
Справа № 507/784/20
Провадження № 2/507/25/2021
Номер рядка звіту 29
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2021 р. смт. Любашівка
Любашівський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Вужиловського О.В.
за участю секретаря судового засідання - Вододюка В.В.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - адвоката Васильєва І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Любашівка Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач звернувся 24 липня 2020 року до Любашівського районного суду Одеської області з позовом до відповідача про стягнення заборгованості в сумі 90236 грн. 93 коп. в обгрунтування своїх вимог позивач вказує, що відповідно до ст.ст. 134, 135 Земельного Кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них підлягають продажу окремими лотами виключно на конкурентних засадах. Відповідно до ч.5 ст. 135 Земельного Кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України № 688 від 21 червня 2017 року «Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження електронних торгів і забезпечення зберігання та захисту даних під час їх проведення» земельні торги проводяться відповідно до договору між Організатором земельних торгів та їх виконавцем. На виконання зазначеної норми між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області – Організатором та Державним підприємством «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» - виконавцем був укладений Договір № 132/250 на підготовку лотів та проведення земельних торгів від 19 квітня 2019 року.
Відповідно до р.2 вказаного Договору за проведення земельних торгів Виконавець отримує винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця, який встановлюється в розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот. За результатами проведення земельних торгів Виконавець укладає з Переможцем земельних торгів за кожним лотом окремий договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п.2.6 договору. Рішення Організатора земельних торгів(наказ про проведення електронних торгів у формі аукціону від 05.08.2019 року № 15-4214/13-19-сг) була визначена дата проведення електронних земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва окремими лотами – 16 вересня 2019 року. Зокрема за лотом № 1659 (реєстрац.№4438) (загальноукраїнський номер лоту №38419 аукціон №19899 - право оренди на земельну ділянку площею 15,0751 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0383, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) та лотом № НОМЕР_1 (реєстрац.№4439) (загальноукраїнський номер лоту №38421 аукціон №19899 - право оренди на земельну ділянку площею 15,3574 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0384, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту).
ДП «Одеський інститут землеустрою» як виконавець електронних земельних торгів, опублікував на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України оголошення про проведення електронних земельних торгів, в тому числі за лотом № 1659 (реєстрац. №4438) та лотом №1969 (реєстрац. №4439) В оголошенні по кожному лоту був встановлений обов`язок переможця з дня підписання Протоколу сплатити витрати пов`язані з підготовкою лоту та винагороду Виконавця електронних земельних торгів. Зокрема за лотами № 1659 (реєстрац.№4438) та № НОМЕР_1 (реєстрац.4439) було зазначено про обов`язок Переможця торгів сплатити окрім річної орендної плати, витрати, здійсненні на підготовку та проведення:
Лот № 1659 (реєстрац.№4438) вартість наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження грунтів, проведення лабораторних аналізів та виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку - 8 713,51 грн. (вісім тисяч сімсот тринадцять гривень 51 копійка) та винагороду виконавця - 34 000,00 грн.(тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок)».
Лот № 1969 (реєстрац.№4439) вартість наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження грунтів, проведення лабораторних аналізів та виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку - 8 765,94 грн. (вісім тисяч сімсот шістдесят п`ять гривень 94 копійки) та винагороду виконавця - 34 000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).
Ознайомившись з оголошеннями про проведення земельних торгів ОСОБА_2 подав виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах з додатками на лот № 1659 (реєстрац. №4438) та лот №1969 (реєстрац. №4439).
У визначений організатором час, 16 вересня 2019 року були проведені електронні земельні торги з продажу прав оренди на земельні ділянки. Переможцем земельних торгів за лотом № 1659 (реєстрац. №4438) та лотом №1969 (реєстрац. №4439) був визнаний ОСОБА_2 .
У процесі проведення торгів ведеться Протокол, який підписується переможцем електронних земельних торгів, оператором системи земельних торгів як ліцитатором електронних торгів (його представником), Виконавцем та Організатором електронних торгів за допомогою електронного цифрового підпису.
У протоколі встановлюється обов`язок Переможця сплатити суму за придбаний лот, а також витрати на підготовку лота та винагороду виконавця за лотом №1659 42713 грн. 51 коп. та за лотом № 1969 42765 грн. 94 коп. у строк до 10.09.2019 року та попереджено переможця, що у разі несплати зазначених платежів у встановлений строк результати торгів за рішенням організатора анулюються.
