
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"19" березня 2021 р. справа № 809/1839/13-a
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши питання про заміну стягувача у виконавчому листі №809/1839/13-a від 12.08.2013, виданого в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного Фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
09.03.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулося до суду з заявою про заміну стягувача у виконавчому листі №809/1839/13-a від 12.08.2013, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на правонаступника - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області.
Заява мотивована тим, що 11.08.2013 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII, яким передано функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України, яке в подальшому реорганізовано в Державну податкову службу України. Заявник вважає, що Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області є правонаступником Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині адміністрування єдиного внеску.
Представники заявника та учасників справи в судове засідання не з`явилися, хоча про дату, час і місце розгляду даної заяви повідомлялися судом.
Представник заявника в поданій заяві просив розгляд поданої заяви проводити без участі Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Згідно частини 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, положення цієї статті застосовуються у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Частиною 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 4 статті 229 цього Кодексу).
За таких обставин, суд вважає за необхідне вирішити питання про заміну стягувача у виконавчому листі в даній адміністративній справі за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2013 задоволено позов Управління Пенсійного Фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області. Стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного Фонду України в м. Яремче Івано-Франківської області заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 2442,59 грн.
На виконання вказаної постанови суду Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №809/1839/13-a від 12.08.2013.
Постановою начальника Яремчанського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 14.02.2019 відкрито виконавче провадження ВП №58385983 з примусового виконання даного виконавчого листа (а.с.64).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.07.2019 замінено сторону виконавчого провадження ВП №58385983 – Надвірнянське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.76, 77).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII від 04.07.2013, який набрав чинності 11.08.2013, функції з контролю за сплатою єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від органів Пенсійного фонду України передані органам Міністерства доходів і зборів України.
Зокрема, згідно пункту 102 розділу 1 вказаного Закону (в первинній редакції) у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" у частині першій статті 1: у пункті 1 після слів "Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування" доповнити словами; доповнити пунктом 3-1 такого змісту: "3-1) органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи"; у пункті 6 слова "територіальними органами Пенсійного фонду України" замінити словами "органом доходів і зборів".
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
В п.п. 2-3 ч. 2 ст.12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Податкові органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску (п.7 ч.1 ст.13 цього Закону).
Згідно підпункту 14.1.1-1 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об`єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Відповідно до підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є: податкові органи - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.4 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Абзацом 1 пункту 3 "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII від 04.07.2013 визначено, що процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
При цьому, відповідно до приписів вищевказаної норми Закону органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що за існуючого законодавчого регулювання за заявником залишається право та статус стягувача коштів, в інтересах якого видано виконавчий лист.
В свою чергу, відповідно до частини 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Як вже зазначено вище, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частини 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, обов`язковою умовою для заміни стягувача у виконавчому листі є вибуття однієї із сторін, яка у даному випадку відсутня.
Така правова позиція не суперечить висновкам викладеним Верховним Судом в постановах від 14 лютого 2018 року у справі № 2а-2187/12/1370, від 30 серпня 2018 року у справі № 813/823/13-а та від 06 листопада 2018 року у справі № 813/822/13-а, від 11 грудня 2018 року у справі №2а-7745/12/1370.
Підсумовуючи наведене вище, оскільки органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування, суд дійшов до висновку, що заява Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про заміну стягувача у виконавчому листі до задоволення не підлягає.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) про заміну стягувача у виконавчому листі №809/1839/13-a від 12.08.2013 - відмовити.
Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну стягувача у виконавчому листі може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до статей 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Григорук О.Б.