
Провадження №3/760/2192/21
у справі №760/2103/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2021 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Шереметьєва Л. А., при секретарі Фареник А.О., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України Юрківа В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Одеська обл., місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , місце роботи: приватний підприємець м. Київ, паспорт громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 11.04.2017 року, орган що видав 8024, паспорт громадянки України НОМЕР_2 , виданий Приморським РВ у м.Києві ГУДМС України в Одеській області 28.05.2015 р., персональний номер НОМЕР_3 , за порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України, суд
В С Т А Н О В И В :
28 листопада 2020 року о 22 год. 45 хв. ОСОБА_1 , яка прилетіла з ОАЕ м. Дубай, літаком а/к «Флай Дубай», рейсом № 1729 , під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор».
Такими діями ОСОБА_1 ,відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України, заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчила про факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 366 МК України громадянин, який переміщує товари через митний кордон самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
При цьому перетин особою (громадянином), що переміщує товари через митний кордон - «зеленої лінії», згідно положень наказу Міністерства фінансів України № 671 від 03 серпня 2018 року «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю особою (громадянином) обрано «зелений коридор», і декларування переміщуваних товарів здійснюється шляхом вчинення дій.
В якості використання однієї з форм митного контролю співробітниками митниці було проведено усне опитування ОСОБА_1 , яка повідомила, що не має з собою товарів, що підлягають декларуванню.
Після проведення митного контролю багажу ОСОБА_1 на рентген апараті митниці, що знаходиться в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», було виявлено:
-нові мобільні телефони «Iphone» 12 PRO MAX 256 GB», ТМ «Apple» у кількості 3 шт.;
-нові «iPad Pro 512GB», ТМ «Apple» у кількості 2 шт.;
-новий стілус для « iPad Pro 512GB», ТМ «Apple» у кількості 1 шт.;
-б/в «Iphone» 11 PRO MAX 256 GB ТМ «Apple» у кількості 1 шт.;
-б/в «MacBooK» ТМ «Apple» у кількості 1 шт.
Пасажирці було пропущено 2 особистих мобільних телефони: один б/в «Iphone» 11 PRO MAX 256 GB ТМ «Apple» та один новий мобільний телефон «Iphone» 12 PRO MAX 256 GB», ТМ «Apple», також один новий «iPad Pro 512GB», ТМ «Apple» і один б/в «MacBooK» ТМ «Apple» - як особисті речі.
Пасажирка надала товарний чек № 783 від 28 листопада 2020 року, в якому вказана вартість за покупки.
Всі мобільні телефони та планшети переміщувалися у дорожній валізі пасажирки з багажною биркою № 238856, виписаною на ім`я ОСОБА_1 , без ознак приховування.
Зі слів ОСОБА_1 всі мобільні телефони належать їй особисто.
Оскільки ОСОБА_1 самостійно, своїми діями, що були виражені у обранні для проходження митного контролю переміщуваного нею товару обрала канал, що позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор», та на момент проходження митного контролю, належним чином заповненої митної декларації ОСОБА_1 до митного оформлення не подала - в її діях та бездіяльності, під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» вбачається порушення встановленого ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що в свою чергу, має ознаки наявності у діях та бездіяльності ОСОБА_1 порушення митних правил, визначеного положеннями ст. 471 МК України.
З частини фактурної вартості товарів, що перевищує 1 000, 00 євро, було сплачено митні платежі у сумі 27 130,55 гр. за уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА № 075349 від 28 листопада 2020 року.
Під час складання протоколу предмети чи документи не вилучались.
ОСОБА_1 , під час опитування свою вину визнала, та повідомила, що допустила порушення митних правил у зв`язку зі своєю необізнаністю.
Представник Київської міської митниці ДФС України у судовому засіданні підтримав протокол та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів порушення митних правил з боку останнього.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 не з`явилась, будучи належним чином повідомленою про дату та час судового засідання. Заперечення проти викладеного в протоколі про порушення митних правил не подавала та викладених у ньому обставин не спростовувала.
У протоколі опитування свою вину визнала, зазначила, що це сталось не навмисно, а через її необізнаність.
Заслухавши пояснення представника Київської міської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про порушення ОСОБА_1 митних правил, передбачених ст. 471 МК України, виходячи з наступного.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно наказу Міністерства фінансів України № 671 від 03.08.2018 року «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю нею обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
Відповідно до ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
28 листопада 2020 року о 22 год. 45 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» ОСОБА_1 , яка прилетіла з ОАЕ м. Дубай, літаком а/к «Флай Дубай», рейсом № 1729 , обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор»
Після проведення митного контролю багажу ОСОБА_1 на рентген апараті митниці, що знаходиться в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» було виявлено:
-нові мобільні телефони «Iphone» 12 PRO MAX 256 GB», ТМ «Apple» у кількості 3 шт.;
-нові «iPad Pro 512GB», ТМ «Apple» у кількості 2 шт.;
-новий стілус для « iPad Pro 512GB», ТМ «Apple» у кількості 1 шт.;
-б/в «Iphone» 11 PRO MAX 256 GB ТМ «Apple» у кількості 1 шт.;
-б/в «MacBooK» ТМ «Apple» у кількості 1 шт.
Всі мобільні телефони та планшети переміщувалися у дорожній валізі пасажирки з багажною биркою № 238856, виписаною на ім`я ОСОБА_1 , без ознак приховування.
З виявлених телефонів ОСОБА_3 було пропущено 2 особистих мобільних телефони: один б/в «Iphone» 11 PRO MAX 256 GB ТМ «Apple» та один новий мобільний телефон «Iphone» 12 PRO MAX 256 GB», ТМ «Apple», також один новий «iPad Pro 512GB», ТМ «Apple» і один б/в «MacBooK» ТМ «Apple» - як особисті речі.
При проведенні перевірки ОСОБА_3 надала товарний чек № 783 від 28 листопада 2020 року, в якому вказана вартість за покупки.
З частини фактурної вартості товарів, що перевищує 1 000, 00 євро, ОСОБА_3 після проведення митного огляду було сплачено митні платежі у сумі 27 130,55 гр. за уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА № 075349 від 28 листопада 2020 року.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Виходячи з цього суд приходить до висновку про винність ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про порушення митних правил, поясненнямиОСОБА_1 , актом про проведення огляду та описом товарів.
Своїми діями ОСОБА_1 порушила встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме: обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.
Згідно зі ст. 471 МК України за дане правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованого товару.
Разом з тим, при вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення, чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.
Так, діяння, вчинене ОСОБА_1 , полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації, що тягне за собою застосування адміністративного стягнення в вигляді штрафу.
З точки зору закону метою конфіскації є не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.
Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При прийнятті рішення суд враховує, зазначені правопорушником обставини.
При цьому, обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено, при прийнятті рішення суд враховує те, що в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження коштів, за її було придбано зазначені телефони.
Відповідно до ст.17 Закону України « Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд використовує Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Суд враховує, що відповідно до ч.1 ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейський суд з прав людини в своїй практиці зазначає, що втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном повинно здійснюватися на підставі закону, під яким розуміється нормативно-правовий акт, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норми.
Прикладом такої практики є рішення в справах «Трегубенко проти України» від 02 листопада 2004 року та «спорронг і Льоннрот проти Швеції» від 23 вересня 1982 року, «Ісмаїлов проти РФ» від 06 листопада 2008 року.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суд вважає, що застосування адміністративного стягнення в вигляді штрафу є достатнім покаранням та відповідає принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини, передбачених с.1 Протоколу до Конвенції.
Таким чином, враховуючи, щоневнесення ОСОБА_1 відомостей до митної деклараціїжодним чином не заподіює матеріальної шкоди державі, суд вважає, що підстав для застосування додаткового покарання, яке вказане в санкції ст. 471 МК України, а саме конфіскації товару, у суду відсутні.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 471, 527-529 Митного кодексу України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винною ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Одеська обл., місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , місце роботи: приватний підприємець м. Київ, паспорт громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 11.04.2017 року, орган що видав 8024, паспорт громадянки України НОМЕР_2 , виданий Приморським РВ у м.Києві ГУДМС України в Одеській області 28.05.2015 р., персональний номер НОМЕР_3 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Піддати ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Одеська обл., місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , місце роботи: приватний підприємець м. Київ, паспорт громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 11.04.2017 року, орган що видав 8024, паспорт громадянки України НОМЕР_2 , виданий Приморським РВ у м.Києві ГУДМС України в Одеській області 28.05.2015 р., персональний номер НОМЕР_3 , за порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України, адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1 700,00 гривень, який підлягає сплаті за наступними реквізитами: УДКСУ у Солом`янському районі; ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України(ЕАП);р/р: UA 568999980313040106005026010: призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.П. (порушника).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Одеська обл., місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , місце роботи: приватний підприємець м. Київ, паспорт громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 11.04.2017 року, орган що видав 8024, паспорт громадянки України НОМЕР_2 , виданий Приморським РВ у м.Києві ГУДМС України в Одеській області 28.05.2015 р., персональний номер НОМЕР_3 , судовий збір в розмірі 454, 00 гр.
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л.А. Шереметьєва