
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
15 березня 2021 р. Справа № 120/106/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до селянського фермерського господарства "Мрія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (далі - позивач) з адміністративним позовом до селянського фермерського господарства "Мрія" (далі - СФГ "Мрія", відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 29.08.2018 Державна екологічна інспекція у Вінницькій області провела планову перевірку дотримання СФГ "Мрія" вимог природоохоронного законодавства. В ході перевірки встановлено, зокрема, що СФГ "Мрія" в порушення вимог ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України (далі - ВК України) здійснює спеціальне водокористування за відсутності відповідного дозволу. У зв`язку з цим 29.08.2018 СФГ "Мрія" видано припис щодо усунення виявлених порушень шляхом, зокрема отримання відповідного дозволу. За результатами позапланової перевірки на виконання вимог припису встановлено, що припис в частині отримання дозвільних документів на спеціальне водокористування СФГ "Мрія" не виконано, а відповідач продовжує здійснювати діяльність з порушенням вимог ст. ст. 44, 49 ВК України.
Позивач зазначає, що виявлені порушення є істотними та завдають шкоди навколишньому середовищу, а тому просить суд вирішити питання про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом зобов`язання СФГ "Мрія" зупинити використання ним водного об`єкта (річки Дністер), який розташований на території Цекинівської сільської ради до отримання підприємством дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
За правилами ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Ухвалою суду від 11.01.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Крім того, встановлені сторонам строки для подання заяв по суті справи.
14.01.2021 на адресу суду надійшло клопотання від представника позивача, в якому останній просив розгляд справи проводити у судовому засіданні з повідомленням (викликом сторін). Ухвалою суду від 19.01.2021 у задоволенні клопотання відмовлено.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав. При цьому, копію ухвали про відкриття провадження отримав 20.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
29.08.2018 Державна екологічна інспекція у Вінницькій області провела планову перевірку дотримання СФК "Мрія" вимог природоохоронного законодавства. За результатами перевірки складений акт перевірки №457/ВН від 29.08.2018, в якому зафіксовано такі порушення СФГ "Мрія" вимог природоохоронного законодавства:
п. 9 ч. 1 ст. 44 ВК України, яке полягає в тому, що позивачем у період з 27.11.2015 по 29.08.2018 включно для внесення пестицидів та агрохімікатів здійснювалося спеціальне водокористування - забір води за допомогою мотопомпи із поверхневого водного об`єкту (річки Дністер) на території Цекинівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області за відсутності дозволу на спеціальне водокористування;
п. 7 с. 1 ст. 44 ВК України, яке полягає у тому, що відповідачем не здійснюється облік збору та використання води засобами вимірювальної техніки;
ч. 2 ст. 25 ВК України, п. 1.3 Порядку ведення державного обліку водокористування затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 16.03.2015 №78, яке полягає у тому, що відповідачем не подаються звіти про водокористування за формою №2ТП-водгосп (річна);
п.п. "г", "й" ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 № 187/98 (далі - Закон № 187/98); які полягає у тому, що відповідачем не забезпечено ведення на основі матеріально-сировинних балансів виробництва первинного поточного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, зберігаються та видаляються; не призначено відповідальних осіб у сфері поводження з відходами.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки, державними інспекторами з охорони навколишнього середовища Державна екологічна інспекція у Вінницькій області видано припис від 29.08.2018 щодо усунення виявлених порушень шляхом, зокрема отримання дозволу на спеціальне водокористування до початку водозабору (внесення пестицидів та агрохімікатів).
Відповідний акт та припис були отримані СФГ "Мрія", що підтверджується підписом голови СФГ "Мрія" ОСОБА_1 .
Крім того, відносно голови СФГ "Мрія" ОСОБА_1 29.08.2018 складено протокол про адміністративне правопорушення № 008652. У відповідних графах протоколу правопорушник надав пояснення, що виявлені порушення ним будуть усунені, допускатись більше не будуть.
03.09.2020 позивач прийняв постанову № 02/257, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. ст. 48, 60, 83 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170,00 грн. Штраф правопорушником був сплачений добровільно.
Разом із тим, за результатами позапланової перевірки на виконання вимог припису (акт № 553/ВН від 30.08.2019) встановлено, що відповідачем не виконано вимоги припису, в тому числі в частині отримання дозвільних документів на спеціальне водокористування, СФГ "Мрія" продовжує здійснювати свою діяльність з порушенням вимог ст. ст. 44, 49 ВК України.
30.08.2019 відносно голови СФГ "Мрія" ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 010536, де у відповідних графах протоколу правопорушником зазначено, що "порушення буде усунено". 02.09.2019 складена постанова № 03/182, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 грн. Штраф правопорушником було сплачено добровільно.
На виконання вимог припису від 29.08.2018 (акт перевірки № 634/ВН від 16.11.2020), було встановлено, що припис в частині отримання дозвільних документів на спеціальне водокористування СФГ "Мрія" не виконано, а підприємство продовжує здійснювати свою діяльність з порушенням вимог ст. ст. 44, 49 ВК України.
11.11.2020 за результатами позапланової перевірки відносно голови СФГ "Мрія" ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 012342, де у відповідних графах протоколу правопорушник у своїх поясненнях зазначив, що "порушення буде усунено".
16.11.2020 позивач прийняв постанову № 03/427, якою визнано відповідача винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 188-5 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 грн.
Позивач зазначає, що виявлені порушення є істотними та завдають шкоди навколишньому середовищу, а тому просить суд вирішити питання про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зобов`язання зупинити використання водного об`єкта (річки Дністер), який розташований на території Цекинівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області до отримання підприємством дозволу на спеціальне його водокористування.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно із положеннями ч. 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються, зокрема, повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Відповідно до приписів п. 7 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно із ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275.
Відповідно до п. 2 розділу 2 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 №312, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, природоохоронного законодавства.
Правовий статус Державної екологічної інспекції у Вінницькій області регламентується Положенням про Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 №117 (далі - Положення №117).
Пунктом 1 розділу І Положення №117 визначено, що Інспекція є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Вінницької області.
Згідно з п.п. 4 пунктом 2 розділу ІІ Положення №117 Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Положення № 117 Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
За правилами пункту 6 розділу ІІ Положення №117 Інспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин; визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства (ч. 8 ст. 7 Закону № 877-V).
Згідно із приписами ч. 1 ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Згідно із п. 9 ст. 44 ВК України водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 48 ВК України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 49 ВК України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Отже, виходячи з наведених норм чинного законодавства, обов`язковою умовою для спеціального водокористування суб`єктами господарювання є наявність відповідних дозволів, виданих уповноваженим на те органом виконавчої влади.
Як встановлено судом, СФГ "Мрія" не виконало вимог припису позивача від 29.08.2018 та у встановлений строк не отримало дозволу на спеціальне водокористування водного об`єкту (річки Дністер), який розташований на території Цекинівської сільської ради Вінницької області.
Суду не відомо чи вживались відповідачем певні заходи задля оформлення дозволу.
Усунення виявленого перевіркою порушення матиме місце тільки тоді, коли СФГ "Мрія" отримає відповідний дозвіл.
До того ж, слід також зазначити, що жодних заперечень до акта перевірки з приводу даних обставин головою СФГ "Мрія" не надавалось.
Також відповідачем не було надано доказів усунення порушення щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування, яке стало підставою для звернення позивача з цим адміністративним позовом.
Частиною 2 ст. 10 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що діяльність, що перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та інших їх екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому цим Законом та іншим законодавством України.
Частина 3 ст. 50 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Згідно із положеннями статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на те, що відповідач належними доказами не підтвердив усунення порушень, виявлених Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області щодо отримання дозволу на спеціальне водокористування, що є істотними порушеннями та завдають шкоди навколишньому середовищу, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до селянського фермерського господарства "Мрія" у вигляді зобов`язання зупинення використання ним водного об`єкту (річки Дністер), який розташований на території Цекинівської сільської ради Вінницької області, до отримання дозволу на спеціальне водокористування на вищевказаний водний об`єкт.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 37979894)
Відповідач: Селянське фермерське господарство "Мрія" (с. Цекинівка, Ямпільський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 30807455)
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович