
Справа № 585/740/21
Номер провадження 2-о/585/63/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі
головуючого судді - Євтюшенкової В.І.
з участю секретаря судового засідання Ковган О.В.,
справа № 585/740/21, провадження № 2-о/585/63/21
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1 ,
заінтересована особа: Роменський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми),
розглянув в порядку окремого провадження заяву про встановлення факту смерті,
представник заявника Єрньєй Алла Анатоліївна, яка діє на підставі наказу Конотопського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 18.02.2021 № 44-У(62-Н).
представник заінтересованої особи Роменського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Бондаренко Лідія Григорівна, яка діє на підставі доручення від 18.03.2021.
Стислий виклад позицій учасників справи:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території.
В обґрунтування заяви посилається на те, що вона є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Дебальцево Донецької області. Проте вона не може отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України. Листом від 27.01.2021 року Роменський міськрайонний відділ ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) відмовив їй у проведенні державної реєстрації смерті її бабусі, тому вона звернулася до суду з даною заявою. Встановлення факту смерті бабусі необхідне їй для отримання свідоцтва про її смерть.
Представник заявника ОСОБА_3 просила справу розглянути у її відсутності та без участі заявниці.
Представник заінтересованої особи - Роменського міськрайонного відділу ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надала заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення заяви не заперечувала.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
18 березня 2021 року постановлено ухвалу про прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у справі. Розгляд справи призначено на 18 березня 2021 року на 16 год. 00 хв.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Згідно паспорту серії НОМЕР_1 від 16.07.2013 заявник ОСОБА_1 народилась в м. Горлівка Донецької області (а.с.6).
ОСОБА_1 згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Роменської міської ради від 08.10.2020 №5921-5000314330 взята на облік як внутрішньо переміщена особа (а.с.8).
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 17.08.2020 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на території Донецької Народної Республіки в м. Дебальцево померла ОСОБА_2 (а.с.9).
З довідки про причину смерті від 17.08.2020 вбачається, що остання померла від Атеросклеротичного коронакардіосклерозу (а.с.10).
27.01.2021 за Вих. № 84-24-21-21-13 від Роменського міськрайонного відділу ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції Белозерова Ю.С. отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки нею для підтвердження смерті ОСОБА_2 було надано документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.11).
Факт родинних відносин між заявницею та померлою ОСОБА_2 підтверджується: свідоцтвом про шлюб заявниці серії НОМЕР_3 від 15.06.2016, з якого вбачається, що після реєстрації шлюбу остання змінила прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » (а.с.12); свідоцтвом про народження від 15.04.1983 серії НОМЕР_4 , відповідно до якого ОСОБА_6 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (а.с.13), витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00029937184 від 16.03.2021, відповідно до якого ОСОБА_7 та ОСОБА_9 (батьки заявниці) одружились ІНФОРМАЦІЯ_4 , після реєстрації шлюбу прізвище подружжя « ОСОБА_4 », « ОСОБА_4 » (а.с.14) та свідоцтвом про народження матері заявниці ОСОБА_9 , серії НОМЕР_5 від 07.09.1964 , в якому її матір`ю вказана ОСОБА_2 (а.с.15).
З проаналізованих обставин, судом встановлено, що їм відповідають правовідносини щодо встановлення факту смерті особи у певному місці.
При розгляді даної заяви судом застосовані норми права:
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа в порядку, встановленому цим Кодексом, має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставі ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч.2 ст.293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно ч. 1, ч. 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державною фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 р., передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про смерть).
Згідно положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно з Переліком, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» №1085-р від 07.11.2014 року зі змінами, затвердженими розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 травня 2015 р. № 428-р м. Дебальцеве Донецької області належить до території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до роз`яснень, наданих в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Також судом застосовані норми процесуального права, які регулюють порядок ухвалення рішення: ст.259, 263-265, 319 ЦПК України.
Мотиви суду
З досліджених вище письмових матеріалів справи встановлено, що заявниці відмовлено у державній реєстрації смерті її бабусі, у зв`язку з пред`явленням документа, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у інший спосіб провести реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть неможливо, то суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі - встановлення факту смерті на окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду України з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Аналогічна позиція викладена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 15 квітня 2016 року №9-1130/0/4-16.
Оцінюючи надані заявником докази, суд враховує висновки Європейського суду з прав людини по справам «Кіпр проти Туреччини», «Мозер проти Молдови і Росії», у яких суд, застосовуючи «намібійський виняток» зазначав, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території та становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Встановлення факту смерті необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть бабусі, встановленого законодавством України зразка.
Суд вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника - ОСОБА_3 , заінтересована особа: Роменський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території про встановлення факту смерті, задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Дебальцеве Донецької області Україна, особи жіночої статі, громадянки України – ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження: м. Ромни Сумської області Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, а уразі проголошення резолютивної частини рішення суду, з дня складання повного рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Представник заявника: ОСОБА_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Роменський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), місцезнаходження: 42000, Україна, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 41855333.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова