Рішення № 95649874, 18.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2021
Номер справи
520/11299/2020
Номер документу
95649874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

18 березня 2021 року № 520/11299/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи (2004-2015 роки) в розмірі семи мінімальних пенсій за віком та особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (2016-2020 роки) восьми мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману одноразову грошову допомогу з урахуванням інфляції за цей період, як особі з інвалідністю внаслідок війни за період 2004-2020 рік в сумі 263980 (двісті шістдесят гри тисячі дев`ятсот вісімдесят) гривень.

В обґрунтування позову позивачем вказано, що він відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи (2004-2015 роки) в розмірі семи мінімальних пенсій за віком та особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (2016-2020 роки) восьми мінімальних пенсій за віком, проте виплату таких допомог було здійснено у меншому розмірі. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 14.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у адміністративній справі за вищевказаним позовом.

Представник відповідача Управління соціального захисту населення Шевченківського району Харківської міської ради у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував з огляду на його необґрунтованість та недоведеність. При цьому, представником відповідача вказано, що позивачем пропущено строк на звернення до суду з даним позовом, оскільки позовні вимоги останнього частково стосуються 2004 – 2020 років, а оскільки позивач не подав клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду в частині позовних вимог, що стосуються виплат за 2004-2019 роки, то позовна заява в цій частині підлягає залишенню без розгляду. Також, представником відповідача вказано, що 27.02.2020 Конституційним Судом України прийнято рішення № 3-р/2020, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. При цьому, Конституційним Судом України, скасовано лише окремі положення п. 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, а не положення ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". При здійсненні нарахування позивачу відповідної виплати відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", яким врегульовано питання розрахунку розміру щорічної разової допомоги до 5 травня, зокрема відносно категорії позивача – 3640,00 грн., що свідчить про недопущення останнім порушення норм діючого законодавства та прав позивача. Водночас, представником відповідача вказано, що відповідач є неналежним відповідачем у даному випадку, оскільки нарахування та виплату щорічної допомоги до 05 травня за списками управління здійснює Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який є структурним підрозділом Департаменту соціального захисту населення.

Ухвалою суду від 08.10.2020 року зупинено провадження у справі №520/11299/2020 до набрання законної сили рішенням по справі №440/2722/20.

Ухвалою суду від 29.01.2021 року було поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 04.02.2021 року залучено в якості співвідповідача Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195694, адреса: 61002, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 51).

Ухвалою суду від 17.03.2021 року замінено відповідача - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради на Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради.

Представник відповідача Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат правом подання до суду відзиву на позов не скористався, заяви про визнання позову не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

У позовній заяві вказано, що у грудні 2003 року в ОСОБА_1 були прийняті документи для взяття на облік, як особи, яка має право на пільги для інвалідів війни та з 01.01.2004 року він знаходиться на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради.

При цьому, позивачу була встановлена ІІІ категорія інвалідності, що підтверджується копією посвідчення інваліда війни НОМЕР_1 .

Водночас, як вказано позивачем, з січня 2016 року він перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи.

В той же час, позивачем вказано, що протягом 2004 – 2020 років відповідачем проводились виплати у зменшеному розмірі одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи (2004-2015 роки) та особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (2016 – 2020 роки), ніж передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв`язку з чим виникла заборгованість, яка з урахуванням інфляції складає 263980,00 грн.

Водночас, з приводу вказаних обставин позивачем у позовній заяві зазначено, що відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня особам з інвалідністю виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Відповідно до пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України, норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 “Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", передбачено виплату до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи-десять мінімальних пенсій за віком; ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Натомість, позивачем зазначено, що рішенням Конституційного суду України від 27.02.2020 року у справі № 1-247/2018 (3393/18), окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Також положення частини 5 ст. 12 закону №3591 визнано неконституційним згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008. Отже, щорічно до 05 травня особам з інвалідністю відповідної групи має виплачуватись разова грошова допомога у розмірі, визначеному законом.

З приводу вказаних обставин та вважаючи свої права порушеними, позивач 04.08.2020 року звернувся із відповідною заявою до відповідача, проте, як вказано у позовній заяві, відповіді ним отримано не було.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відтак, з огляду на зміст заявлених позовних вимог суд приходить до висновку, що спірним у даному випадку є питання розміру разової грошової допомоги до 5 травня, що виплачувалася особам з інвалідністю відповідної групи у 2004 - 2020 роках, з огляду на прийняте Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 року у справі 1-247/2018(3393/18).

