Рішення № 95661427, 19.03.2021, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
461/10186/20
Номер документу
95661427
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №461/10186/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

19 березня 2021 року місто Львів

Галицький районний суд м. Львова у складі:

головуючого – судді Стрельбицького В.В.,

за участю секретаря судового засідання Собко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради в особі начальника відділу Подоляк Марії Василівни до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру,

встановив:

позивач звернувся до суду з даним позовом, у якому, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надміру виплачені за призначеною державною допомогою грошові кошти у сумі 1577,80 грн., а також судові витрати у справі.

Обґрунтовуючи позов покликається на те, що 23.05.2017 року та 15.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявами призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі цих заяв відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.05.2017 року по 31.10.2017 року та з 01.11.2018 року по 30.04.2018 року. Під час проведення перевірки Галицьким відділом соціального захисту з`ясовано, що ОСОБА_1 не повідомила позивача про отриманий дохід ОСОБА_1 у І кварталі 2017 року за кодом ознаки доходу 107 у розмірі 905,03 грн., що призвело до переплати грошової допомоги за період з травня 2017 року по березень 2018 року.

Представник позивача подала заяву про розгляд справи за її відсутності, згідно якої позов підтримує та не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідач в судове засідання неодноразово не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими відправленнями та оголошеннями в порядку ст.128 ЦПК України. Також не подала до суду відзиву на позов та заяви про розгляд справи за його відсутності. Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд постановив проводити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів, з ухваленням заочного рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 перебуває на обліку Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та є отримувачем державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

23.05.2017 року та 15.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявами про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг (державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям).

Разом із заявами подала декларації про доходи та майновий стан і повідомила, що єдиним видом доходу членів сім`ї відповідача є зарплата ОСОБА_1 . Також, відповідач надала довідку про доходи і від 15.05.2017 року №243.

На підставі цих заяв відповідачу було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.05.2017 року по 31.10.2017 року та з 01.11.2018 року по 30.04.2018 року.

У відповідності до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та пункту 2 «Умови надання допомоги» Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Особливістю допомоги є визначення її розміру з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, тобто обчисленого у середньому за місяць доходу усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Іншою особливістю допомоги є призначення її на шість місяців. Відповідні положення закріплені у статті 6 Закону та пункті 20 Порядку.

У відповідності до вищенаведених нормативних актів, умовою отримання допомоги є подання заявником відповідної заяви та декларації про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї), форми яких встановлюються Міністерством соціальної політики України.

Враховуючи, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї є вирішальним при визначенні розміру допомоги, особи, які звертаються за отриманням допомоги, мають вкрай відповідально ставитись до достовірності даних про доходи, що декларуються для отримання допомоги.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань євроінтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.01.2001 № 486/202/524/455/3370.

Відповідно до ст. 5 Закону та п. 15 Порядку до стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

При заповненні заяв відповідачка власноруч засвідчила особистим підписом те, що вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, які вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Спеціалістами Галицького відділу соціального захисту було проведено перевірку майнового стану відповідача та встановлено, що ОСОБА_1 надала неправдиву/неповну інформацію про майновий стан своєї сім`ї, а саме: не вказала при оформленні державної соціальної допомоги інформації про отриманий дохід у І кварталі 2017 року за кодом ознаки доходу 107 у розмірі 905,03 грн., що підтверджується відповіддю на запит від 07.02.2018 року «Порівняння інформації, наданої ДФС України».

Також, Галицьким відділом соціального захисту надано запит в «Ейвон Косметікс Юкрейн» щодо уточнення інформації для перевірки правильності та повноти інформації, наданої для призначення державної соціальної допомоги і контролю за використанням бюджетних коштів.

Відповідно до листа ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» від 05.04.2018 року, ОСОБА_1 отримала дохід у І кварталі 2017 року у розмірі 905,03 грн.

Спеціалістами Галицького відділу соціального захисту відповідачу було направлено повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 11.04.2018 року, 12.06.2018 року, 29.08.2018 року, 26.06.2019 року та 29.08.2019 року, яким ОСОБА_1 повідомлено про переплату коштів виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно.

Вказані повідомлення проігноровані відповідачем.

Сума коштів, які були надмірно виплачені відповідачу за період 01.05.2017 року по 31.10.2017 року та з 01.11.2018 року по 30.04.2018 року становить 1577,80 грн., та підтверджується відповідним розрахунком.

Пунктом 10 Порядку передбачено, що соціальна допомога не призначається у разі коли: під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо).

У разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення (п. 10 Порядку).

Пунктом 28 Порядку також передбачено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.

Частинами 5, 6 статті 81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідачем не надано до суду жодних пояснень, заперечень та відзиву щодо заявлених вимог позивача, а також, у відповідності до вимог ст. 81 ЦПК України, жодного належного та допустимого доказу на спростування доводів позивача щодо суми стягнення.

З урахуванням наведеного, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати в розмірі 2270 гривень.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (розрахунковий рахунок UА088201720343120013000020953, одержувач - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ - 26256754, банк одержувача - Державна казначейська служба м. Київ, МФО - 820172) надміру виплачені за призначеною державною допомогою грошові кошти у сумі 1 577 гривень 80 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (розрахунковий рахунок UА088201720343120013000020953, одержувач - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ - 26256754, банк одержувача - Державна казначейська служба м. Київ, МФО - 820172) суму сплаченого судового збору в розмірі 2102 гривень 00 копійок.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 березня 2021 року.

Головуючий суддя Стрельбицький В.В.