
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/69/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Міністерства внутрішніх справ України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови в складенні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та просив зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського із обов`язковим зазначенням відомостей про надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції та премію у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ, Порядку №45, постанови №988 та наказів МВС України №260 від 06.04.2016 р. та №138 від 17.02.2017 р. для проведення з 01 грудня 2019 року обчислення та перерахунку основного розміру пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 1880,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 250,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) - 2961,00 грн., премія (42,793%) - 4189,86 грн., а також надати позивачу завірену копію цієї довідки.
Позов мотивовано тим, що він є пенсіонером МВС України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивачу з 01.01.2016 року було проведено перерахунок пенсії на підставі п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи із таких видів грошового забезпечення посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.
Судовими рішеннями, які набрали законної сили, визнано протиправними та нечинними норми постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, які визначали умови перерахунку. У зв`язку з цим позивач звернувся до МВС України за отриманням оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку його пенсії.
Однак, листом №З-25251/22 від 15.12.2020 року відповідач відмовив у видачі такої довідки, пославшись на те, що після визнання протиправним та нечинним у судовому порядку пункту 3 постанови КМУ №103 не приймалися нормативно-правові акти щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає таку відмову протиправною.
Ухвалою судді від 15.01.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі в справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) (а.с.31).
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження отримав 18.01.2021 року (а.с.36), натомість правом на подання відзиву на позов не скористався.
Представник третьої особи подав до суду пояснення, у яких виклав заперечення проти позову, мотивовані тим, що перерахунок пенсії позивача проведений ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.01.2016 року на підставі довідки УМВС України в Кіровоградській області №8987* від 22.03.2018 року, а правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, на яких наполягає позивач, відсутні, оскільки після такого перерахунку грошове забезпечення не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ України на посаді помічника начальника лінійного відділу - оперативного чергового ЛВ на ст.Знам`янка ЛУ на Одеській залізниці УМВС України на транспорті, з якої у 2007 році був звільнений в запас за вислугою років.
Пенсія позивачу вирахувана із грошового забезпечення, до якого увійшли:
- посадовий оклад - 950,00 грн.,
- оклад за військовим званням - 130,00 грн.,
- надбавка за вислугу років (35%) - 378,00 грн.,
- робота з таємними виробами, носіями, документами (10%) - 95 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання (48,2%). - 702,76,00 грн.,
- премія (17,5%) - 394,76 грн. (а.с. 41зв.).
З 01.01.2008 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 41зв.).
У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі за текстом - Постанова №103) складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №8987* від 22.03.2018 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними за січень 2016 року за відповідною посадою, склав 6970,00 грн.
14 серпня 2020 року позивач звернувся із запитом на отримання публічної інформації до ГУ Національної поліції в Кіровоградській області, в якому просив надати відомості про грошове забезпечення поліцейського, а саме - про види та розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавку за специфічні умови служби, премію та індексацію, що виплачувались поліцейському за прирівняною посадою до тієї, яку позивач займав до звільнення станом на листопад 2019 року (а.с.21-22).
Листом від 25.08.2020 року ГУ Національної поліції в Кіровоградській області повідомило позивача про те, що поліцейському за прирівняною посадою в листопаді 2019 року нараховано:
- надбавку за специфічні умови служби 45%,
- премію в розмірі 42,793%,
крім того виплачено індексацію в розмірі 887,09 грн. (а.с.23-24).
Між тим, у серпні 2020 року позивач звернувся до Департаменту персоналу МВС України із заявою, у якій, посилаючись на судові рішення в адміністративній справі №826/3858/18, просив підготувати для ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлену довідку для перерахунку його пенсій із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. (а.с.15-17).
Департамент персоналу МВС України листом №З-25251/22 від 15.12.2020 року відмовив у складанні такої довідки, вказавши, що підстави для її оформлення відсутні. (а.с.18-20)
Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з даним позовом.
Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII) вказано, що він визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України, зокрема, із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ.
Згідно з ч.ч.1, 3 статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
У відповідності з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2017 року) передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.
Пунктом 3 Постанови КМУ №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі за текстом - Постанова №988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Відповідно до п.5 Постанови КМУ №103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45 (надалі за текстом - Порядок №45).
Абзацом 1 та 2 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Судом встановлено, що відповідно до Наказу МВС України "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських" від 17.02.2017 року №138, посада позивача (помічник начальника лінійного відділу - оперативного чергового ЛВ на ст.Знам`янка ЛУ на Одеській залізниці УМВС України на транспорті) прирівняна до посади старшого інспектора, про що Управлінням УМВС в Кіровоградській області вказано в довідці №8987* від 22.03.2018 року (а.с.49 на зв.).
Як зазначено вище, Головним Управлінням МВС України в Кіровоградській області складена довідка №8987* від 22.03.2018 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними за січень 2016 року за відповідною посадою, склав 6970,00 грн. До вказаної довідки включено:
- посадовий оклад - 2500,00 грн.,
- оклад за військовим званням (підполковник) - 2200,00 грн.,
- надбавка за вислугу років (40%) - 1880,00 грн.,
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%). - 250,00 грн.,
- премія (2,05%) - 140,02 грн. (а.с.49зв.).
На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснено перерахунок пенсії позивача (а.с.50).
Між тим, частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 р. в адміністративній справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, пункт 3 Постанови КМУ №103 визнано протиправним та скасовано. Ухвалою Верховного Суду від 04.03.2020 р. відмовлено у відкритті касаційного провадження.
Окрім цього, Окружним адміністративним судом м. Києва по справі №826/3858/18 рішенням від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнано протиправним та нечинним, зокрема, зміни до пункту 5 Порядку №45, внесені Постановою КМУ №103.
Так, згідно з пунктом 5 до Порядку №45 (у попередній редакції, яка діяла до змін, внесених постановою КМУ №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Натомість, після внесення Постановою №103 до п.5 Порядку №45 змін, які судом визнані протиправними та нечинними в провадженні справи №826/3858/18, пункт 5 відносно осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) мав таку редакцію: "Перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи
- оклади за посадою,
- спеціальним званням,
- відсоткову надбавку за вислугу років,
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення)
та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту".
Окружним адміністративним судом м. Києва зроблено висновок про те, що пункт 3 постанови №103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовує надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Так, п.3 Постанови №103 було передбачено, що перерахуванню підлягають пенсії, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний відсоток на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988.
Водночас, у встановлений Постановою №988 двотижневий строк уповноваженим міністерством не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських, які пройшли переатестацію до новоутворених органів поліції, або тимчасово залишалися поза штатом, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували.
Дані обставини підтверджені листом Департаменту персоналу МВС України №З-25251/22 від 15.12.2020 року, в якому вказано про те, що за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія, а надбавки, встановлені Постановою №988 за січень 2016 року не виплачувались (а.с.18-20).
Окружний адміністративний суд м.Києва зазначив, що пункт 3 оскаржуваної постанови №103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06 квітня 2016 року. Тому пункт 3 постанови №103 у відсотковому співставленні встановлював зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, а тому фактично звужував складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином, на день набрання законнної сили (19.11.2019 року) частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року, в адміністративній справі №826/12704/18, відповідні обмеження перестали діяти.
За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача на підставі зміненого п.5 Порядку №45, зміни щодо якого згодом судом визнані протиправними, був здійснений за складом грошового забезпечення поліцейських станом на січень 2016 року, до якого не ввійшли частина додаткових видів грошового забезпечення, що в подальшому в квітні 2016 року було врегульовано наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 "Про порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (далі за текстом - Наказ МВС №260), на разі позивач отримує пенсію перераховану без їх врахування.