Суд також зазначає, що на виконання ухвали суду від 31.08.2020 року позивачем до суду було подано заяву, в якій вказано, що дана позовна заява була подана з дотриманням шестимісячного строку подання позовної заяви, оскільки позивач не мав можливості раніше 27.02.2020 року дізнатись про рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року у справі №1-247/2018(3393/18), а отже не мав можливості звернутись до суду із даним позовом раніше.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Верховним Судом 29.09.2020 року було розглянуто зразкову справу №440/2722/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

За результатами вказаного розгляду прийнято рішення, яке набрало законної сили 13.01.2021 року.

У рішення Верховного Суду від 29.09.2020 року у справі №440/2722/20 вказано, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". При цьому, обставинами зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права є: (а) особа має статус особи з інвалідністю війни, має право на пільги, передбачені ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; (б) відповідачем є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат); (в) предметом спору є розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.

З наявних в матеріалах справи доказів та заявлених позивачем вимог вбачається, що справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії за ознаками в частині позовних вимог, що стосуються проведеної виплати у 2020 році, є типовою справою та предмет спору, в даному випадку співпадає з предметом спору зразкової справи №440/2722/20.

Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, оскільки дана адміністративна справа в частині позовних вимог відповідає ознакам типової справи, судом при вирішенні даної справи мають бути враховані правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №440/2722/20.

Стосовно позовних вимог позивача, що стосуються проведеної виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи за 2020 рік в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком суд зазначає наступне.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 3551-XII (далі – Закон №3551-ХІІ).

Відповідно до статті 13 частини 4 Закону України № 3551-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи-десять мінімальних пенсій за віком; ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Згідно із пп."б" пп. 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) статтю 13 частину 4 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.

У подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12,13,14,15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги для осіб з інвалідністю.

Зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" №112 від 19 лютого 2020 року (набрала чинності 25 лютого 2020 року) визначено розмір виплати разової грошової допомоги для осіб з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни - 3340 гривень.

Суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Також, Конституційним Судом України вказано, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відтак, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Суд зазначає, що приписами ч.2 ст.152 Конституції України визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 27 лютого 2020 року застосовуються положення статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року № 367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня особам з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Водночас, підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4120 гривень; II групи - 3640 гривень; III групи - 3160 гривень.

Зі змісту наданих в матеріалах справи доказів вбачається, що у березні 2020 року позивачу виплачено разову грошову допомогу до 05 травня 2020 року у розмірі 3640,00 грн.

При цьому, представником відповідача у поданому до суду відзиві на позов вказано, що зазначена виплата булла здійснена Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у вказаному вище розмірі згідно чинного законодавства.

Отже, на час виплати позивачу у березні 2020 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 112.

З огляду на передбачені положеннями ч.4 ст.7 КАС України загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році слід застосовувати не Постанову № 112, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Разова грошова допомога до 5 травня у 2020 році повинна виплачуватися особам, вказаним у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII, у розмірі, встановленому цими статтями у редакції Закону № 367-ХІV.

Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.

Положеннями ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким законом є закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Суд зазначає, що приписами ст. 7 Закону України від 14 листопада 2019 року №294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року 1638 гривень.

Як передбачено положеннями ч.4 ст.28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Таким чином, Закон № 1058-ІV є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.

Отже, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році застосуванню підлягає саме частина перша статті 28 Закону №1058-ІV.

Таким чином, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 розмір разової грошової допомоги до 5 травня як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком у 2020 році становить 13104,00 грн. (1638,00 грн. х 8).

Як було встановлено судом, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у 2020 році було виплачено позивачу разову грошову допомогу у сумі 3640,00 грн.

Сума недоотриманих позивачем коштів становить 9464,00 грн.

Таким чином, враховуючи вищевикладені норми, суд зазначає, що виплата позивачу разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі 3640,00 грн. не відповідає статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Також суд зазначає, що відповідно до положень статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. № 112 “Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

У вказаному пункті також зазначено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у встановлених розмірах.

Таким чином, Міністерство соціальної політики України перераховує відповідні кошти на зазначені цілі регіональним органам соціального захисту населення, які в свою чергу розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, які і здійснюють нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня особам, передбачену Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. №112 розмірах.

