Рішення № 95665538, 19.03.2021, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
750/1671/21
Номер документу
95665538
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/1671/21

Провадження № 2/750/866/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2021 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

судді Карапута Л.В.

секретаря Харевич Н.Є.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів,

в с т а н о в и в :

18.02.2021 року Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 3545 грн. 70 коп.

Представник позивача до початку судового засідання через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи сповіщалася завчасно і належним чином.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що рішенням Чернігівської міської ради від 25 червня 2020 року № 54/VIII-13 було вирішено припинити шляхом реорганізації управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради через його приєднання до департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради.

Згідно п. 3.2 та п. 4.2 Положення про департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради від 24 грудня 2020 року № 3/ VIII -18 управління соціального захисту населення Деснянського району є одним із структурних підрозділів Департаменту.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-УПІ «Про житлово-комунальні послуги».

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-VІІІ встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій ж частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій у відповідності до якого управлінням була прийнята заява про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 від 24 жовтня 2016 року, в якій відповідач просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2016 року.

При подачі документів для оформлення житлової субсидії, в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, заявниця зазначила дані та доходи про себе - ОСОБА_1 та дочку - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Пунктом 14 Положення № 848 (в редакції чинній на момент звернення), було передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива), а тому перерахунки житлової субсидії на наступні періоди управлінням здійснювалися автоматично з розрахунку на двох осіб.

27.04.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022», якою Положення про порядок призначення житлових субсидій №848 викладено у новій редакції.

Пунктом 2 Постанови КМУ № 329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Пунктом 5 цієї Постанови КМУ № 329 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 1 травня 2018 року.

З 01.05.2018 Положення пре порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».

Згідно з пунктом 8 Положення № 848 (у відповідній редакції) житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

У травні 2019 року розпорядженням управління від 25.02.2019 року № 03-17/84 було припинено житлову субсидію до з`ясування.

30.09.2019 року на адресу управління надійшов лист від Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області з інформацією про те, що відділом складено актовий запис № 382 від 16.04.2011 на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відмітка про розірвання шлюбу в актовому записі відсутня.

Оскільки, жодної інформації щодо свого чоловіка заявниця управлінню станом на 01.05.2018 року не надала, розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням доходів тільки тих осіб, які були задекларовані, а саме тільки ОСОБА_1 .

Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його затримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов`язки, визначені Положенням № 848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначеная субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов`язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.

Таким чином, хоча чоловік відповідача не зареєстрований за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , проте необхідно під час призначення житлової субсидії враховувати його доходи також, як члена сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли його зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне, від адреси домогосподарства, що відповідає вимогам зазначеним в пункті 9 Положення № 848 (у відповідній редакції).

ОСОБА_1 , з травня 2018 року повинна булла повідомити управління, що вона заміжжя та звернутися до управління з новою заявою та декларацією, задекларувати відповідно до ІІ та III розділів декларації дані чоловіка та його доходи, оскільки це впливає на визначення права та розміру отриманої субсидії.

ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної субсидії за період з 01.10.2018 року по 30.04.2019 року відповідно до якого, сума надміру виплачених коштів склала 7972 грн. 07 коп.

Абзацом 2 пунктом 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.

За положеннями ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб ти наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.

Відповідно до п. 22 Положення № 848 (в редакції чинній на момент проведення перерахунку), сума житлової субсидії 4426 грн. 37 коп. за період з року по 31.01.2019 року, яка надавалась не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Відповідача було ознайомлено про припинення надання житлової субсидії, повідомленням № 3-С-2С від 16.01.2020 року, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 3545 грн. 70 коп.

Особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/4038 від 23.03.2020 року відповідача було повідомлено та повторне, запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 3545 грн. 70 коп. до 25 квітня 2020 року, у разі несплата кошти буде стягнуто в судовому порядку.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На даний час надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 3545 грн. 70 коп. відповідачем не сплачені, тому підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Також підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2270 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (місце знаходження: вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 43649464) суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 3545 грн. 70 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 2270 грн. у відшкодування судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.В. Карапута