Ухвала суду № 95661402, 16.03.2021, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.03.2021
Номер справи
461/1490/21
Номер документу
95661402
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 461/1490/21

Провадження № 2-а/461/64/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.2021 року місто Львів

Галицький районний суд м. Львова у складі:

головуючого-судді Стрельбицького В.В.,

за участю секретаря судового засідання Собко В.В.,

представника позивача Редчиця Д.І.,

представника відповідача Чорненького Я.Б.,

відповідача Сомика В.Б.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі представника Редчиць Дмитра Ігоровича до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України,

встановив:

05 лютого 2021 року Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі представника Редчиць Дмитра Ігоровича звернулось в суд з позовом до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України.

Ухвалою суду від 26 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача подав до суду клопотання про залишення без розгляду позовної заяви, вказуючи на пропуск позивачем строку, визначеного Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду з адміністративним позовом. Подане клопотання підтримав в судовому засіданні.

Представник позивача клопотання заперечив. Вказав, що причиною пропуску строку для зверенення до суду позовною заявою стала відсутність позивача за місцем проживання.

Розглядаючи подане клопотання, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, з огляду на таке.

У відповідності до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно матеріалів справи відповідач у добровільному порядку не виконав рішення про примусове повернення з України від 10.05.2019, згідно якого громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 взяв на себе зобов`язання залишити територію України у строк не пізніше 10.06.2019 року.

Частиною 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Трьохмісячний строк для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення передбачених законом вимог.

Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Згідно із ч. 1 ст. 288 КАС України, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

З огляду на приписи ч.1 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", підстави, які дають позивачу право на пред`явлення вищезазначених позовних вимог виникають після невиконання іноземцем в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення з України.

Отже, перебіг трьохмісячного строку для звернення до суду з даним позовом розпочався після закінчення строку для виконання рішення ГУ ДМС України в Львівській області про примусове повернення відповідача з України - 10.06.2019.

Позивач звернувся з позовом до суду, з порушенням строку встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України. Із заявою про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом не звертався, судом не вирішувалось вказане питання на стадії відкриття провадження.

Оцінюючи доводи представника позивача щодо поновлення строку для звернення до суду із позовом, суд вважає, що позивач не був позбавлений можливості вживати відповідні заходи з метою здійснення контролю за своєчасним виконанням рішення про примусове повернення від 10.05.2019.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Тобто, позивачем не наведено суду обґрунтованих доводів в підтвердження поважності пропущення строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Згідно ч. 3 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених ч. 3 ст. 123 цього Кодексу.

З наведених положень КАС України вбачається, що у випадку пропуску строку звернення до суду підставами для його поновлення та розгляду справи є лише наявність поважних причин, тобто, обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

В контексті наведеного, дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов добросовісного дотримання процесуальних обов`язків та використання прав учасниками цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Враховуючи вищевказане, суд не вбачає обґрунтованих підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними та поновлення строку звернення до суду, а отже, враховуючи пропуск позивачем строку звернення до суду без поважних причин, та беручи до уваги те, що позивачем не наведено інших причин поважності причин пропуску строку звернення до суду, суд приходить до висновку про відмову позивачу у задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду та задоволення клопотання представника відповідача, а тому позовну заяву слід залишити без розгляду.

Керуючись ч.3 ст.123 КАС України, суд, -

постановив:

Позовну заяву Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі представника ОСОБА_2 до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Головуючий суддя Стрельбицький В.В.