Відтак, органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Харківській області.

Судовим розглядом справи встановлено, що виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у зв`язку з інвалідністю здійснено саме Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.

Відповідно до п. 6 наказу Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 10.03.2020 №11 “Про забезпечення виплати у 2020 році разової грошової допомоги відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" начальникам структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій, по яких нарахування всіх видів грошових допомог здійснюється Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, рекомендовано надати бази даних та списки обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для забезпечення оформлення виплатних документів.

Згідно із положеннями пункту 1, підпунктів 1 та 2 пункту 3 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 22.11.2016 №535 (https://kharkivoda.gov.ua/content/documents/837/83606/files/161122-01-11-zagal-535-rozp.pdf), Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації. До головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави та підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.

Враховуючи вищевикладене, та з огляду на встановлення під час розгляду справи обставин порушення прав позивача, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача, є визнання протиправною бездіяльності Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов`язання Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману одноразову грошову допомогу як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи за 2020 рік у восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої суми.

При цьому, оскільки безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу за 2020 рік здійснив Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, то позовні вимоги відносно Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради задоволенню не підлягають.

Стосовно іншої частини позовних вимог суд зазначає, що з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації було проведено відповідні виплати позивачу, а саме одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи у квітні 2004 року - у сумі 130,00 грн.; у квітні 2005 року - у сумі 270,00 грн., за 2006 році – інформація в базі даних відсутня, у квітні 2007 року - у сумі 300,00 грн., у травні 2008 року – у сумі 350,00 грн., у квітні 2009 року - у сумі 380,00 грн., у квітні 2010 року – 420,00 грн., у квітні 2011 року – у сумі 510,00 грн., у квітні 2012 року – у сумі 1720,00 грн., у квітні 2013 року - у сумі 1895,00 грн., у квітні 2014 року – у сумі 2020,00 грн., у квітні 2015 року – у сумі 2200,00 грн., а також одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у квітні 2016 року – у сумі 2600,00 грн., у квітні 2017 року – у сумі 3100,00 грн., у квітні 2018 року – у сумі 3265,00 грн., у квітні 2019 року – у сумі 3400,00 грн.

При цьому, судом встановлено, що у 2004 році нарахування щорічної разової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка нараховувалась з врахуванням обмежень, встановлених статтею 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» від 27 листопада 2003 року № 1344-IV.

Рішенням Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004 положення статті 44 Закону № 1344-IV визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Закони України про Державний бюджет України на 2003, 2005, 2006 роки, що також встановлювали обмеження щодо виплати щорічної разової грошової допомоги відповідно до Закону № 3551-XII, були чинними протягом зазначених років та Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України, не визнавались.

Пунктом 13 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V дію частини п`ятої статті 13 Закону № 3551-XII зупинено на 2007 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення статті 29 та пункту 13 статті 71 Закону № 489-V визнано неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Положення статті 29 та пункту 13 статті 71 Закону № 489-V визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 09 липня 2007 року №6-рп/2007.

В подальшому, Урядом щороку приймається постанова про встановлення розміру та порядоку виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, а саме:

- у 2008 році, постанова Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 р. № 183 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2008 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2009 році, постанова Кабінету Міністрів України від 18.03.2009 р. № 211 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2010 році, постанова Кабінету Міністрів України від 07.04.2010 р. № 299 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2011 році, постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2012 році, постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 р. № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення»;

- у 2013 році, постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 р. № 149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2014 році, постанова Кабінету Міністрів України від 16.04.2014 р. № 102 «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2015 році, постанова Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 р. № 147 «Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2016 році, постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2017 році, постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 року № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2018 році, постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 року № 170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

- у 2019 році, постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 року № 237 «Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Відтак, враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що відповідач при виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у період 2004 - 2019 років визначав її розмір саме із урахуванням вищевказаних норм, які були чинними на момент такого нарахування.

Проте зі змісту позовної заяви вбачаються доводи позивача стосовно того, що Конституційний Суд України у своєму рішенні від 27.02.2020 року (по справі 1 - 247/2018(3393/18)) дійшов висновку про неконституційність делегування повноважень Уряду визначати розмір допомоги в цілому, а отже таке рішення свідчить про порушення прав позивача і у період 2004 – 2019 років, у зв`язку з чим, на думку позивача, наявні підстави для здійснення доплат за вказані періоди.

