
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 р. справа № 400/5807/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Пальміра Груп", Комплекс будівель та споруд № 2,с. Іванове,Лиманський район, Одеська область,67542 до відповідача:Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, пр. Центральний, 288,Миколаїв,54003 про:визнання відмови, оформлену листом від 26.06.2020 № 14.9-2-11/3233-20 протиправною; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Пальміра Груп» (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у знятті з обліку комбайну зернозбирального марки New Holland, модель СR 9060 2010 року випуску, номер шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 , державний реєстраційний номер НОМЕР_3 за результатами розгляду заяви позивача від 25.06.2020 р., яка оформлена листом № 14.9-2-11/3233-20 від 26.06.2020 року; зобов`язати відповідача зняти з обліку комбайн зернозбирального марки New Holland, модель СR 9060 2010 року випуску, номер шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 , державний реєстраційний номер НОМЕР_3 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є новим власником зазначеного майна, що підтверджується відповідними документами, які були долучені до заяви від 25.06.2020, тому відмова відповідача є протиправною.
Ухвалою від 21.12.2020 р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що відмова у знятті з реєстрації сільськогосподарської техніки є правомірною. Позивач не надав реєстраційному органу всіх необхідних документів для проведення дій зі зняття з обліку відповідної техніки. Відповідач вважає, що позивач не є власником зазначеної техніки, ані представником власника, за яким зареєстрована техніка.
Ухвалою від 24.02.2021 р. відмовлено позивачу у розгляді справи за правилами загального провадження.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
25.06.2020 р. позивач звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби у Миколаївській області із заявою про зняття з обліку сільськогосподарської техніки, яку було передано позивачу, як переможцю публічних торгів на підставі Акту про проведені електронні торги (далі- Акт). До заяви позивач надав Акт, протокол проведення електронних торгів, витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, платіжне доручення, Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, Наказ про вступ на посаду директора, ксерокопії паспорта директора.
Відповідач у листі № 14.9-2-11/3233-20 від 26.06.2020 року надав відповідь на вищезазначену заяву позивача, в якій зазначив, що перелік документів позивача не відповідає п. 17 Порядку, а також власником техніки є ФГ «Колос» і на цю техніку накладено арешт. Тому, правові підстави для зняття з обліку зазначених машин у заяві, у зв`язку з їх відчуженням у Головного управління відсутні.
Відповідно до п.4 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань:11-1) у сфері нагляду (контролю) у системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу: здійснює реєстрацію та облік тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, видачу номерних знаків та відповідних реєстраційних документів на них, ведення автоматизованого обліку зареєстрованих тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та систематизацію відомостей про їх власників з використанням Єдиного реєстру, держателем якого вона є.
Згідно з п.17 постанови КМУ № 694 від 08.07.2009 Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів” з обліку машина знімається у зв`язку з її відчуженням чи вибракуванням протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, до якої додаються: документ, що посвідчує особу представника власника машини та його повноваження (у разі потреби);свідоцтво про реєстрацію; рішення власника про зняття машини з обліку (для юридичної особи); копія згоди або дозволу на зняття машини з обліку відповідного суб`єкта управління майном (для державних та комунальних підприємств); письмова згода співвласників на зняття машини з обліку, що засвідчується в установленому порядку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 1 пункту 8 цього Порядку); рішення загальних зборів колективного сільськогосподарського підприємства про зняття машини з обліку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 2 пункту 8 цього Порядку); засвідчене в установленому порядку рішення власника або суду про ліквідацію юридичної особи (для зняття з обліку машини у зв`язку з ліквідацією юридичної особи); інші документи у випадках, визначених цим Порядком.
Відповідно до п.8 Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 29.09.2016 р. №2831/5, Акт про проведені електронні торги є документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, у випадках, передбачених законодавством.
Як зазначив відповідач у відзиві, згідно з інформацією автоматизованій системі Держпродспоживслужби комбайн зернозбирального марки New Holland, модель СR 9060 2010 року випуску, номер шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 , державний реєстраційний номер НОМЕР_3 зареєстровані та перебувають на обліку за ФГ “Колос”.
