
Справа № 305/384/20
Провадження по справі 2-а/305/4/21
УХВАЛА
19.03.2021 Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді В.Е.Ємчука
за участю секретаря судового засідання М.І.Шемота
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області Клементєва Ярослава Васильовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рахівського районного суду Закарпатської області знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області Клементєва Ярослава Васильовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Від позивача, ОСОБА_1 надійшло клопотання про заміну неналежної сторони, яке мотивоване тим, що нею подано позов не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, а тому виникла необхідність заміни первісного відповідача на належного. У зв`язку з наведеним просить замінити первісного відповідача головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області Клементєва Ярослава Васильовичана належного відповідача, яким є Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області, код ЄДРПОУ 37742735, що знаходиться за адресою: вул.Гойди,8 м.Ужгород, п.і.88000.
Учасники справи в судове засідання не з"явилися.
Суд дослідивши матеріали справи, поданого клопотання, приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що позивач, звертаючись до суду із даним позовом пред`явила такий до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області Клементєва Ярослава Васильовича.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб`єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Згідно зі статтею 244-6 органи державного архітектурно-будівельного контролю розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови територій та невиконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю (статті 96, 96-1 (крім частин третьої - п`ятої), частини перша та друга статті 188-42).
Статтею 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва, які є фізичними особами, здійснюється відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей правового статусу таких осіб. Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМ України № 294 від 09 липня 2014 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в частині надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів. Згідно п.3 Положення, основним завданням Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, є втому числі виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві у визначених законодавством випадках.
Згідно пункту 7 вказаного Положення, Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо через апарат та свої територіальні органи.
Територіальним органом ДАБІ є Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені статтею 96 КУпАП, посадові особи діють не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) пов`язаного з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови територій та невиконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов`язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Згідно зі статтею 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
З урахуванням наведеного, зважаючи на те, що позивач заявила клопотання про заміну відповідача, тому суд вважає за необхідне замінити первинного відповідача головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області Клементєва Ярослава Васильовичана належного відповідача, яким є Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області, код ЄДРПОУ 37742735, що знаходиться за адресою: вул.Гойди,8 м.Ужгород, п.і.88000.
Керуючись ст.ст.48,52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача задовольнити.
Замінити первинного відповідача головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області Клементєва Ярослава Васильовичана належного відповідача, яким є Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області, код ЄДРПОУ 37742735, що знаходиться за адресою: вул.Гойди,8 м.Ужгород, п.і.88000.
Направити Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Призначити судовий розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 14 год. 30 хвилин, 05 квітня 2021 року, у приміщенні залу судових засідань Рахівського районного суду Закарпатської області за адресою: м. Рахів, вул. Карпатська 15.
Роз`яснити відповідачу про його право до початку судового засідання подати суду відзив на позов та докази, у разі заперечення позовних вимог. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст. 159 КАС України).
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://rh.zk.court.gov.ua.
Про час та місце розгляду справи повідомити всіх учасників справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В.Е.Ємчук