Дані обставини зумовлюють необхідність перерахунку пенсії позивача з метою відновлення його права на пенсію, розмір якої вирахуваний із грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою, до якого ввійшли усі, визначені законодавством складові. А тому, після скасування судом вищевказаних пунктів у позивача виникли підстави для відповідного перерахунку.
Окрім цього, судом встановлено, що відповідно до підпункту 1 пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби та здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Також, відповідно до п.4, 12 розділу ІІ Наказу МВС №260 визначено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу.
Керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
В ході розгляду справи встановлено, що Національною Поліцією України листом від 26 липня 2019 року рекомендовано керівникам головних управлінь Національної поліції починаючи з липня 2019 року установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначені додатками 4-10 до Постанови №988, у розмірах згідно з додатками до даного листа (а.с.27).
Судом встановлено, що посада, до якої прирівняно ту, яку позивач займав до звільнення, міститься в додатку 7 до Постанови №988, а тому рекомендований граничний розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в ситуації, що стосується позивача, становить до 45% (а.с.28).
Ухвалою від 08 лютого 2021 року суд у даному провадженні витребовував у відповідача інформацію станом на липень 2019 року, серпень 2019 року та листопад 2019 року про склад грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший інспектор, як такою, що прирівняна до посади ОСОБА_1 на день звільнення зі служби (а.с.59-60). Вимог ухвали суду від 08.02.2021 року відповідачем не виконано.
Цією ж ухвалою суд паралельно зобов`язував Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області надати до суду таку ж інформацію (а.с.60). Вимог ухвали суду від 08.02.2021 року Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області не виконано.
Ухвалою від 03 березня 2021 року суд повторно зобов`язував Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області надати до суду інформацію про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського, який перебуває на посаді старшого інспектора Знам`янського ВП ГУНП в Кіровоградській області за період з липня по грудень 2019 року та просив при наданні такої інформації вказати усі складові із зазначенням відповідних відсотків та сум окремо по кожному місяцю. У випадку виплати старшому інспектору Знам`янського ВП ГУНП в Кіровоградській області за період з липня по грудень 2019 року надбавки за специфічні умови проходження служби та премія додатково надати належним чином завірені копії наказів (рішень про встановлення таких доплат) (а.с.90-91).
Вимог ухвали суду від 08.02.2021 року Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області не виконано.
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно ч.3 та ч.9 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
З урахуванням викладеного, зважаючи на неможливість затягування вирішення судового спору, судом здійснено розгляд справи за наявними у ній доказами.
Матеріали справи містять офіційну письмову інформацію Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, надану листом від 25.08.2020 року позивачу на запит про отримання публічної інформації (23-24).
Так, в даному листі вказано, що поліцейському, який проходить службу на посаді старшого інспектора Знамянського ВП ГУНП в Кіровоградській області (посада, що прирівняна до тієї, яку позивач займав до звільнення), нараховано:
1) надбавка за специфічні умови служби:
- з серпня по грудень 2019 року 45 %;
2) премію:
- за липень 103,179%,
- за серпень-листопад 2019 року 42,793 %,
- за грудень 2019 року 135,486% (а.с.24).
Як видно з матеріалів справи та з інформації ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Кіровоградській області", наданої за ухвалою суду, надбавка за специфічні умови служби позивачу під час перерахунку, що виконаного в 2018 році, включена не була (а.с.89).
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
З огляду на те, що Кабінет Міністрів України постановою №988, а саме - пунктом 4, надав повноваження керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, суд вважає, що реалізація цього права керівниками у відповідності до норм чинного законодавства прирівнюється до настання обставини щодо підвищення грошового забезпечення шляхом введення нової надбавки на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, в розумінні ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII.
