
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2021 року м. Львів справа №380/4525/20
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп`як О.О.,
секретар судового засідання Винник В.М.,
за участю:
представника позивача – Горонного О.О.,
представника відповідача – Павліш О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом 2 Державної пожежно - рятувальної частини ГУ ДСНС у Львівській області до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, -
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява 2 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС у Львівській області (79041, м. Львів, вул. Кузневича, 6) до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправним і скасування рішення, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 0009675405 від 19.05.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалою суду від 18 червня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 28 січня 2021 року у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду – відмовлено.
Ухвалою від 28.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідності до вимог частини 10, 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» пеня та штрафні санкції нараховуються контролюючим органом виключно на суму недоїмки зі сплати єдиного внеску. Позивачем єдиний внесок за період червень – вересень 2019 року сплачено своєчасно та у повному обсязі, однак на помилковий рахунок. В жовтні 2019 року позивач, виявивши помилкове перерахування єдиного соціального внеску на неналежний рахунок, звернувся із заявою до відповідача у якій просив перерахувати помилково зарахованих кошти з невірного рахунку на правильний рахунок. В подальшому кошти зі сплати єдиного соціального внеску за червень – вересень 2019 року на загальну суму 515542,72 грн. було перераховано на правильний рахунок № 37199202021303, код платежу – 43143039. Вважає, що помилка в зазначенні рахунку не свідчить про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню з рахунків 3719, відкритих на ім`я ДФС в казначействі на єдиний казначейський рахунок.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві.
08 липня 2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити з наступних підстав. Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено перевірку 2 Державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС у Львівській області з питань несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску. За результатами перевірки на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» ГУ ДПС у Львівській області було винесено рішення № 0009675405 від 19.05.2020 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 104657,99 грн. (20% з 01.01.2015) за період з 21.06.2019 року до 17.10.2019 року та нараховано пеню у розмірі 38383,95 грн. (0,1% недоїмки). Рішення № 0009675405 від 19.05.2020 року подано з розрахунком штрафних санкцій. Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» чітко встановлений обов`язок платника своєчасно сплачувати єдиний внесок, незалежно від фінансового стану та не передбачено можливість звільнення такого платника єдиного внеску від відповідальності, встановленої за невиконання відповідного зобов`язання. Пунктом 1 частини 10 статті 9 згаданого вище Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів – день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. Просить у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник позивача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Суд, заслухавши вступне слово часників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
16.01.2020 року ГУ ДПС у Львівській області за наслідками перевірки винесено рішення № 0002245405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого до позивача за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовано штрафні санкції на загальну суму 171531,65 грн., з них: штраф в розмірі 129483,06 грн. за період з 21.06.2019 року по 24.10.2019 року та нараховано пеню у розмірі 42048,59 грн. (0,1% суми недоїмки).
Підставою для нарахування штрафу та пені за вищевказаним рішенням стала несвоєчасна сплата 2 Державною пожежно-рятувальною частиною ГУ ДСНС у Львівській області (далі – 2 ДПРЧ ГУ ДСНС у Львівській області) у період з червня по вересень 2019 року єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на неправильний рахунок (№ 37198201001303, код платежу – 39462700), згідно платіжних доручень № 113 від 19.06.2019 року на суму 132615,56 грн., № 132 від 18.07.2019 року на суму 127956,65 грн., № 151 від 19.08.2019 року на суму 130845,18 грн., № 174 від 19.09.2019 року на суму 124125,33 грн.
Позивач із рішенням про застосування штрафних санкцій не погодився, подавши відповідну скаргу до ДПС України.
03.03.2020 року ДПС України винесено рішення про результати розгляду скарги за № 2274/5/99-00-08-01-01-05, згідно якого вирішено рішення ГУ ДПС України від 16.01.2020 року за № 0002245405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску скасувати та вважати відкликаним з дня прийняття даного рішення, скаргу від 30.01.2020 року за № 2/68 – задовольнити частково, зобов`язати ГУ ДПС України у Львівській області винести та направити нове рішення, з врахуванням вищенаведеного, згідно вимог чинного законодавства.
19.05.2020 року ГУ ДПС України винесено спірне рішення № 0009675405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого до позивача за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого застосовано штрафні санкції на загальну суму 143041,94 грн., у тому числі штрафу в розмірі 104657,99 грн. та пені на суму 38383,95 грн.
Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI.)
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Виключно Законом № 2464-VI визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (п. 2 ст. 2 Закону № 2464-VI).
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 цього ж Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Сторонами не заперечується та обставина, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
За змістом підпунктів 1, 2, 4 частини 2 статті 6 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; 2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; 4) подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Нормами частини 8 статті 9 даного Закону передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Пунктом 1 частини 10 статті 9 цього Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Згідно п. 1 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 року № 469) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), нарахування єдиного внеску: 1) єдиний внесок нараховується на суми, визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов`язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача; 2) єдиний внесок нараховується на суми, визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати; 3) єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, в тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Підпунктом 1 пункту 2 IV Інструкції № 449 передбачено, що сплата єдиного внеску: 1) сплата єдиного внеску здійснюється за місцем обліку такого платника в національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства), для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Відповідно до частини 4, 5 статті 45 Бюджетного кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Згідно п. 4 розділу ІІІ Інструкції № 449, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок встановлюється у розмірі 22 відсотків на суму, що визначається такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
За змістом частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 даного Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу; орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно п. 1 розділу І Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2016 року за № 54 (в редакції, чинній на час спірних правовідносин), це Положення розроблено відповідно до статей 8, 9, 11, 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», з метою регламентування руху коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та фінансових санкцій (штрафів та пені), що застосовуються згідно із Законом (далі - фінансові санкції), на рахунках, відкритих в Державній казначейській службі України відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ даного Положення, Державна податкова служба України та її територіальні органи в областях, місті Києві, Офіс великих платників податків Державної податкової служби (далі - головні управління ДПС) (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.
Рахунки 3719 відкриваються на ім`я ДПС (далі - рахунки 3719 ДПС), на ім`я головних управлінь ДПС (далі - рахунки 3719 головних управлінь ДПС) та на ім`я головних управлінь ДПС у розрізі управлінь на правах відокремлених підрозділів (у тому числі державних податкових інспекцій у їх складі), державних податкових інспекцій у м. Києві (далі - рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС) на балансі Казначейства в розрізі категорій платників, визначених Законом.
Пунктом 1 розділу ІІІ даного Положення встановлено, що страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС.
Разом з тим, пунктом 2 розділу ІІІ вказаного Положення передбачено, що страхові кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску) на рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС, наприкінці операційного дня у регламентований час засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються Казначейством на відповідні рахунки 3719 головних управлінь ДПС з подальшим перерахуванням на відповідні рахунки 3719 ДПС на підставі договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених органами Казначейства з власниками рахунків.
Страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 ДПС, об 11 год. 00 хв. наступного операційного дня засобами програмного забезпечення розподіляються автоматично за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі за балансовим рахунком 3717 «Рахунки державних позабюджетних фондів» (далі - рахунок 3717) на ім`я фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування відповідно до договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених Казначейством з власниками рахунків. У разі якщо ДПС до 10 год 30 хв надала Казначейству розрахунковий документ на перерахування коштів з його рахунка 3719 на відповідний рахунок головного управління ДПС для здійснення повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску, розподіл страхових коштів за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування здійснюється після перерахування коштів головному управлінню ДПС для здійснення повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску. (п. 3 розділу ІІІ Положення)
Водночас, страхові кошти, які надійдуть протягом останнього робочого дня місяця (з урахуванням повернення помилково або надміру сплачених сум та/або безпідставно стягнутих сум єдиного внеску за рахунок поточних надходжень за день) на рахунки 3719 у розрізі відокремлених підрозділів ДПС, о 21 год 00 хв засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються Казначейством на відповідні рахунки 3719 головних управлінь ДПС та до 21 год 15 хв із цих рахунків перераховуються на відповідні рахунки 3719 ДПС. Страхові кошти, які надійдуть до 21 год 15 хв на рахунки 3719 ДПС, засобами програмного забезпечення розподіляються автоматично за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням – на рахунки 3717, відкриті в Казначействі на ім`я фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування відповідно до договорів про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладених Казначейством з власниками рахунків. (п. 4 розділу ІІІ Положення)
Пунктом 1 розділу ІV цього Положення визначено, що казначейство щодня наступного робочого дня після зарахування страхових коштів на рахунки 3719 формує та передає до ДПС згідно з протоколом обміну інформацією між ДПС та Казначейством документи передбачені даним пунктом.
Крім цього, пунктом 22.4. статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 року за № 2346-III визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу для платника вважається завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Розділом 1 Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого Наказом Державного казначейства України 26.06.2002 року № 122, встановлено, що єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.
ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством (пункт 2.1. розділу 2 Положення).
Судом в ході розгляду справи встановлено, що позивач згідно поданої звітності, у строк, встановлений частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» на підставі платіжних доручень:
- № 113 від 19.06.2019 року сплачено єдиний внесок за червень 2019 року в сумі 132615,56 грн. з призначенням платежу «*;101;38326429;1006280;2120; Єдиний внесок на грошове забезпечення за червень 2019 р.»;
- № 132 від 18.07.2019 року сплачено єдиний внесок за липень 2019 року в сумі 127956,65 грн. з призначенням платежу «*;101;38326429;1006280;2120; Єдиний внесок на грошове забезпечення за липень 2019 р.»;
- № 151 від 19.08.2019 року сплачено єдиний внесок за серпень 2019 року в сумі 130845,18 грн. з призначенням платежу «*;101;38326429;1006280;2120; Єдиний внесок на грошове забезпечення за серпень 2019 р.»;
- № 174 від 19.09.2019 року сплачено єдиний внесок за вересень 2019 року в сумі 124125,33 грн. з призначенням платежу «*;101;38326429;1006280;2120; Єдиний внесок на грошове забезпечення за вересень 2019 р.».
Кошти позивачем помилково перераховано на рахунок № 37198201001303, код платежу – 39462700, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України.
Позивач після самостійного виявлення помилкового перерахування єдиного соціального внеску на неналежний рахунок, в жовтні 2019 року звернувся із заявою до ГУ ДПС у Львівській області щодо перерахування помилково зарахованих коштів з невірного рахунку на правильний рахунок.
Після розгляду заяви кошти зі сплати єдиного соціального внеску за червень – вересень 2019 року в загальній сумі 515542,72 грн. було перераховано на правильний рахунок № 37199202021303, код платежу – 43143039.
Факт перерахування коштів зі сплати єдиного соціального внеску представник відповідача в судовому засіданні підтвердив, повідомивши що такі були зараховані на належний рахунок.
Крім цього, представник позивача зазначив, що після виявлення сплати єдиного соціального внеску на помилковий рахунок та їх перерахування на належний, позивач своєчасно та в повному обсязі здійснював оплату вірний казначейський рахунок. На підтвердження своїх доводів надав копію платіжного доручення № 188 від 18.10.2019 року установою здійснено сплату єдиного внеску за жовтень 2019 року в сумі 123590,74 грн. з призначенням платежу «*;101;38326429;1006280;2120; Єдиний внесок на грошове забезпечення за жовтень 2019 р.» на правильний рахунок № 37199202021303, код платежу – 43143039.
На запитання суду сторони також підтвердили, що заборгованість у позивача зі сплати єдиного соціального внеску за період з жовтня 2019 року по час розгляду справи відсутня.
У зв`язку з чим, суд погоджується з доводами позивача та його представника, що допущена платником технічна помилка, внаслідок якої кошти помилково були перераховані на розрахунковий рахунок Залізничної ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області № 37198201001303, код платежу – 39462700 (єдиний соціальний внесок на грошове забезпечення), а не на № 37199202021303, код платежу – 43143039 була виявлена та самостійно виправлена позивачем, у спосіб звернення із заявою перерахування коштів на правильний рахунок.
Вказане свідчить, що помилка була виявлена позивачем, який вжив усі необхідні заходи щодо спрямування коштів за належністю. А тому, помилка у рахунку не свідчить про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові внески в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню з рахунків 3719, відкритих на ім`я ДФС в казначействі на єдиний казначейський рахунок.
Суд бере до уваги, факт зарахування та поступлення коштів на казначейський рахунок, згідно платіжних доручень № 113 від 19.06.2019 року, № 132 від 18.07.2019 року, № 151 від 19.08.2019 року, № 174 від 19.09.2019 року підтверджується листом управління Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова Львівської області № 02-06/320 від 19.03.2020 року.
Судом також враховуються доводи позивача, оскільки передбачені в Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 14.08.2018 року у справі № 821/1897/17, від 25.03.2019 року у справі № 823/567/17, від 10.04.2020 року у справі № 821/844/17.
Таким чином суд приходить до висновку, що зазначення невірного рахунку не може виступати підставою для застосування до такого позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску, оскільки обов`язки зі сплати єдиного внеску ним належним чином виконувались, у встановлені законодавством терміни для здійснення такої сплати.
З цих підстав судом не беруться до уваги відомості що містяться у зворотному боці облікової картки платника податків по єдиному соціальному внеску з період з 22.04.2019 р. по 31.12.2019.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами не обґрунтував правомірності прийняття спірного рішення, доказів на вимогу суду не надав, а подані позивачем документи спростовують правомірність прийнятого рішення.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином сплачений позивачем судовий збір у сумі 2145,64 грн., підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246,255, 293, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 0009675405 від 19.05.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь 2 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС у Львівській області (79041, м. Львів, вул. Кузневича,6; код ЄДРПОУ -38326429) 2145, 64 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 18 березня 2021 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна