Рішення № 95648291, 19.03.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2021
Номер справи
340/647/21
Номер документу
95648291
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/647/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Кіровоградській області, викладену в листі від 19.02.2021 №45/1711-97-09-22, у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв`язку із встановленням III групи інвалідності;

- зобов`язати Головне управління ДФС в Кіровоградській області повторно прийняти заяву з пакетом необхідних документів та надіслати до Державної фіскальної служби України висновок щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (іпн: НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, отриманим під час виконання службових обов`язків, що призвело до встановлення III групи інвалідності у відповідності до вимог Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» №208-VIII від 13.02.2015) на час виникнення спірних правовідносин, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.

Позов ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що 30.06.2011 року його було звільнено з посади начальника відділу протидії злочинам в базових галузях економіки Головного відділу податкової міліції Кіровоградської ОДПІ за п.64 «б» (через хворобу). 26.04.2013 року позивачу встановлена ІІІ група інвалідності у зв`язку із захворюванням пов`язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ, у зв`язку з чим 16.02.2021 року він звернувся до в.о. начальника ГУ ДФС у Кіровоградській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги . Проте листом від 19.02.2021 року ГУ ДФС у Кіровоградській області повідомили, що дія Постанови КМУ від 21.10.2015 року №850 «Про затвердження порядку та умов призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» не поширюється на співробітників податкової міліції, у зв`язку з чим провести виплату одноразової допомоги не вдається за можливе. Таку відмову позивач вважає протиправною, з огляду на те, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню Закон України «Про міліцію» в редакції Закону України від 13.02.2015 р. «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Постанова Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, яким встановлено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції ІІІ групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області (надалі відповідач) подано відзив на позовну заяву, яким заперечені позовні вимоги, з огляду на те, що на час установлення позивачу ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах податкової міліції Порядки №707 та №850, які регулюють однопредметні правовідносини щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, передбаченої ст.23 Закону України «Про міліцію». Призначення одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до Порядку №850 було б можливим лише за умови чинності Закону України «Про міліцію» (який втратив чинність 07.11.2015 року). Оскільки з моменту набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію» у позивача відсутні правові підстави для отримання одноразової грошової допомоги, що були передбачені Законом України «Про міліцію».

19 березня 2021 року до Кіровоградського окружного адміністративного суду відповідачем подано заяву про те, що ОСОБА_2 не використав свого права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року відкрито провадження у даній справі та вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам встановлений процесуальний строк на подання заяв по суті справи.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження), заслухавши доводи сторін, покази свідка, дослідивши надані докази сторонами, суд, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції на посаді начальника відділу протидії злочинам в базових галузях економіки Головного відділу податкової міліції Кіровоградської ОДПІ. Наказом Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області №184-0 від 30.06.2011 року позивача звільнено з органів податкової міліції за п. 64 "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 року №114 (а.с. 6).

Згідно свідоцтва про хворобу №386 від 21.06.2011 року, складеного військово-лікарською комісією, ОСОБА_1 непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підстава: параграф «Розгляд хвороб і фізичних вад» ст.29б, 54б, 55в, 71г, 23в; Гр.1 (а.с.7).

За результатами повторного огляду МСЕК з 26.04.2013 року позивачу встановлено третю групу інвалідності у зв`язку із наявністю захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, безтермінове, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК №515413 Серії 10 ААБ (а.с.8).

Позивач звернувся до ГУ ДФС у Кіровоградській області із заявою від 16.02.2021 року щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року (а.с.9).

ГУ ДФС у Кіровоградській області листом №45/Г/11-97-09-22 від 19.02.2021 року повідомило позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" визначена виплата грошової одноразової допомоги, однак її дія не поширюється на співробітників податкової міліції, у зв`язку з чим провести виплату одноразової допомоги на сьогоднішній день не вдається за можливе (а.с.10).

Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з того, що відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Пунктом 356.1 статті 356 Податкового кодексу України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Отже позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги при встановленні ІІІ групи інвалідності на підставі статті 23 Закону України «Про міліцію», проте спірним є спірним питання щодо розміру такої допомоги, оскільки стаття 23 Закону України «Про міліцію» в різний час мала різну редакцію та була врегульована різними Порядками призначення і виплати такої допомоги.

Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» (в редакцій чинній на час встановлення позивачу інвалідності - 26.04.2013) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п`ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 707 затвреджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (надалі Порядок №707).

Законом України «Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» № 208-VIII з 13.02.2015 року частину 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" викладено в іншій редакції:

«У разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України».

На виконання вимог статті 23 Закону України «Про міліцію» прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" (далі - Порядок № 850).

За приписами п. 2 Порядку № 850 особам, які до набрання чинності (12 березня 2015 року) Законом № 208-VIII мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року №707 (далі - Порядок № 707).

Порядок № 850 набрав чинності 31 жовтня 2015 року. До цього часу діяв Порядок № 707, посилання на який є у зазначеному пункті урядової постанови від 21 жовтня 2015 року № 850.

Згідно з пунктом 1 Порядку №707 одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі: установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов`язків, пов`язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: п`ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи; чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи; трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи; у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.

Тобто, до 12 березня 2015 року (дата набрання чинності Закону № 280-VIII, яким внесено зміни до статті 23 Закону України «Про міліцію») до 31 жовтня 2015 року (дата набрання чинності Порядку № 850) механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону № 565-ХІІ визначав Порядок № 707.

Даючи правову оцінку доводам сторін стосовно відсутності підстав для призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 850, суд враховує наступне.

З матеріалів справи слідує, що ІІІ групу інвалідності позивачу встановлено 26 квітня 2013 року, до набрання чинності Законом № 280-VIII, а про призначення одноразової грошової допомоги він звернувся в лютому 2021 року, після набрання чинності Порядку № 850.

Таким чином, на думку суду, оскільки право на отримання одноразової грошової допомоги позивач отримав до набрання чинності Законом № 208-VIII, розмір такої допомоги йому повинен розраховуватися у відповідності зі ст. 23 Закону № 565-XII (в редакції, чинній на час встановлення інвалідності) та відповідно до Порядку № 707.

Суд зауважує, що розглядаючи даний спір, суд дійшов висновок про те, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги, проте не на підставі Порядку 850, як зазначено ним у заяві від 16.02.2021 року, а на підставі Порядку №707.

Закон України «Про міліцію» втратив чинність 07.11.2015 у зв`язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" №580-VII.

Водночас, відповідно до абзацу 3 пункту 15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України "Про Національну поліцію".

Тобто, за колишніми працівниками міліції, гарантії відносно яких поширюються також і на працівників податкової міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про міліцію».

Проте позивач наголошував як у своїй заяві від 16.02.2021 року і у позові про право на отримання одноразової грошової допомоги на підставі та у розмірах, визначених нормативно-правовими актами, які набрали чинність вже після виникнення у позивача права на таку допомоги, а відтак не можуть регулювати правовідносини щодо права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності у 2013 році.

Таким чином, на думку суду, оскільки право на отримання одноразової грошової допомоги позивач отримав до набрання чинності Законом № 208-VIII, розмір такої допомоги йому повинен розраховуватися у відповідності зі статтею 23 Закону № 565-XII (в редакції, чинній до 12 березня 2015 року) та відповідно до Порядку № 707.

Позивач не позбавлений права на звернення до відповідача із новою заявою про отримання одноразової грошової допомоги на підставі Порядку №707, з огляду на те, що він не скористався своїм правом на отримання грошової допомоги після встановлення ІІІ групи інвалідності.

Враховуючи вищезазначене, відповідач у відмові позивачу надати одноразову грошову допомогу на підставі Порядку №850 вірно вказав, що цей дія цього Порядку не поширюється на позивача, оскільки інвалідність була встановлено позивачу до набрання чинності цим Порядком.

Отже, надаючи правову оцінку наявності права у позивача на отримання одноразової грошової допомоги на підставі Порядку 850, суд вважає, що доводи, наведені у позові не спростовують висновків суду, а відтак у задоволення позову слід відмовити.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область,25006; код в ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук