
Справа № 415/1776/21
Провадження № 2-о/415/311/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Старікової М.М.,
за участю секретаря - Демченко Е.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків),-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області з заявою, в якій просила встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі, місце народження якої є м. Луганськ Україна, матір`ю якої є громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її донька - громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народила дитину жіночої статі – дівчинку у м. Луганськ, Україна, що на цей час є територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, бо територія тимчасово непідконтрольна українській владі. При зверненні до Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) з метою реєстрації народження дитини, було отримано письмову відмову. Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження, у зв`язку з чим вимушена була звернутись до суду із заявою. Просила суд встановити факт народження дитини жіночої статі – дівчинки, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Україна, вагою 3300 грамів, ІІ вагітністю, ІІ - ми пологами, у громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Пархоменко Краснодонського району Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває у шлюбі з громадянином України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем м. Костопіль Ровенської області, Україна, який зареєстрований 07 вересня 2013 року Відділом державної реєстрації шлюбів та народжень Луганського міського управління юстиції, актовий запис № 89.
Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, в прохальній частині заяви просила розглядати справу за її відсутності.
Представник заінтересованої особи – Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) – в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з дублікатом медичного свідоцтва про народження № 79 від 12.08.2020, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народила у місті Луганськ, 08 серпня 2020 року о 13 годині 15 хвилин, дівчинку вагою 3300 грамів, дитина народилась доношеною, на 40 тижні вагітності, при одноплідних родах, вагітність ІІ, пологи ІІ.
З копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 17 травня 2016 року Старобільським РВ УДМСУ у Луганській області, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є уродженкою села Пархоменко Краснодонського району Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
З копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 02 червня 2016 року Старобільським РВ УДМСУ у Луганській області, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є уродженцем м. Костопіль Ровенської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого 07 вересня 2013 року Відділом державної реєстрації шлюбів та народжень Луганського міського управління юстиції, вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище – « ОСОБА_5 », про що складено актовий запис № 89 від 07.09.2013.
З відмови Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) № 485/21.19-38 від 15.03.2021, вбачається, що заявниця звернулась до Луганського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) із заявою про державну реєстрацію народження дитини, проте їй було відмовлено, з підстав пред`явлення документу, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Суд приходить до висновку, що медичне свідоцтво про народження, слід вважати не легітимним документом, адже він виданий органом, на тимчасово окупованій території, що створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, а отже будь-які видані такими органами документи є недійсними, і такими, що не створюють правових наслідків.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Таким чином, оцінюючи зібрані досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд знаходить достатньо підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до встановлених судом обставин, які мають значення для справи, суд приходить до висновку, що є достатньо підстав для встановлення факту народження у громадянки України ОСОБА_2 дитини.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293-294, 315-317 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі – дівчинки, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Луганськ, Україна, вагою 3300 грамів, при другій вагітності, других пологах, у матері - громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Пархоменко Краснодонського району Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває у шлюбі з громадянином України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем м. Костопіль Ровенської області, Україна, який зареєстрований 07 вересня 2013 року Відділом державної реєстрації шлюбів та народжень Луганського міського управління юстиції, актовий запис № 89.
Відповідно до ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа – Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), код ЄДРПОУ 41159356, місцезнаходження якого за адресою: вул. Єгорова, 22, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, Україна.
Суддя М.М. Старікова