Таким чином, Департамент персоналу МВС України, розглядаючи у грудні 2020 року заяву позивача про оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, протиправно відмовив у складанні такої довідки, пославшись на відсутність підстав для перерахунку пенсії та неприйняття Кабінетом Міністрів України рішень щодо введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Додатково ОСОБА_1 посилався на те, що до складових грошового забезпечення під час складання довідки для перерахунку пенсії позивача відповідачем належить включити суми індексації грошових доходів відповідно до Постанови КМУ №1078 від 17 липня 2003 р. "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (надалі за текстом - Постанова №1078).
Позивач посилався на те, що відповідно до абзацу 5 п.2 Постанови №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення, поліцейських, а тому йому належить включити до пенсії суму індексації, яку отримує поліцейський під час виплати йому грошового забезпечення.
Суд вважає таку позицію безпідставною в силу того, що відповідно до абзацу 2 п.2 Постанови №1078, пенсії підлягають окремій індексації.
Відповідно до п.1 Порядку №45 пенсії, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Вичерпний перелік складових грошового забезпечення поліцейських, визначений Кабінетом Міністрів України Постановою №45 та Постановою №988 та відповідної індексації не містить.
Додатком 3 до Порядку №45 установлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Відповідно до цієї форми (у редакції постанови КМУ №103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення:
- посадовий оклад;
- підвищення посадового окладу (_____ відсотків);
- оклад за спеціальним званням;
- надбавка за стаж служби (_____ відсотків);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відсотків);
- надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відсотків);
- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_відсотків);
- інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Індексація в цьому переліку відсутня.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року №760, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 року за №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (надалі - Інструкція №760).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019 року "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту (далі за текстом - Департамент).
Відповідно до Положення про Департамент, затвердженого наказом МВС України №440 від 24.05.2018 року, Департамент є структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України.
Департамент відповідно до покладених на нього завдань: організовує та координує роботу в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначена (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформляє та подає до територіальних органів Пенсійного фонду України документи для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Наказом МВС України №1088 від 23.12.2019 року "Про внесення змін до Структури апарату Міністерства внутрішніх справ України" Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України реорганізовано в Департамент персоналу МВС України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №3-1).
Згідно з пунктом 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-XII, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду. Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій пенсіонерам МВС України, звільненим зі служби, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюється Міністерством внутрішніх справ України, уповноваженим структурним підрозділом якого з 2019 року є Департамент персоналу. Органи Пенсійного фонду призначають/перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі документів, виданих відповідними уповноваженими органами.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Таким чином, з урахуванням викладеного, відмову відповідача, оформлену листом Департаменту персоналу МВС України №З-25251/22 від 15.12.2020, слід визнати протиправною, а порушене право позивача на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом, слід поновити, зобов`язавши відповідача скласти та надати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, із зазначенням видів та сум грошового забезпечення, що встановлені за відповідною посадою Постановою №988 та Наказом МВС України №260 станом на листопад 2019 року.
Судом встановлено, що позивач просить суд зобов`язати відповідача в довідці вказати назви та відсоткові і грошові розміри складових грошового забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського натомість доказів того, що між сторонами наявний спір в частині усіх вказаних складових суду не доводить.
З матеріалів вбачається, що всі складові, крім надбавки за специфічні умови служби в поліції, оцінка щодо якої надана судом вище, отримуються в складі пенсії позивачем на момент розгляду справи, а тому не є спірними. Доказів того, що відповідач в майбутньому не включить до довідки якісь із них або протиправно змінить їх розмір суду не надано, а тому вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн. (а.с.10). З урахуванням того, що суд задовольняє і вимогу про визнання відмови протиправною, і вимогу (з описаними вище особливостями) про зобов`язання скласти та надати ГУ ПФУ довідку, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача всі документально підтверджені судові витрати (судовий збір) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України, надану листом №З-25251/22 від 15.12.2020 року, у складанні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти, надати ОСОБА_1 та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, із зазначенням видів та сум грошового забезпечення, що встановлені за відповідною посадою відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» від 11.11.2015 р. №988 та наказу МВС України №260 від 06.04.2016 року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 грудня 2019 року основного розміру пенсії.
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова