
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 березня 2021 р. № 400/750/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А,Первомайськ,Миколаївська область,55210 про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із позовом про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні йому до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки; зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за ці періоди.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг, однак відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні до страхового стажу період роботи позивача з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", не зарахувавши вказаний період роботи, оскільки відсутня сплата ним страхових внесків.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію виклав у відзиві. Відповідно до позиції відповідача, страж зараховується при обчисленні пенсії у разі, якщо дотримано наступні умови: - з доходу застрахованої особи (працівника) сплачуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсіфне страхування; - страхувальником (роботодавцем) із загального фонду оплати праці по підприємству сплачується збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Оскільки в індивідуальних відомостях позивача, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків цим підприємством, то вказаний період роботи на даному підприємстві не зараховано до страхового стажу правомірно.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в порядку, передбаченому ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управління ПФУ в Миколаївській області з 2005 року.
Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 у період з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки працював у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
Згідно довідки про заробітку плату, видану КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", за період роботи з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки роботодавцем утримувався внесок до Пенсійного фонду.
24.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо зарахування до стажу роботи періоду роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
04.12.2020 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області надано відповідь на звернення ОСОБА_1 та повідомлено, що до стахового стажу не враховано період його роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки, оскільки згідно з даними реєстру застрахованих осіб відсутня сплата страхових внесків цим підприємством.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч.10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Як свідчать матеріали справи, позивач в період часу з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки працював у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", що підтверджується копією трудової книжки.
Разом з тим, згідно відомостей позивача з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, за період з 22.03.2011 по 05.08.2019 відсутня сплата страхових внесків КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
Внаслідок невиконання КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що несплата КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду..
На підставі вище викладеного, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 908 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 22.03.2011 по 05.08.2019 роки та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням зазначених періодів роботи та отриманої заробітної плати за визначені періоди.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
5. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко