
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1243/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, якими мені відмовлено в перерахунку пенсії з 03 березня 2020 року в розмірі 90% від нарахованої заробітної плати 35326,99 грн для обчислення пенсії на умовах оплати праці, що існували на момент звільнення ОСОБА_1 з роботи у зв`язку з виходом на пенсію;
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України у Чернівецькій області, перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 03 березня 2020 року в розмірі 90% - 31794,29 грн від нарахованої заробітної плати 35326,99 грн у відповідності до вимог частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції Закону № 2663-ПІ від 12.07.2001 року), що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 та частини 20 статті 86 нині чинного Закону України "Про прокуратуру".
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що у березні 2020 р. звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Позивач зазначає, що вказаною постановою були збільшені посадові оклади працівників прокуратури, а тому, з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ), позивач набув право на перерахунок пенсії, однак відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, у зв`язку з відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу. Позивач вважає вказану відмову протиправною та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просив у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити. У відзиві відповідач стверджує про безпідставність позовних вимог, оскільки право на перерахунок пенсії, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ), виникає для осіб за зверненнями, що надійшли починаючи з 13.12.2019 р., для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року. Відповідач вказав, що інформація в наданій позивачем довідці прокуратури Чернівецької області зазначена станом на вересень 2017 р., тобто за період до прийняття рішення Конституційним Судом України, а отже, на думку пенсійного органу, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу, згідно з вказаним рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р., на підставі складових заробітку, визначених станом на 06.09.2017 року. Також відповідач вказав, що норма ст. 50-1 Закону №1789 щодо обчислення пенсій у відсотковому розмірі була змінена з 01.10.2011 р., з 01.05.2014 р. та з 01.01.2015 р. і на сьогодні втратила чинність, у зв`язку із прийняттям Закону №1697.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 18.08.2020 р. відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Ухвалою суду від 07.09.2020 р. зупинено провадження у адміністративній справі № 600/1243/20-а до набрання чинності рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій адміністративній справі №560/2120/20 (провадження ПЗ/9901/9/20).
29.09.2020 р. до суду від позивача надійшла заява про поновлення провадження по справі.
Ухвалою суду від 21.10.2020 р. відмовлено у задоволенні заяви позивача про поновлення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії.
11.03.2020 р. до суду від позивача надійшла заява про поновлення провадження по справі.
Ухвалою суду від 15.03.2021 р. поновлено провадження в адміністративній справі.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789 від 05.11.1991 року. (а.с. 11).
На підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 02.03.2020 року №18/173вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017 р., позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії. (а.с. 15-16).
Згідно листа - відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії №2400-0202-8/7727 від 11.03.2020 р. позивачу повідомлено, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019 року. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 року. Пенсійний орган зазначив, що неможливо перерахувати пенсію на підставі наданої позивачем довідки, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13.12.2019 року. (а.с. 17-18).
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що на час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, станом на час призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч. 12 та ч. 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ та відповідно застосовувались до позивача у діючій редакції.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказаним законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Водночас, положення ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ від 08.07.2011 р. не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону № 3668-VІ від 08.07.2011 р.) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
15.07.2015 р. набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) на підставі якого ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ втратила чинність.
Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури з 15.07.2015 р. урегульовано ст. 86 Закону №1697-VII, відповідно до ч. 20 якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 р. №76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Таким чином, відповідні положення Закону №1697-VII втратили чинність з 13.12.2019 р., тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 р. є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
Судом встановлено, що на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 02.03.2020 року №18/173вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017 р., позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії. Згідно листа - відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії №2400-0202-8/7727 від 11.03.2020 р. позивачу повідомлено, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019 року. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 року. Пенсійний орган зазначив, що неможливо перерахувати пенсію на підставі наданої позивачем довідки, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13.12.2019 року.
Водночас, як вбачається зі змісту поданого позову та сформованих позовних вимог, позивач не оскаржує рішення, дії чи бездіяльність пенсійного органу в частині відмови проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 02.03.2020 року №18/173вих-20 з 13.12.2019 року.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивач просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, якими відмовлено у перерахунку пенсії з 03.03.2020 року в розмірі 90% від нарахованої заробітної плати 35326,99 грн для обчислення пенсії на умовах оплати праці, що існували на момент звільнення ОСОБА_1 з роботи у зв`язку з виходом на пенсію, незаконними. Однак суд звертає увагу, що позивач не надав суду доказів звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 03.03.2020 р. в розмірі 90% від нарахованої заробітної плати 35326,99 грн, а відповідачем відповідно не надавалась йому відмова у здійсненні такого перерахунку. Таким чином, судом встановлено, що позивачем під час формування позовних вимог у даному позові не вірно обрано спосіб захисту порушеного права, оскільки відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії, яка оформлена листом №2400-0202-8/7727 від 11.03.2020 р. стосується порушених прав позивача на перерахунок пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019. При цьому, позивач не надав суду інших доказів відмови пенсійного органу щодо проведення перерахунку його пенсії в розмірі 90% від нарахованої заробітної плати 35326,99 гривень.
Суд наголошує, що спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у даній справі до суду не існувало, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача були порушені.
Висновки за результатами розгляду справи
Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них. Крім того, згідно з ч. 2 ст. 9 цього Кодексу, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Право особи на доступ до правосуддя гарантоване ст. 55 Конституції України, положення якого є нормами прямої дії. Відповідно до вказаної статті Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав та свобод і можливість оскаржити до суду рішення, дії та бездіяльність органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських об`єднань і посадових осіб.
Суд звертає увагу, що гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Аналогічний висновок сформований у постанові Верховного Суду України від 15.11.2016 року у справі №800/301/16.
Позивач не надав суду належних доказів на підтвердження обґрунтувань наявності відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в перерахунку пенсії з 03 березня 2020 року в розмірі 90% від нарахованої заробітної плати 35326,99 грн для обчислення пенсії на умовах оплати праці, що існували на момент звільнення ОСОБА_1 з роботи у зв`язку з виходом на пенсію. Суд наголошує, що позивач обрав невірний спосіб захисту, сформувавши такі позовні вимоги, що позбавляє можливості розглянути їх обґрунтованість та відновити порушене право ОСОБА_1 .
Суд звертає увагу, що судовому захисту підлягають виключно порушені права та інтереси позивача, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, а тому такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені безпідставно та передчасно.
Судові витрати
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс таких витрат, суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат на його користь.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В И Р І Ш И В:
1. Відмовити у задоволені адміністративного позову.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя Т.М. Брезіна