Рішення № 95630792, 11.03.2021, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
686/28277/20
Номер документу
95630792
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 686/28277/20

Провадження № 2/686/616/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

11 березня 2021 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Козак О.В.,

при секретарі - Слободянюк А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,

встановив:

16.11.2020р. позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів. В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та на підставі заяви від 25.11.2019 року, відповідачу призначено допомогу одиноким матерям за період 01.11.2019 року по 30.04.2020 року, в сумі 5486,94 грн..

В травні 2020 року в результаті проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги (одиноким матерям) державним соціальним інспектором встановлено, що ОСОБА_1 при оформленні допомоги за зверненням від 25 травня 2020 року не задекларувала дохід члена сім`ї - сина ОСОБА_2 отриманий в ПФ «Діта» в період з 03.04.2019 року по 22.10.2019 року.

Надання недостовірних відомостей при оформлені допомоги призвело до надміру виплачених коштів в розмірі 5486,94 грн. що підлягають поверненню до бюджету.

Відповідно до п. 48, п. 49 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - Якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

14 травня 2020 року ОСОБА_1 повідомлено про припинення надання соціальної допомоги та обов`язок повернення надміру виплачених коштів до бюджету в термін до 15.07.2020 року 5486,94 грн.

У зв`язку з неповерненням в термін заборгованості до бюджету, з метою врегулювання спору в досудовому порядку 09.09.2020 управлінням надіслано лист про повернення коштів до бюджету, реагування з боку відповідача не було.

З врахуванням наведеного позивач просить стягнути з відповідача надміру нараховані кошти в розмірі 5486,94 грн. та судовий збір в розмірі 2102 грн..

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти прийняття заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про час та місце слухання справи повідомлялася у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За таких обставин суд вважає за можливе справу розглядати по суті за відсутності сторін, на підставі наявних в справі доказів з ухваленням заочного рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.11.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.

За рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 26.12.2019 року відповідачу було призначено допомогу одиноким матерям на період з 01.11.2019р. по 30.11.2019р в розмірі 1873 грн., за період з 01.12.2019 року по 30.04.2020 року в розмірі 1973 грн..

За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям (Акт перевірки №51 від 14.05.2020р.), було встановлено, що син ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , 2003 р.н. працював в ПФ «Діта» з 03.04.2019 року по 22.10.2019 року, довідка про доходи від 30.04.2020 року.

Згідно довідки про доходи ПФ «Діта» від 30.04.2020 року, ОСОБА_2 працює в ПФ «Діта» на посаді практикант, загальна сума доходу за період з 03.04.2019 року по 22.10.2019 року без урахування аліментів становить 19100,63 грн..

При зверненні із заявою про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, ОСОБА_1 цю інформацію не повідомила, у зв`язку з чим їй було надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.11.2019р. по 30.04.2020р. в загальному розмірі 5486,94 грн.

09.09.2020р. Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради направило ОСОБА_1 листа про досудове врегулювання спору, в якому просить повернути надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги в розмірі 5486,94 грн.. До теперішнього часу кошти нею добровільно не повернуті.

Відповідно до ст.15,16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Підстави та порядок виплати державної допомоги на дітей одиноким матерям визначені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою КМУ №1751 від 27.12.2001р.

Відповідно до ст.18-1 Закону (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ст.18-3 Закону України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до п.34 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

За пунктами 5, 9.1 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом №486/202/524/455/3370 від 15.11.2001р., до сукупного доходу сімей (одержувачів допомоги) входить, зокрема, нарахована заробітна плата. Загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.

Відповідно до п.49 Порядку суми державної допомоги сім`ям з дітьми, якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та слід стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надміру виплачені кошти в сумі 5486,94 грн..

Відповідно до ст.141 ЦПК України, слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2102 грн..

Керуючись ст.ст.2,4,5,12,13,76,81,141,259,263-265,280 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою КМУ №1751 від 27.12.2001р., суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , жительки: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ: 03198563, пошт.індекс: 29013, м.Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32) надміру виплачені кошти в сумі 5486,94 грн..

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , жительки: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ: 03198563, пошт.індекс: 29013, м.Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32) судовий збір в розмірі 2102 грн..

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Дата складання повного тексту рішення суду - 16.03.2021 року.

Суддя: