Єдиний державний реєстр судових рішень копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2010 р. Справа № 2а-3363/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання-Чикалової М.С.,
представника позивача - Богатиренко С.І.,
представника відповідача - Мазної М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю торгового підприємства "Косівщинський" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1000 грн. ,-
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області звернулася до суду з позовом до ТОВ торгового підприємства "Косівщинський" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1000 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що перевіркою було встановлено порушення відповідачем вимог Постанови КМ України від 30 жовтня 2008 року, № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" зі змінами внесеними Постановою КМ України від 23 вересня 2009 року № 1055 яка набрала чинності 20 жовтня 2009 року, а саме реалізацію 20 жовтня 2009 року алкогольних напоїв за роздрібними цінами, нижчими, ніж встановлені у вказаній постанові. Згідно з ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 1995 року, № 481/95-ВР, позивачем було винесено рішення про застосування фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 1000 грн. В добровільному порядку вказане рішення відповідачем не виконане, тому позивач просить суд стягнути з відповідача вказану суму фінансових санкцій.
Від представника відповідача надійшло заперечення проти позовної заяви (а.с.18-20), у якому він зазначав, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було винесено рішення про застосування фінансових санкцій у розмірі 1000 грн. у звязку з тим, що ТОВ ТП "Косівщинський" здійснило перерахунок мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої вітчизняного виробництва не 20 жовтня 2009 року, а 21 жовтня 2009 року на виконання Постанови КМ України від 30 жовтня 2008 року, № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" зі змінами. Дані зміни були внесені Постановою КМ України від 23 вересня 2009 року № 1055, у пункті 2 якої зазначено, що ця постанова набирає чинності через 10 днів з дня опублікування. Офіційна публікація її відбулася в Урядовому курєрі № 187 від 10 жовтня 2009 року. У ст. 103 КАС України зазначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Отже відповідач вважає, що перебіг десятиденного строку, необхідного для набрання чинності Постанови КМ України № 1055, починається з 11 жовтня 2009 року, відповідно останнім днем даного строку є 20 жовтня 2009 року, а дата з якої встановлені нові розміри мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва є 21 жовтня 2009 року. Відповідач зазначає, що розумів саме так норми чинного законодавства тому вважає, що перерахунки здійснені ним правильно та просить суд відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав викладених у запереченні (а.с.18-20).
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області була проведена перевірка ТОВ ТП "Косівщинський" з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін на окремі види продовольства за період з 12 січня 2009 року по 11 січня 2010 року. За результатами перевірки було складено акт № 4 від 15 січня 2010 року (а.с.5) в якому зазначено, що вибірковою перевіркою дотримання вимог Постанови КМ України від 30 жовтня 2008 року, № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" зі змінами, в ТОВ ТП "Косівщинський" встановлено порушення в частині реалізації 20 жовтня 2009 року алкогольних напоїв вітчизняного виробництва за роздрібними цінами, нижчими, ніж встановлені зазначеною постановою мінімальні роздрібні ціни. Так згідно фіскальних чеків від 20 січня 2009 року №2896 та №2903 ТОВ ТП "Косівщинський" реалізовувало через магазин дві пляшки горілки "Сумской двор Особая" торгової марки "Горобина", ємністю 0,5 літра за роздрібною ціною 17,50 грн./пл., в той час як відповідно до вищевказаної постанови, вона повинна реалізовуватись не менше як за 17,96 грн./пл.
Вартість отриманої партії лікеро-горілчаних виробів, реалізованих за цінами з порушенням вимог постанови КМУ від 30 жовтня 2008 року, № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" зі змінами, становить 880 грн. 04 коп. Реалізація лікеро-горілчаних виробів за роздрібними цінами з порушенням вищевказаної Постанови КМУ підтверджується також розрахунком (а.с.8).
Представник відповідача визнала в судовому засіданні факт реалізації 20 жовтня 2009 року горілки "Сумской двор Особая" торгової марки "Горобина", ємністю 0,5 літра за роздрібною ціною 17,50 грн./пл.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та «Положення про державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 №1819 на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін та тарифів.
Згідно до преамбули та ст.16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" 481/95-ВР, цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України. Контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Абзацом 11 частини 2 ст.17 Закону 481/95-ВР, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень;
На підставі акту перевірки № 4 від 15 січня 2010 року та згідно з абзацом 11 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було винесене рішення № 1 від 21 січня 2010 року (а.с.10) відповідно до якого, до ТОВ ТП "Косівщинський" були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1000 грн. за реалізацію алкогольних напоїв за роздрібними цінами, нижчими, ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни. Рішення про застосування фінансових санкцій разом з претензійним листом були поштою направлені відповідачу.
Як вбачається з матеріалів справи та з пояснень представників сторін, на момент розгляду справи вказана сума штрафу залишається несплаченою відповідачем.
Доводи відповідача, що підвищення мінімальної роздрібної ціни на вищевказані товари потрібно застосовувати з 21 жовтня 2009 року, а не з 20 жовтня 2009 року є безпідставними з нижче викладених підстав.
Постановою КМ України від 30 жовтня 2008 року, № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва" установленні розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.
Постановою КМ України від 23 вересня 2009 року №1055 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. N 957", відповідно до даної постанови були збільшені розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва. В частині другій даної постанови було зазначено, що ця постанова набирає чинності через 10 днів з дня опублікування. Дана постанова вперше була опублікована 10 жовтня 2009 року в газеті "Урядовий кур'єр" в № 187.
З урахуванням викладених нормативно правових актів та відповідно до ч.5 та ч.6 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" від 10 червня 1997 року №503/97 та ст.55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", десятиденний термін повинен обраховуватись з 10 жовтня 2009 року, у зв'язку з чим Постанова КМ України від 23 вересня 2009 року №1055 набирає законної сили з 20 жовтня 2009 року.
Отже суд вважає, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області правомірно було застосовано до ТОВ ТП "Косівщинський" штраф у розмірі 1000 грн. за реалізацію 20 жовтня 2009 року алкогольних напоїв за роздрібними цінами, нижчими, ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни, оскільки 20 жовтня 2009 року вже набрала чинності Постанова КМ України, від 23 вересня 2009 року, № 1055 "Про внесення змін у додаток до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. N 957".
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з ТОВ ТП "Косівщинський" фінансових санкцій у розмірі 1000 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю торгового підприємства "Косівщинський" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1000 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю торгового підприємства "Косівщинський" (і.к.21125177) на користь Державного бюджету (отримувач - м. Суми по коду класифікації доходів 21081100 на р/р 31119106700002 в ГУДК у Сумській області, МФО 837013, код 23636315, назва коду бюджетної класифікації - Адміністративні штрафи та інші санкції) 1000 грн. фінансових санкцій. <Сума стягнення (цифрами) ><Текст >
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 26 квітня 2010 року