю 20 робочих днів за період діяльності 01.07.2017-30.09.2020рр. з метою здійснення контролю за додержанням вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством.

Документальні та фактичні перевірки, розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершенними, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом, тому на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст.102 Податкового кодексу України.

У задоволенні позовних відмовити у повному обсязі.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, виходячи із системного аналізу положень чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства та матеріалів справи, втсановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (код ЄДРПОУ 34561966) зареєстровано як суб`єкта підприємницької діяльності - юридичну особу від. та взято на облік в контролюючих органах.

10.02.2021 року головний управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято наказ № 495-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс», яким у зв`язку з включенням до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на 2021 рік ТОВ «Аском Сервіс» (код ЄДРПОУ 34561966) на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1, п.77.1 п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, з 24.02.2021 року тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.07.2017 по 30.09.2020 року з метою здійснення контролю за додержанням вимог податкового, валютного законодавства, контролю за дотриманням якого покладено на органи ДПС, правильністю обчислення ,повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством.

Про проведення такої перевірки позивача проінформовано повідомленням від 12.02.2021 року № 336 головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Не погоджуючись із вищезазначеним наказом, ТОВ «Аском Сервіс» звернулось до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд керувався нормами чинного законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з п.п.77.1, 77.2 ст.77 ПК України - документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У відповідності до п.102.1 ст.102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Так, з метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків розроблений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, який затверджений наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015р. та зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 24.06.2015р. за №751/27196 (далі - Порядок №524).

Згідно з п.4 Порядку №524 - формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог ст.77 розділу ІІ ПК України. Необхідним є врахування також вимог п.102.1 ст.102 розділу ІІ Кодексу в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов`язання платника податків, а також періоду діяльності платника, який не було охоплено перевіркою, вимог п.77.3 ст.77 розділу ІІ Кодексу в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов`язань перед бюджетом, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб та зобов`язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.

Таким чином, ПК України та Порядком №524 чітко визначено граничні періоди, за які можуть проводитися перевірки платників податків, які обмежуються 1095 днями після останнього дня граничного строку подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань. Тобто, контролюючий орган має право призначити проведення документальної перевірки за 1095 днів, що передують призначенню перевірки. Призначення контролюючим органом документальної перевірки поза межами вказаного строку є прямим порушенням норм податкового законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 14.01.2015р. (справа №2а/0270/1757/11), від 16.12.2015р. (справа №826/2139/14), від 25.04.2013р. (справа №2а/0270/1705/11) та постанові Верховного Суду України від 09.02.2016р. (справа №826/3285/15).

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, наказ головного управління ДПС у Дніпропетровській області «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс» за № 495-п прийнято 10.02.2021 р.

Враховуючі вищевикладені норми чинного законодавства, з огляду на те, що спірний наказ про призначення перевірки прийнято 10.02.2021 року, тосуж зазначає, що відповідач мав право призначити проведення виїзної документальної планової перевірки позивача за період з 23.02.2018 року по 24.02.2021 року, тобто за 1095 днів, що передують призначенню перевірки.

Натомість, наказом головного управління ДПС у Дніпропетровській області «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс» за № 495-п від 10.02.2021 року призначено документальну планову виїзну перевірку підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2017 по 30.09.2020 року з метою здійснення контролю за додержанням вимог податкового, валютного законодавства, контролю за дотриманням якого покладено на органи ДПС, правильністю обчислення ,повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством, терміном 20 робочих днів з 01.07.2017 року по 30.09.2020, тобто за період 1095 днів, передбачений ст.102 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що наказ головного управління ДПС у Дніпропетровській області «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс» № 495-п від 10.02.2012 року винесений із порушенням положень податкового законодавства, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.

Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що документальні та фактичні перевірки, які розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершене ними, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року, тобто, перевірки зупинили на строк 3 місяці, відповідно до п. 52.1 – 52.5 «Перехідні положення» Податкового кодексу України, адже з огляду на вказану дату прийняття наказу про призначення перевірки та визначену цим наказом дату початку перевірки, відповідачем призначено проведення перевірки з порушенням навіть строків відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)», а саме до підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, які доповнені пунктами 52.1 – 52.5.

Відповідно до пп. 52-1 - 52.2 «Перехідні положення» Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Відтак, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495 «Про призначення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс» підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову (п. 7 ч.1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966) про забезпечення позову у справі № 160/2604/21 задоволено частково, а саме: зупинено дію наказу головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495.

Враховуючи викладене та у зв`язку з прийняттям рішення у даній справі, суд вважає за необхідне скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року.

На підставі ст.139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» за рахунок бюджетних асигнувань головного управління ДПС у Дніпропетровській області суму судового збору в розмірі 2270,00грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966) до головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування наказу - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати наказ головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495 про призначення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс».

Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966) судовий збір у сумі 2270,00грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук