Рішення № 95649073, 19.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
420/1336/20
Номер документу
95649073
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1336/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ВК-ІНВЕСТ 2005” до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ВК-ІНВЕСТ 2005” до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №0008260507 від 09.12.2019р.

Ухвалою суду від 24.02.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 17.03.2020р. було зупинено провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою суду від 10.02.2021р. поновлено провадження по справі та призначено судове засідання у справі.

Сторони повідомлялись про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з`явились. 16.03.2021р. до суду від позивача надійшла заява про розгляд справи у письмовому провадженні. 16.03.2021р. до суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з запровадженням на території України карантину.

Ухвалою суду від 19.03.2021р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що не погоджується із прийняттям оскарженого податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №0008260507 від 09.12.2019р., вказавши, що товариство не мало обов`язку у період виникнення спірних правовідносин, а саме у період з 01.07.2019р. по 04.07.2019р. включно, мати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним для реалізації вуглеводневого (скрапленого) газу у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів. Так, позивач вказав, що враховуючи специфіку діяльності позивача з роздрібної торгівлі пальним для комунально-побутового призначення, а саме торгівлі газом у балонах, такий вид діяльності у період виникнення спірних правовідносин не підпадав під визначення «роздрібної торгівлі пальним» ні в розумінні КВЕД 47.78, ні у розумінні Закону України від 19.12.1995р. №481/95- ВР. Це, на думку позивача, підтверджується й тим, що тільки 18.12.2019р. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку», який набув чинності 29.12.2019р., було внесено зміни до абз.58 ст.1 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР, та було доповнено визначення терміна "роздрібна торгівля пальним" словами "та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів". Тобто, тільки з 29.12.2019р. під роздрібною торгівлею пальним згідно вимог абз.58 ч.1 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР розуміється: «діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико- хімічних характеристик з автозаправної станції/ автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів. Крім того, позивач вказав, що 02.07.2019р. та 03.07.2019р. працівником ТОВ «ВК-ІНВЕСТ 2005» ОСОБА_1 була допущена помилка в ході реалізації послуг та проведенні готівкової виручки через РРО. При формуванні фіскального чеку при прийомі готівкової виручки, отриманої за послуги з комплексного обслуговування балонів на суму 6 190,00 грн. 02.07.2019р. та за послуги з опосвідчення балонів на суму 1200,00 грн. 03.07.2019р., оператором ОСОБА_1 помилково було використано номенклатуру, пов`язану з реалізацією пального у виді скрапленого газу у балонах для населення. У зв`язку з викладеним та, посилаючись на те, що до 29.12.2019р. господарська діяльність позивача, пов`язана з реалізацією скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів (що відповідає господарської діяльності товариства, передбаченої кодом КВЕД 47.78) не вимагала діючим на той час законодавством України наявності у позивача ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, просить суд задовольнити позовні вимоги позивача у повному обсязі.

13.03.2020р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що перевіркою встановлені порушення ТОВ «ВК - ІНВЕСТ 2005» ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (із змінами та доповненнями, далі за текстом - Закон № 481/95-ВР, в тому числі внесеними ЗУ від 23.11.2018 № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», які набирають чинність з 01.07.2019), передбачена відповідальність ст. 17 Законом № 481/95-ВР. Отже, до позивача за роздрібну торгівлю пальним без наявності відповідної ліцензії, було застосовано штрафну санкцію. На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області 09.12.2019р. було прийнято податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №0008260507 від 09.12.2019р.

18.03.2021р. до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення у яких відповідач, посилаючись на приписи Податкового кодексу України вказав, що скраплений газ є пальним та належним до підакцизних товарів. Представник відповідача зазначав, що позивач, посилаючись на те, що він не мав обов`язку у період виникнення спірних правовідносин, а саме у період з 01.07.2019р. до 04.07.2019р. включно, мати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним для реалізації вуглеводного (скрапленого) газу у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, але ж з 05.07.2019р. він отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, хоча вказує на внесені доповнення у абз.58 ст. 1 Законі № 481/95, які набули чинності 29.12.2019р. Зазначене на думку представника відповідача суперечить позиції позивача, викладеної у адміністративному позові.З огляду на викладене, відповідач вказав, що, прийняте податкове повідомлення-рішення № 0008260507 від 09.12.2019р. щодо застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у розмірі 250000,00 грн. є законним, винесеним згідно із вимогами чинного законодавства.

