Рішення № 95649851, 19.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
520/515/21
Номер документу
95649851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2021 р. № 520/515/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/515/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року встановивши пенсію в розмірі, не нижчому від 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку зі зміною статусу на учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 відповідно до заяви від 18.07.2019, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого саме і встановлено причинний зв`язок інвалідності 3 групи з Чорнобильською, катастрофою, обчислення якої провести відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також, проводити відповідні виплати без обмеження щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового;

- визнати протиправним та скасувати рішення № 163927 від 23.09.2020 відділу з питань перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року у зв`язку зі зміною статусу відповідно до заяви від 18.07.2019, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого саме і встановлено причинний зв`язок інвалідності 3 групи з Чорнобильською катастрофою;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішення № 163927 від 23.09.2020 відділу з питань перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії є протиправним, а тому, підлягає скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

08.02.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки відмова в перерахунку пенсії є правомірною, підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 22.07.2015 та вкладки до нього № НОМЕР_2 ОСОБА_1 встановлено статус особи, яка постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (потерпілий від Чорнобильської катастрофи).

04.08.2015 позивачу призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи, потерпілий від аварії на ЧАЕС.

Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 15.05.2017 у справі № 610/1007/17 встановлено факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер: НОМЕР_3 , в 3 зоні небезпеки в період з 10 листопада 1987 року по 11 грудня 1987 року безвиїзно.

26.06.2019, за результатами розгляду документів особової справи позивача на засіданні Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, прийнято рішення про видачу позивачу посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорії 1 серії А, за зразком затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 11.07.2018 № 551.

03.07.2019 Харківською обласною державною адміністрацією, позивачу видано посвідчення серії НОМЕР_4 , категорія 1, група інвалідності 3, строк дії безстроково.

18.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду 3 групи, 1 категорії.

26.07.2019 рішенням № 991/03.10-20 відділу з питань призначення та перерахунку пенсії № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно заяви від 18.07.2019 № 2042 у зв`язку з тим, що відповідно до трудової книжки НОМЕР_5 позивач працював з 01.11.1985 року по 22.08.1993 року в Автобазі тресту "Житомирводстрой", а довідка № 10 від 27.11.2017 року, що підтверджує стаж роботи з 10.11.1987 року по 11.12.1987 року за списком № 1, видана ВАТ "Житомирводбуд" Житомирська автобаза. Довідок про перейменування підприємства не надано, тому немає можливості провести перерахунок стажу роботи.

Не погодившись з вказаним рішенням відповідача позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 по справі № 520/1031/2020, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення № 991/03.10-20 від 26.07.2019 відділу з питань призначення та перерахунку пенсії № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 18.07.2019 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду у даній справі.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 11.08.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі № 520/1031/2020 повернуто скаржнику.

На виконання вказаних судових рішень відділом з питань перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення № 163927 від 23.09.2020 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року з посиланням на те, що згідно довідки МСЕК серії 10 ААВ № 630927 та експертного висновку № 2178 від 08.05.2015 позивачу встановлено причину інвалідності "захворювання пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС".

Не погоджуючись із даним рішенням управління, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 54 вказаного Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Пунктом 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 (далі Порядок № 1210) передбачено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що мінімальний розмір пенсії становить: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю II групи - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю III групи - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Пунктом 12 Порядку встановлено, що у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.

Суд звертає увагу на те, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 по справі № 520/1031/2020, яке набрало законної сили, фактично визнано право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії з 18 липня 2019 року, не нижчому від 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку зі зміною статусу на учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 відповідно до заяви від 18.07.2019.

Крім того, суд рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 15.05.2017 у справі № 610/1007/17, яке набрало законної сили, встановлено факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС позивачем в 3 зоні небезпеки в період з 10 листопада 1987 року по 11 грудня 1987 року безвиїзно.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до положень ч. 4 ст. 78 КА України обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при винесенні рішення № 163927 від 23.09.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не врахувало вказані вище рішення судів, які набрали законної сили, у зв`язку з чим, протиправно відмовило в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення № 163927 від 23.09.2020 відділу з питань перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року у зв`язку зі зміною статусу відповідно до заяви від 18.07.2019 підлягають задоволенню.

Також, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року, встановивши пенсію в розмірі, не нижчому від 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку зі зміною статусу на учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 відповідно до заяви від 18.07.2019, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого встановлено причинний зв`язок інвалідності ІІІ групи з Чорнобильською катастрофою, обчислення якої провести відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Поряд з цим, щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача проводити відповідні виплати без обмеження щодо виплати заборгованості, в тому числі, поетапного чи часткового, суд зазначає наступне.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлена позивачем вимога є передчасною, а тому, задоволенню не підлягає.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 163927 від 23.09.2020 відділу з питань перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року у зв`язку зі зміною статусу відповідно до заяви від 18.07.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року, встановивши пенсію в розмірі, не нижчому від 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку зі зміною статусу на учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 відповідно до заяви від 18.07.2019, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого встановлено причинний зв`язок інвалідності ІІІ групи з Чорнобильською катастрофою, обчислення якої провести відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Мороко