У відповідності до Порядку реалізації пілотного проекту проведення електронних земельних торгів затвердженого Постановою КМУ № 688 від 21.06.2017 року, на кожний крок учаснику торгів дається 3 хв., а на підписання протоколу 15 хв.
ОСОБА_2 підписав Протокол проведення електронних земельних торгів № 5007 від 16.09.2019 року за лотом №1659 (реєстрац.№4438) та Протокол проведення електронних земельних торгів № 5008 від 16.09.2019 року за лотом № 1696 реєсрац.№4439).
Відповідно до умов п.20 ст.137 Земельного кодексу України ОСОБА_2 мав право відмовитися від підписання Протоколу проведення електронних торгів. Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота.
Протокол відображає юридичний факт проведення земельних торгів та визначення Переможця.
Однак, ОСОБА_2 відмовився від підписання договору, що стало підставою згідно з ч.5 ст.138 ЗК України для анулювання результатів земельних торгів, що не припинило його обов`язку сплатити ДП «Одеський інститут землеустрою» суму витрат та винагороду за проведення торгів, яка згідно з підписаними ОСОБА_2 протоколами становить за лотом № 1659 42 713,51 грн. (сорок дві тисячі сімсот тринадцять гривень 51 копійка), за лотом №1969 42 765,94 грн. (сорок дві гривні сімсот шістдесят п`ять гривень 94 копійки).
Оскільки в силу закону у переможця виникає обов`язок відшкодувати виконавцю торгів відповідні витрати, та враховуючи, що законом встановлений строк виконання цього зобов`язання, ДП «Одеський інститут землеустрою вважає, що ОСОБА_2 мав можливість відмовитись від підписання протоколу, що надало б можливість в день проведення торгів відновити їх проведення та, як наслідок, переможцем торів могла стати інша особа, разом з цим ОСОБА_2 таким правом не скористався, підписав протокол та прийняв на себе певні права та обов`язки.
Зобов`язання щодо обов`язку переможця відшкодувати підготовку лоту та проведення земельних торгів передбачені ст.ст.135, 136 Земельного кодексу України та постановою КМУ №688 від 21.06.2017 року.
Коли йде мова про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів, законодавство не дає прив`язки до укладення договору оренди, а встановлює лише обов`язок та строк у разі оголошення учасника Переможцем, відшкодувати Виконавцю витрати, які той поніс у зв`язку з підготовкою лоту до земельних торгів та проведенням земельних торгів.
Переможець це особа, яка запропонувала найвищу ціну по лоту.
ОСОБА_3 відмовився сплатити добровільно відшкодування Виконавцю на підготовку та проведення електронних земельних торгів, а тому йому 29.11.2019 року була надіслана претензія про необхідність сплати вищевказаних сум.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу с урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Таким чином, сума основного боргу по лоту № 1659 (реєстрац.№4438) ОСОБА_2 становить 42 713,51 грн. (сорок дві тисячі сімсот тринадцять гривень 51 копійка).
Відповідно до умов Протоколу №5007, який підписано позивачем та відповідачем 16 вересня 2019 року, останній був зобов`язаний сплатити 42 713,51 грн. до 19 вересня 2019 року (16 вересня + 3 банківських дні).
Таким чином, сума боргу за лотом № 1659 (реєстрац.№4438) склала: 45 090,79 грн. (сорок п`ять тисяч дев`яносто гривень 79 копійок) з розрахунку: 42 713,51 грн. (сума основного боргу) + 1 324,08 (сума інфляції) + 1 053,20 (сума 3% річних).
Сума основного боргу по лоту № 1969 (реєстрац.№4439) ОСОБА_2 становить 42 765,94 грн. (сорок дві тисячі сімсот шістдесят п`ять гривень 94 копійки).
Відповідно до умов Протоколу №5008, який підписано позивачем та відповідачем 16 вересня 2019 року, останній був зобов`язаний сплатити 42 765,94 грн. до 19 вересня 2019 року (16 вересня + 3 банківських дні).
Таким чином, сума боргу за лотом № 1969 (реєстрац.№4439) склала: 45 146,14 грн. (сорок п`ять тисяч сто сорок шість гривень 14 копійок) з розрахунку: 42 765,94 грн. (сума основного боргу) + 1 325,71 (сума інфляції) + 1 054,49 (сума 3% річних).
Разом за лотом № 1659 та за лотом №1969 сума боргу становить 90 236,93 грн. (дев`яносто тисяч двісті тридцять шість гривень 93 копійки).