22.07.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій зазначено, що у зв`язку з набуттям чинності змін до чинного законодавства з 01 липня 2019 року в Україні було запроваджено ліцензування такого виду господарської діяльності, як торгівля пальним. Органом ліцензування діяльності з торгівлі пальним було визначено територіальні органи ДФС. Виконуючи вимоги закону та з метою отримання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним TOB «ВК-ІНВЕСТ 2005» заздалегідь, а саме 12.06.2019р. звернулося до Головного управління ДФС в Одеській області із заявою про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою місця торгівлі: Україна, Одеська обл., м.Одеса, Суворовський р-н, вул.Вапняна, буд.58 та 05 липня 2019 року ТОВ «ВК-ІНВЕСТ 2005» фактично отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №15540314201900443 за адресою місця торгівлі: АДРЕСА_1 з терміном дії п`ять років. Позивач вказав, що з набуттям чинності змін у законодавстві, якими з 01 липня 2019 року запроваджено ліцензування нового виду господарської діяльності, було порушено принцип пропорційності оскільки суб`єктам господарювання не було надано встановлений законом строк для приведення своєї діяльності у відповідність до вимог Закону № 481/95-ВР. На момент видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в редакції Закону України № 222-VIIІ «Про ліцензування видів господарської діяльності» діяв принцип державної політики у сфері ліцензування, згідно якого у разі внесення змін до нормативно-правових актів у сфері ліцензування, передбачається достатній строк для реалізації цих змін, але не менш як два місяці. Вказаний двомісячний строк встановлений законом саме для дотримання балансу у спірних правовідносинах між державою та суб`єктом господарювання, а ТОВ «ВК-ІНВЕСТ 2005» виконав свій обов`язок і в межах цього строку отримав ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Враховуючи вищевикладене та посилаючись на те, що ним виконано обов`язок та у межах вищезазначеного строку отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ТОВ «ВК - ІНВЕСТ 2005» відносяться: 52.10 Складське господарство (основний); 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у.; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 49.50 Трубопровідний транспорт; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 66.12 Посередництво за договорами по цінних паперах або товарах; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н. в. і. у.; 33.11 Ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів; 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання; 35.22 Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи; 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи; 42.21 Будівництво трубопроводів; 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення

У період з 07.11.2019р. по 15.11.2019р. Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено фактичну перевірку ТОВ «ВК-ІНВЕСТ 2005», податкова адреса та адреса господарського об`єкту: м. Одеса, вул. Вапнярка, 58 з 07.11.2019р., за результатами якої складено акт від 15.11.2019р. №169/15/54/РРО/33501162 (а.с.15-17).

У ході проведення зазначеної перевірки встановлено порушення ТОВ «ВК - ІНВЕСТ 2005», зокрема, ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, а саме, реалізація пального без відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за період з 01.07.2019р. по 04.07.2019р.

09.12.2019р. Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0008260507, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у розмірі 250 000,00грн.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Закон № 481/95-ВР) ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Частиною 20 ст.15 Закону №481/95-ВР (згідно із змінами внесеними Законом №2628-VIII від 23.11.2018, якиі набрали чинності з 01.07.2019р.) визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

В свою чергу згідно п.п. 14.1.141-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Згідно із ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії у розмірі 250000 гривень.

Як вбачається з акту перевірки від 15.11.2019р. №169/15/54/РРО/33501162 (а.с.15-17), під час проведення фактичної перевірки у період з 07.11.2019р. по 15.11.2019р. Головним управлінням ДПС в Одеській області було встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “ВК-ІНВЕСТ 2005” була проведена реалізація пального без відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а саме за період з 01.07.2019р. по 04.07.2019р.

Згідно п.2.2.14 акту перевірки від 15.11.2019 р. №169/15/54/РРО/33501162 було реалізовано:-02.07.2019р. Скраплений газ балон (20 кг) (номер чека 10489) на загальну суму 600грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10490) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10491) на загальну суму 430 гри.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10492) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10493) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10494) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10495) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019 Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10496) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10497) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019 Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10498) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019 Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10499) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10500) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10501) на загальну суму 430 грн.;-02.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10502) на загальну суму 430 грн.;-03.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (21 кг) (номер чека 10502) на загальну суму 430 грн.;-03.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (20 кг) (номер чека 10503) на загальну суму 600 грн.;-03.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (20 кг) (номер чека 10503) на загальну суму 600 грн.;-03.07.2019р. Скраплений газ для населення балон (20 кг) (номер чека 10504) на загальну суму 600 грн.

Зазначені обставини підтверджуються наявними у справі фіскальними чеками (а.с.29-32).

Щодо посилання представника позивача на пояснювальну записку оператора ОСОБА_1 про те, що насправді у спірний період було здійснено не реалізацію скрапленого газу для населення, а «огляд, заміна вентеля, покраска», суд зазначає, що зазначене спростовується фіскальними чеками (а.с.29-32), а вказана записка взагалі складена оператора 02.07.2019р., хоча містить посилання на хронологію подій, які мали місце 03.07.2019р., що ставить під сумнів достовірність викладеної в ній інформації (а.с.24).

Суд зазначає, що Законом № 2628-VIII від 23.11.2018р. внесено зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР в тому числі, щодо обов`язку суб`єктів господарювання здійснювати роздрібну торгівлю пального лише за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Поряд з цим, набрання чинності Закону № 2628-VIII, який прийнято 23.11.2018р. щодо змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" 01.07.2019р. надала достатньо часу суб`єктам господарювання для отримання відповідної ліцензії.

Разом з тим, Товариство з обмеженою відповідальністю “ВК-ІНВЕСТ 2005” отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером №15540314201900443 лише 05.07.2019р.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що Головне управління ДПС в Одеській області приймаючи податкове повідомлення-рішення №0008260507 від 09.12.2019р., яким накладено штраф за роздрібну торгівлі пальним без наявності ліцензії у розмірі визначеним Законом №481/95-ВР, діяло правомірно та відповідно позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариство з обмеженою відповідальністю “ВК-ІНВЕСТ 2005” - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.