
Справа № 308/3271/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2021 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої - судді Шумило Н.Б.
за участю секретаря судового засідання – Просяник В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа – Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в якій просить встановити факт смерті матері, громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце народження: Україна, місто Червонопартизанськ Луганської області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Червонопартизанськ Свердловський район Луганська область.
В обґрунтування заяви покликається на те, він народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Червонопартизанськ (Луганська область). З початку 2020 року живе і працює у м. Ужгород, де має зареєстроване місце проживання. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка за станом здоров`я не могла змінити місце свого проживання та до дати смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Маючи свідоцтво про смерть, що видане 12.01.2021 року відділом запису актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції звернувся до Ужгородського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) щодо реєстрації факту смерті матері, однак йому було відмовлено у проведені державної реєстрації смерті оскільки поданий документ не є підставою для такої реєстрації. Оскільки законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті, змушений звернулася до суду з даною заявою. Зазначає, що встановлення даного факту є необхідним для державної реєстрації смерті матеріОСОБА_2 .
Процесуальні дії по справі:
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 17.03.2021 року заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Заявником 18.03.2021 року усунуто зазначені в ухвалі недоліки.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 18.03.2021 року дану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, призначно судове засідання, про що повідомлено учасників справи.
Заявник у судове засідання не з?явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. При цьому, 19.03.2021 року від ОСОБА_1 до суду поступила заява, у якій він просить заяву розглянути без його участі, заяву підтримує та просить її задовольнити.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності заявника, що відповідає вимогам ч.3 ст. 211 ЦПК України.
Заінтересована особа у судове засідання не направила свого повноважного представника, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце розгляду справи, пояснень на заяву не подала. Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності та кожен окремо, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до наступного висновку.
Фактичні обставини, встановлені судом:
Cудом встановлено, щоОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Червонопартизанськ Ворошиловградської (Луганської) області, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 06.09.1984 р.
Згідно копії свідоцтва про розірвання шлюбу НОМЕР_3 від 20 березня 1998 р. шлюб між гр. ОСОБА_3 і гр. ОСОБА_4 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу 01.09.1994 року зроблено запис за №420. Прізвища після розірвання шлюбу: громадянина – ОСОБА_5 , громадянки – ОСОБА_6 .
Крім того, свідоцтвом про переміну прізвища, імені, по батькові НОМЕР_4 від 20 березня 1998р. підтверджується, що ОСОБА_4 , що народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 перемінила прізвище на ОСОБА_6 , про що в книзі реєстрації актів про переміну прізвища, імені, по батькові 20 березня 1998р. зроблено запис за №16.
З копії паспорта громадянина України НОМЕР_5 виданого 15.07.1998 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з 26.07.1994 року була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_6 виданого 12.01.2021 року підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: Україна, Луганська область, м. Свердловськ, м. Червонопартизанськ померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 12.01.2021 року зроблено запис за №40. Місце смерті – місто м. Червонопартизанськ.
Також, з наявної в матеріалах справи копії свідоцтва про народження (повторне) НОМЕР_7 від 21.07.1998 рокувбачається, що ОСОБА_1 (заявник) народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Червонопартизанськ Луганська область, його батьками записані: батько – ОСОБА_3 , мати – ОСОБА_2 .
Згідно долученої копії паспорта громадянина України НОМЕР_8 виданого 22.04.2005 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 03.01.2020 його місце проживання зареєстровано за адресою - АДРЕСА_2 .
Також судом встановлено, що 18.03.2021 року Ужгородським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позиція суду та оцінка доводів:
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною 1 ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Як вбачається з матеріалів справи із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 звернувся її син ОСОБА_1 , що підтверджується долученими копіями документів.
У відповідності до п.1, 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Вознесенівка Луганської області відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 120 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Крім того, у відповідності до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь - який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Зокрема у справах проти Туреччини (зокрема, «Lоizidou v. Тиrкеу», «Сургus v. Тиrкеу»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Моzег v. Thе Republicof Moldova and Russia», «Ilasuаnd Оthers v. Моldovа and Russia») Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Як вбачається із заяви встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне заявнику для державної реєстрації смерті матері, свідоцтво про смерть є недійсними, оскільки видане органом, який не має права його видавати, оскільки знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Оцінюючи надані заявником документи, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
На підставі викладеного, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованій території, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд вважає за необхідне задовольнити заяву, оскільки встановлення даного факту породжує для заявника певні правові наслідки.
Відповідно до п.4 ст.317 ЦПК ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Крім того, приписами п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України встановлено, що суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд –
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа – Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце народження: Україна, місто Червонопартизанськ Луганської області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Червонопартизанськ Свердловський район Луганська область.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_8 , ідентифікаційний номер НОМЕР_9 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа:Ужгородський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ЄДРПОУ- 25999022, місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Небесної Сотні, 5.
Повне рішення суду складено - 19 березня 2021 року.
Суддя Ужгородського міськрайонного
суду Закарпатської області Н.Б. Шумило