Згідно з п.6.10. Порядку роботи, пов`язаної з реєстрацією та зняттям з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства № 644 від 22.11.2011, передбачено, що в разі зняття з обліку машини, у випадку звернення на неї стягнення, при виконанні рішень суду чи інших уповноважених органів (посадових осіб) та при відмові власника машини зняти її добровільно, зняття її з обліку проводиться на підставі відповідних документів уповноважених органів.
Посилання відповідача на позицію ВС від 30.10.2019 по справі № 683/2694/15ц, в якій зазначено, що право власності на транспортні засоби виникає лише з моменту його державної реєстрації не приймається судом до уваги, оскільки сільськогосподарська техніка не є транспортним засобом відповідно до ст.34 Закону України “ Про дорожній рух”.
Статтею 328 Цивільного кодексу визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені.
Посилання відповідача на те, що ним не приймається до уваги Акт, оскільки це є неналежними документом не приймається судом до уваги, оскільки Акт є документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно та є підставою для подальшого оформлення права власності на машини за позивачем (реєстрації). Для того, щоб позивачу реалізувати своє право та зареєструвати сільськогосподарську техніку її необхідно зняти з обліку. Передача майна відбулась на публічних торгах, а тому право власності ФГ “Колос” було припинене. Крім того, відповідач у відзиві зазначив, що п.6.10 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 644 від 22.11.2011, передбачена можливість зняття з обліку машини, у випадку звернення на неї стягнення, при виконанні рішень суду чи інших уповноважених органів та зняття її з обліку проводиться на підставі відповідних документів уповноважених органів, що і було надано позивачем.
Не надання відповідачем відмови ФГ “Колос” зняти машини добровільно не може бути перешкодою для позивача у реалізації права на реєстрацію сільськогосподарської техніки. Крім того у наказі не зазначено, в якій формі повинна виражатись ця відмова, тому суд вважає, що бездіяльність ФГ “Колос” і свідчить про його небажання знімати техніку з обліку.
Суб`єкт владних повноважень в цих правовідносинах повинен приймати рішення та діяти пропорційно і обґрунтувати таку пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, що набула майно правомірно та звернулась до відповідача із заявою про зняття з обліку понесе надмірний тягар.
Щодо посилання відповідача, на те, що на час розгляду заяви позивача на зазначену техніку накладений арешт, то це не відповідає дійсності, оскільки в матеріалах справи наявна постанова приватного виконавця Баришнікова А.Д. про закінчення виконавчого провадження ВП №60205851 від 20.03.2020 р., відповідно до якої зазначено про припинення арешту майна боржника та скасовано всі заходи примусового виконання рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача не було підстав для відмови позивачу у знятті зазначеної техніки, відтак така відмова є протиправною. І оскільки, актом про проведення електронних торгів підтверджує передачу позивачу у власність комбайну зернозбирального марки New Holland, модель СR 9060 2010 року випуску, номер шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 , державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , та з урахуванням того, що судовий захист повинен бути ефективним, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зняти з обліку зазначену техніку.
Відповідно до ст. 77 ч.2 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позов задовольнити.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію №264 від 01.12.2020 р. про сплату судового збору в сумі 2102 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Пальміра Груп" (Комплекс будівель та споруд № 2,с. Іванове,Лиманський район, Одеська область,67542 37803923) до Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр. Центральний, 288,Миколаїв,54003 40327023) задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 40327023) у знятті з обліку комбайну зернозбирального марки New Holland, модель СR 9060 2010 року випуску, номер шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 , державний реєстраційний номер НОМЕР_3 за результатами розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Пальміра Груп" (Комплекс будівель та споруд № 2,с. Іванове,Лиманський район, Одеська область,67542, ідентифікаційний код 37803923) від 25.06.2020 р., яка оформлена листом № 14.9-2-11/3233-20 від 26.06.2020 року.
3. Зобов`язати Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 40327023) зняти з обліку комбайн зернозбирального марки New Holland, модель СR 9060 2010 року випуску, номер шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_2 , державний реєстраційний номер НОМЕР_3 .
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр. Центральний, 288,Миколаїв,54003 40327023) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Пальміра Груп" (Комплекс будівель та споруд № 2,с. Іванове,Лиманський район, Одеська область,67542 37803923) судовий збір в розмірі 2102 грн.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич