Рішення № 95649906, 18.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2021
Номер справи
520/18608/2020
Номер документу
95649906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 березня 2021 року № 520/18608/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м.Харків, майдан Свободи,5, Держпром, 3 піп., ЄДРПОУ 14099344), Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Коцарська, 56, ЄДРПОУ 08166355), Чугуївського об`єднаного районного військового комісаріату Харківської області (м.Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 2а, ЄДРПОУ 09642711) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд

визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Харківській області у призначенні пенсії вислугу років відповідно до п. “б” ч.1 ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

визнати протиправною відмову Чугуївського ОВК в прийняття заяви, підготовці та поданні документів про призначення пенсії за вислугу років до Харківського обласного військового комісаріату з подальшим направленням до ГУ ПФУ в Харківській області;

зобов`язати Чугуївський ОВК прийняти заяву, підготувати та передати документи про призначення пенсії за вислугу років до Харківського обласного військового комісаріату з подальшим направленням їх до ГУ ПФУ в Харківській області;

визнати неправомірними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо відмови в підготовці та переданні документів про призначення пенсії за вислугу років до ГУ ПФУ в Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачам по справі вчинена протиправна бездіяльність в частині невжиття заходів по оформленню та не поданні документів до пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років, тоді як позивач має право на призначення пенсії за вислугу років на підставі п.б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ГУПФУ у відзиві на адміністративний позов зазначило, що позовні вимоги в частині скасування рішення є передчасними, оскільки відповідними структурними підрозділами Міністерства оборони не надані відповідні документи для призначення пенсії позивачу, в тому числі на підтвердження наявності підстав, визначених п.б ст.12 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Харківський обласний військовий комісаріат у відзиві на адміністративний позов зазначив, що позивачу роз`яснено, що документи, визначені п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється через районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Чугуївський ОРТЦК та СП у відзиві на адміністративний позов зазначив про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки при поданні заяви про призначення пенсії позивачем подано не весь пакте документів, визначений п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач у відповідях на відзиви зазначив про необґрунтованість доводів відповідачів та просив позов задовольнити.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Позивач проходив службу у Збройних Силах України з 1977 по 1993 роки, що підтверджується записом у трудовій книжці та військовому квитку, копії яких долучені до матеріалів справи та звільнений з посади начальника групи згідно наказу МО від 10.11.1993 № 02349

На момент виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»

16.07.2020 позивачем до ГУПФУ в Харківській області подано заяву про призначення/перерахунок пенсії відповідно до якої позивач просив збільшити, призначити/перерахувати розмір пенсії з урахуванням усіх надбавок і доплат відповідно до п «б» ст.12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ , взявши період п`ять останніх років перед звільненням з Збройних Сил (1988-1993), до якої додані: копія паспорту, копія ідентифікаційного коду, копія 1 та 3 сторінки трудової книжки, копія військового квитка, копія диплому, копія архівної довідки Міністерства оборони України від 13.04.2020 про грошове забезпечення , копія довідки форми ОК-5.

За результатами розгляду зазначеної заяви ГУПФУ в Харківській області прийняте рішення від 29.07.2020, у якому з посиланням на п.б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 та з урахуванням того, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , зроблено висновок про відсутність права на пенсію за вислугу років.

Позивачем подано заву до ГУ ПФУ в Харківській області через ХОВК (вх. від 28.08.2020) до якої долучені зазначені вище документи.

За результатами розгляду вказаної заяви ХОВК листом від 03.09.2020 № 2445/ВСЗ повідомлено позивача про те, що документи, визначені п.7, 15 Інструкції про порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії , призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 подаються через територіальні військові комісаріати за місцем мешкання та повідомлено, що при поданні документів особа повинна особисто пред`явити паспорт уповноваженій особі органу, що призначає пенсію.

27.10.2020 позивачем подано до Чугуївського ОРВК заяву про оформлення документів для призначення пенсії до якої додані копія паспорту, копія ідентифікаційного коду, копія 1 та третьої сторінки трудової книжки, копія диплому, копія архівної довідки Міністерства оборони від 13.04.2020 про грошове забезпечення, довідка про відкриття рахунку в АТ «Ощадбанк», копія заяви про призначення /перерахунок пенсії від 28.08.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області через ХОВК, лист ХОВК від 30.09.2020 № 244, копія заяви про призначення /перерахунок пенсії від 16.09.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області через ХОВК, копія відповіді ХОВК від 08.10.2020 № 2958/ВСЗ.

За результатами розгляду вказаного пакету документів Чугуївським ОРВК повідомлено позивачу про те, що ним недотримано вимоги п.15 Інструкції про порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині непред`явлення паспорту особисто та подання неповного пакету документів- відсутність розрахунку вислуги років (загального страхового стажу) військовослужбовця, складеного відповідним уповноваженим структурним підрозділом, що виключає можливість прийняття та направлення відповідного пакету документів до ХОВК з подальшим направленням до ГУ ПФУ в Харківській області.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

У відповідності до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України.

Так, п.3.1, 3.2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей , затвердженого наказом Міністерства оборони від 14.08.2014 № 530 (далі Положення № 530), визначено, що оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).

Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних військових комісаріатів (ТЦКСП).

Указані заяви разом з необхідними документами, зазначеними в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, реєструються в книзі обліку пенсійних документів.

Для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом “б” частини другої статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); довідка публічного акціонерного товариства “Державний Ощадний банк України” (далі - АТ “Ощадбанк”) або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення АТ “Ощадбанк”; копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації); копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо).

Аналогічні за змістом перелік документів визначений п. 7 Порядку №3-1.

Обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи; копію подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті (ТЦКСП); організовує ознайомлення з поданням особи, якій оформлюється пенсія.

Подання складається посадовою особою відділу соціального забезпечення (відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласного військового комісаріату (ТЦКСП), перевіряється та підписується начальником цього відділу, обласним військовим комісаром та завіряється гербовою печаткою.

Отже вказані у п.3.3 Положення № 530, п.7 Порядку № 3-1 документи є додатком до подання про призначення пенсії, яке складається уповноваженими органами Міністерства оборони України.

Положеннями р.ІІ Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони від 31.12.2014 № 937 визначено, що робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється: районними (міськими, районними у містах, об`єднаними районними, об`єднаними міськими) військовими комісаріатами (ТЦКСП) (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні військові комісаріати (ТЦКСП)); обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП); фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України; військовою частиною А0515 у межах, наданих їй Департаментом фінансів повноважень.

На районні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються, в тому числі: прийняття від осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей документів для призначення органами Пенсійного фонду України (далі - органи, що призначають пенсії) пенсій відповідно до Закону та надсилання їх в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП).

На обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються зокрема обов`язки щодо оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років (страхового стажу) особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Відповідно до п. 3.11 вказаної Інструкції одержана районним військовим комісаріатом заява про призначення пенсії разом з доданими документами реєструється в Журналі реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян. На заяві зазначається дата її надходження. Якщо в заяві про призначення пенсії і в доданих до неї документах наявні суперечливі дані, районний військовий комісаріат вживає заходів щодо виявлення причин таких суперечностей і уточнення відповідних даних. Правильно оформлені документи не пізніше 5-денного строку з дня надходження заяви подаються в обласний військовий комісаріат.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про наявність підстав для визання протипарвною відмову Чугуївського ОВК в прийняття заяви, підготовці та поданні документів про призначення пенсії за вислугу років до Харківського обласного військового комісаріату та зобов`язання вчинити означені дії.

Щодо позовної вимоги про визнання неправомірними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо відмови в підготовці та переданні документів про призначення пенсії за вислугу років до ГУ ПФУ в Харківській області, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Згідно Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за № 73/26518 (із змінами), прийняття від осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (крім військовослужбовців строкової служби) документів для призначення органами Пенсійного фонду України пенсій покладається на районні військові комісаріати, а оформлення документів та подання їх до органів, що призначають пенсії- на обласні військові комісаріати.

Отже обласний військовий комісаріат оформлює та передає відповідні документи, після їх надходження з районного військового комісаріату.

Листом від 03.09.2020 № 2445/ВСЗ ХОВК повідомило позивача про вказані обставини. Оскільки документи від районного військового комісаріату для оформлення пенсії на адресу відповідача не надходили, суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині вимог.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною відмови ГУ ПФУ в Харківській області у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. “б” ч.1 ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, суд зазначає наступне.

Пунктом б ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( ку ред. на момент звернення із заявою про призначення пенсії) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

На момент, коли позивачу виповнилося 45 років, вказана норма передбачала, що право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягли 45-річного віку, крім осіб, позбавлених військових або спеціальних звань, а також звільнених із служби у зв`язку з засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких неменше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні.

Як вже зазначалося позивачем 16.07.2020 до ГУПФУ в Харківській області подано заяву про призначення/перерахунок пенсії відповідно до якої позивач просив збільшити, призначити/перерахувати розмір пенсії з урахуванням усіх надбавок і доплат відповідно до п «б» ст.12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, взявши період п`ять останніх років перед звільненням з Збройних Сил (1988-1993), до якої додані: копія паспорту, копія ідентифікаційного коду, копія 1 та 3 сторінки трудової книжки, копія військового квитка, копія диплому, копія архівної довідки Міністерства оборони України від 13.04.2020 про грошове забезпечення, копія довідки форми ОК-5.

Пунктом 12 Порядку № 3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Пунктом 3.2. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей , затвердженого наказом Міністерства оборони від 14.08.2014 № 530 визначено, що заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних військових комісаріатів (ТЦКСП).

Органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних військових комісаріатів (ТЦКСП), визначають право заявників на пенсію за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі статтями 12 - 42 Закону.

Отже, органи пенсійного фонду визначають право заявника на призначення пенсії виключно на підставі подання військового комісаріату та доданих до нього документів.

Обчислення вислуги років для призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей здійснюється на підставі положень постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393, про що зазначається у поданні про призначення пенсії (додаток до п.12 Порядку № 3-1), яке має відповідні графи «Вислуга років за станом на "__"____ 20__ р. для призначення пенсії складає __ років __ місяців __ днів. Страховий стаж за станом на "___"_ 20__ р. для призначення пенсії складає __ років __ місяців _ днів (заповнюється при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" ст. 12 Закону), у тому числі:____»

На момент розгляду заяви позивача від 16.07.2020 управління таких відомостей не мало, що виключало можливість визначення наявності права на пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч. 1 -2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росі) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст. 72-78, 90 КАС України, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Разом з тим суд зауважує, що аналіз частини першої статті 6 Закону України «Про судовий збір», частини другої статті 245 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправною бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (зобов`язання вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності бездіяльності є однією вимогою.

Зі змісту позову судом встановлено, що позивачем фактично заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру до Чугуївського ОРВК , оскільки вимога про визнання протиправною бездіяльності є передумовою для застосування інших способів захисту порушеного права.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року 2102.00 гривні.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що розмір судового збору, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (Чугуївського ОРВК Харківської області) становить 840.80 грн.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до п.1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262 КАС України, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Чугуївського об`єднаного районного військового комісаріату Харківської області в прийнятті заяви, підготовці та поданні документів про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату.

Зобов`язати Чугуївський об`єднаний районний військовий комісаріат Харківської області прийняти заяву ОСОБА_1 , підготувати та передати документи про призначення пенсії за вислугу років до Харківського обласного військового комісаріату.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Чугуївського об`єднаного районного військового комісаріату Харківської області судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.