На підставі усього вищевикладеного, позивач і звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача надала аналогічні пояснення та просила задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що відповідач з позивачем не укладав договору на відшкодування витрат на проведення торгів, а тому не являється стороною в договорі та не повинен відшкодовувати витрати на підготовку та проведення торгів, в тому числі і сплачувати винагороду позивачу. Договір на право оренди земельних ділянок, які виставлялись на торги, він не підписав, так як дізнався, що зазначені ділянки на даний час обробляються іншою особою самовільно, яку притягнуто до адміністративної відповідальності. Крім того, прийнявши рішення про анулювання торгів, відповідач втратив статус переможця, а відтак і не повинен сплачувати винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця. Крім того, в подальшому позивач провів земельні торги і вказані земельні ділянки були передані на праві оренди іншій особі, яка і сплатила позивачу винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця. Документи для проведення торгів використовувались ті ж самі, а тому позивач ніяких збитків не поніс. Згідно ст. 138 Земельного Кодексу України земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки. Відповідач договір оренди не укладав. Анулювавши земельні торги, відповідач фактично не являється переможцем земельних торгів, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Процесуальні дії у справі.
05 серпня 2020 року ухвалою судді провадження по даній справі було відкрито і постановлено провести розгляд справи за правила загального позовного провадження. П
06 січня 2021 року ухвалою судді дана цивільна справа була прийнята до свого провадження суддею Любашівського районного суду Одеської області Вужиловським О.В.
22 лютого 2021 року підготовче судове засідання по даній справі було закрито та призначено справу до розгляду в судовому засіданні 16 березня 2021 року.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
19 квітня 2018 року між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області – Організатором та Державним підприємством «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» - виконавцем був укладений Договір № 132/250 на підготовку лотів та проведення земельних торгів, в тому числі і на земельні ділянки площею 15,0751 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0383, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) та площею 15,3574 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0384, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту). Відповідно до р.2 вказаного Договору за проведення земельних торгів Виконавець отримує винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця, який встановлюється в розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот. За результатами проведення земельних торгів Виконавець укладає з Переможцем земельних торгів за кожним лотом окремий договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п.2.6 договору (а.с. 44-81).
Наказом про проведення повторних електронних торгів у формі аукціону від 05.08.2019 року № 15-4214/13-19-сг Головного управління Держгеокадастру в Одеській області було прийнято про проведення електронних земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва окремими лотами. Визначено терміни проведення торгів – не раніше 30 днів та пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення про їх проведення (а.с. 82-83).
Згідно кошторису на проектні (вишукувальні) роботи позивач поніс затрати на підготовку документації (виготовлення агрохімічного паспорту, підготовчі роботи та польові вишукування, коефіцієнт інфляції, витрати на відрядження, транспортні витрати) для проведення аукціону по земельних ділянках кадастрові номера 5123380600:01:005:0383, 5123380600:01:005:0384, розташованих на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) становить 8713 грн. 51 коп. + 8765 грн. 94 коп. за кожний лот відповідно (а.с. 23-25, 33-34).
З повідомлень на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України було розміщено оголошення про проведення електронних земельних торгів 16 вересня 2019 року, в тому числі за лотом № 38419 аукціону № 19899 та лотом №38421 аукціону №19899. В оголошенні по кожному лоту був встановлений необхідність переможцю з дня підписання Протоколу сплатити витрати пов`язані з підготовкою лоту та винагороду Виконавця електронних земельних торгів. Зокрема за лотами № 38419 аукціону № 19899 та №38421 аукціону №19899 було зазначено про необхідність Переможця торгів сплатити окрім річної орендної плати, витрати, здійсненні на підготовку та проведення:
Лот № 38419 аукціону № 19899 вартість наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження грунтів, проведення лабораторних аналізів та виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку - 8 713,51 грн. (вісім тисяч сімсот тринадцять гривень 51 копійка) та винагороду виконавця - 34 000,00 грн.(тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок)».
Лот №38421 аукціону №19899 вартість наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження грунтів, проведення лабораторних аналізів та виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку - 8 765,94 грн. (вісім тисяч сімсот шістдесят п`ять гривень 94 копійки) та винагороду виконавця - 34 000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок) (а.с. 39-40, 95-96).
Згідно протоколу № 5007 проведення електронних торгів від 16.09.2019 року реєстраційний номер лота 4438 щодо оренди земельної ділянки площею 15,0751 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0383, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) переможцем визнано ОСОБА_2 (а.с.30-33).
Згідно протоколу № 5008 проведення електронних торгів від 16.09.2019 року реєстраційний номер лота 4439 щодо оренди земельної ділянки площею15,3574 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0384, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) переможцем визнано ОСОБА_2 (а.с.34-38).
З повідомлення розміщеному на сайті видно, що торги відповідно до протоколів проведення торгів №№ 5007, 5008 від 16.09.2019 року анульовано через відмову переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки (а.с. 40, 96)
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.
Вислухавши сторони, дослідивши докази, надані сторонами, суд приходить до слідуючого.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Відповідно до ст. 81 КПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперече
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно з ч. ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Положеннями ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; стартова ціна лота; строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги. Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів. Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів. Після опублікування оголошення про проведення земельних торгів виконавець може відмовитися від договору лише у випадках, якщо проведення земельних торгів стало неможливим з незалежних від нього причин. Винагорода виконавцю земельних торгів, яку встановлює організатор земельних торгів, складається з видатків на організацію та проведення земельних торгів і прибутку виконавця. Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот (ч.ч.1, 2, 4, 5, 6 ст.135 ЗК України).
Згідно з ч.ч. 1-6 ст.136 Земельного кодексу України Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу. Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); державну реєстрацію земельної ділянки; державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору між ними. Витрати, здійснені організатором земельних торгів або їх виконавцем на підготовку лотів до проведення земельних торгів, відшкодовуються переможцем земельних торгів за кожним лотом. Закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах та визначення виконавця земельних торгів організатором земельних торгів здійснюється у порядку, визначеному законодавством про здійснення державних закупівель .
Згідно з ч.ч.1-4 ст.137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу. Документація щодо кожного лота оформляється виконавцем земельних торгів в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві. Виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів.
В оголошенні зазначаються за кожним лотом: найменування організатора земельних торгів; місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; цільове призначення, а для містобудівних потреб - також види використання; умови договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису, який укладається на земельних торгах; стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою; містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою; місце і час проведення земельних торгів; розмір реєстраційного та гарантійного внесків, які сплачуються учасниками, порядок їх сплати; номери рахунків виконавця земельних торгів, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків; найменування та адреса виконавця земельних торгів, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами на лот; текст договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря); сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів.
Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота. До протоколу вноситься запис про відмову переможця від його підписання. У такому разі протокол підписується ліцитатором та представником організатора земельних торгів у день проведення торгів. За наявності інших учасників, які виявили бажання придбати зазначений лот, ліцитатор відновлює торги за цим об`єктом у день проведення торгів. За умови відсутності таких учасників лот виставляється на повторні торги. У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках. Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.
Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті.
У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них. Ціна продажу земельної ділянки, плата за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на торгах, а також сума витрат, здійснених організатором або виконавцем земельних торгів на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору (ч.ч.20, 22, 23, 24, 31 ст. 137 ЗК України).
Частинами 1, 2, 5, 6 ст. 138 Земельного кодексу України передбачено, що земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані.
Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот.
У разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.
Відповідно до пп.12 п.2, п.п.5, 6, 30, 31, 32, 33 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів, затверджених Постановою КМУ №688 від 21.06.2017, переможець електронних земельних торгів - учасник, який запропонував найвищу ціну за лот, зафіксовану в ході проведення електронних земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення електронних земельних торгів здійснюється організатором електронних земельних торгів або виконавцем електронних земельних торгів відповідно до укладеного між ними договору.
Витрати на підготовку лотів до проведення електронних земельних торгів, здійснені організатором електронних земельних торгів або виконавцем електронних земельних торгів, відшкодовуються переможцем за кожним лотом.
Закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу прав на земельні ділянки (оренди, емфітевзису) електронних земельних торгах та визначення виконавця електронних земельних торгів організатором електронних земельних торгів здійснюються у порядку, визначеному законом.
Переможцем визнається учасник, від якого на момент завершення електронних земельних торгів надійшла найвища цінова пропозиція.
Після закінчення електронних земельних торгів системою електронних земельних торгів автоматично формується та розміщується протокол електронних земельних торгів щодо лота у день проведення таких торгів.
Протокол електронних земельних торгів підписується переможцем електронних земельних торгів, оператором системи електронних земельних торгів як ліцитатором електронних земельних торгів (його представником), виконавцем електронних земельних торгів та організатором електронних земельних торгів за допомогою кваліфікованого електронного підпису з накладенням кваліфікованого електронного підпису юридичної особи, призначеного для цілей, визначених у частині другій статті 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги», в день проведення електронних земельних торгів.
За результатами електронних земельних торгів укладається договір оренди та/або емфітевзису земельної ділянки.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
В судовому засіданні встановлено, що згідно протоколу № 5007 проведення електронних торгів від 16.09.2019 року реєстраційний номер лота 4438 щодо оренди земельної ділянки площею 15,0751 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0383, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) та протоколу № 5008 проведення електронних торгів від 16.09.2019 року реєстраційний номер лота 4439 щодо оренди земельної ділянки площею15,3574 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0384, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) переможцем визнано ОСОБА_2 (а.с.34-38).
З повідомлення розміщеному на сайті видно, що торги відповідно до протоколів проведення торгів №№ 5007, 5008 від 16.09.2019 року анульовано через відмову переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки (а.с. 40, 96)
У зазначених протоколах зазначено, що переможцем мають бути сплачені до 19.09.2019 року по кожних торгах: вартість лоту, витрати на підготовку лоту та винагорода виконавця. У проколах міститься застереження, зазначено, що у разі несплати переможцем зазначених платежів у встановлений строк результати торгів за рішенням Організатора анулюються, що і є негативними наслідками для відповідача в разі несплати визначених сум.
Також, відповідно р.2 Договору № 132/250 на підготовку лотів та проведення земельних торгів від 19 квітня 2018 року, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області – Організатором та Державним підприємством «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» за проведення земельних торгів Виконавець отримує винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця, який встановлюється в розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот. За результатами проведення земельних торгів Виконавець укладає з Переможцем земельних торгів за кожним лотом окремий договір про відшкодування витрат на
підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п.2.6 договору (а.с. 44-81).
Відповідач не укладав з позивачем чи будь-якою іншою особою ніякого договору на відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п.2.6 вищевказаного договору, а тому в нього не виникло зобов`язання на сплату зазначених коштів, а саме винагороди, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця.
Крім того, ст. 138 Земельного кодексу України передбачено, що земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки. ОСОБА_4 відмовився від укладення договору оренди.
Організатором торгів прийнято рішення про їх анулювання, а тому відповідач втратив статус переможця, а тому не може мати зобов`язань перед позивачем по сплаті Виконавцю торгів, який є позивачем, винагороди, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця, який встановлюється в розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот.
Наслідком анулювання торгів є припинення прав та обов`язків, що виникли на їх підставі.
Підставою для укладання договору оренди, відшкодування витрат на підготовку та проведення земельних торгів є саме земельні торги, а визнання їх результатів анульованими тягне за собою відсутність правових підстав для виконання зобов`язань за договорами, які не були укладеними.
Також, суд приймає до уваги, що вказані земельні ділянки були повторно виставлені на земельні торги 13 листопада 2019 року за наслідками яких з іншою особою було укладено договір оренди зазначених земельних ділянок і переможцем були сплачені всі належні платежі, в тому числі і винагорода Виконавцю, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця, який встановлюється в розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот, компенсувавши позивачу всі його видатки.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача до відповідача про стягнення винагороди, яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця, який встановлюється в розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот задоволенню не підлягають.
Вимога про стягнення 3% річних від простроченої суми та суми інфляційних втрат відповідно до ст. 625 ЦК України не підлягає задоволенню, так як судом відмовлено в задоволенні вимоги про стягнення основної суми боргу, а вказана вимога є похідною. Крім того, судом встановлено відсутність зобов`язання з боку відповідача перед позивачем сплатити винагороду яка складається із видатків на організацію та проведення торгів та прибутку Виконавця, а тому положення ч.2 ст. 625 ЦК України застосуванню не підлягають.
Розподіл судових витрат між сторонами
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, а відповідач не заявляв про відшкодування судових витрат, суд вважає, що судові витрати необхідно залишити за сторонами, відмовивши позивачу з стягненні судових витрат з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 509, 625-629 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 134-138 Земельного Кодексу України, ст.ст. 12, 81, 263-268 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 90263 грн. 93 коп. та стягнення судового збору в сумі 2102 грн., – відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду через Любашівський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Любашівського
районного суду
Одеської області: О.В. Вужиловський