Суд вважає зазначені доводи позивача необґрунтованими та недоведеними, враховуючи наступне.

Положеннями ч. 2 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Зазначене норма кореспондується із приписами ч. 1 ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 року № 2136-VIII.

З аналізу вищевикладених норм слід дійти висновку про те, що загальним є правило про втрату чинності законів, які визнані неконституційними саме з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Проте, винятки із такого правила можуть бути встановлені у самому рішенні Конституційного Суду України.

Згідно з ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 року № 2136-VIII суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов`язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.

Проте додаткове визначення у рішеннях, висновках Конституційного Суду України порядку їх виконання не скасовує і не підміняє загальної обов`язковості їх виконання. Незалежно від того, наявні чи відсутні в рішеннях, висновках Конституційного Суду України приписи щодо порядку їх виконання, відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за цими рішеннями неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз. 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).

Відповідно до позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 14 грудня 2000 року (вказана вище Справа № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.

Поняття прямої дії рішень Конституційного Суду у Законі не розкрито. Водночас у абз. 2 п. 2 рішення від 9 лютого 1999 року у справі № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, Конституційний Суд України зазначив, що принцип прямої дії у часі закону чи іншого нормативно-правового акту потрібно розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд зазначає, що вказаний принцип є гарантією стабільності суспільних відносин та забезпечення принципу юридичної визначеності. Оскільки, в іншому випадку усі суспільні відносини у яких було застосовано "неконституційний закон" підлягали б "ревізії". Тому, з огляду на відсутність у Рішенні Конституційного Суду України від 27.02.2020 року вказівки на інше, суд вважає, що вказане Рішення слід застосовувати до правовідносин які виникли з дня його ухвалення.

Отже, встановлена у рішенні Конституційного Суду України від 27.02.2020 року неконституційність закону, має значення, перш за все, як рішення загального характеру, яким визначається правова позиція для вирішення наступних справ, а не як підстава для перегляду правовідносин із ретроспективним застосуванням нової правової позиції і зміни таким чином стану правової визначеності.

Враховуючи, що виплати позивачу у період з 2004 року по 2019 роки здійснювали на підставі норм, що були чинними на час їх здійснення, то їх розмір правомірно було визначено відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнати протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи (2004-2015 роки) в розмірі семи мінімальних пенсій за віком та особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (2016-2019 роки) восьми мінімальних пенсій за віком та зобов`язання Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману одноразову грошову допомогу з урахуванням інфляції за цей період, як особі з інвалідністю внаслідок війни за період 2004-2019 рік.

Водночас, суд зазначає, що позовні вимоги позивача про зобов`язання Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману одноразову грошову допомогу з урахуванням інфляції в сумі 263980,00 грн. є такими, що не підлягають задоволенню, враховуючи висновки суду у даній справі.

Стосовно посилань представника Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської на обставини пропущення позивачем строку на звернення до суду із позовними вимогами щодо періоду 2004 – 2019 років суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач, звертаючись до суду з даним позовом послався на обставини прийняття рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року (по справі 1-247/2018(3393/18), з чим останній і пов`язує порушення своїх прав.

Відтак, прийняття Конституційним Судом вказаного рішення послугувало підставою для позивача для звернення до відповідача із заявою від 04.08.2020 року, у якій останній просив провести перерахунок та виплату недоотриманої виплати до 05 травня.

При цьому, доказів отримання відповіді на вказану заяву матеріали справи не містять.

Відповідно до позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.12.2020 року по справі № 510/1286/16-а, Суд дійшов висновку про те, що, визначаючи початок перебігу строку звернення до суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов`язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз`яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність / несвоєчасність її перерахунку.

Таким чином, враховуючи, що позивач дізнавшись про прийняте Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 року вважав, що таке рішення стане підставою для проведення перерахунку та виплати оспорюваної допомоги у позасудовому порядку і в подальшому 04.08.2020 року звернувся із заявою до відповідача, то саме із моменту отримання листа про відмову у перерахунку допомоги слід рахувати початок перебігу строку звернення до суду з даним позовом. Однак, як встановлено судом, позивачем відповіді на подану заяву отримано не було.

Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що позивачем пропущено строк на звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61166), Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Чернишевська, буд. 51, м. Харків, 61002) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов`язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману одноразову грошову допомогу як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої суми.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.