Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.04.2010 р. № 2а-1133/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом ДПІ у Перемишлянському районі Львівської області (81200, Львівська область, м. Перемишляни, вул. Галицька, 26а, код ЄДРПОУ 34311670) до відповідача Міського комунального підприємства «Перемишляниводоканал»(81200, Львівська область, м. Перемишляни, вул. Галицька, 38, ЄДРПОУ 25231495)
про стягнення податкового боргу в сумі 257533,89 грн.
За участю представника позивача - Цапа П.-А.М, представника відповідача - Кравчука П.І.,-
в с т а н о в и в:
Позивач 08.02.2010 року звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просив винести рішення про стягнення з відповідача 228224,48 грн. податкового боргу, в ході судового розгляду надавав уточнення відповідно до яких станом на день розгляду справи просить стягнути 257533,89 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач має податковий борг по податках на додану вартість, на прибуток, платі за землю, податку з власників транспортних засобів. Податковий борг постійно зростає у зв'язку з несплатою визначених податкових зобов'язань відповідно до п.п.4.1.4 «б» п.4.1 ст.4 п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.00р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідно до п.5.1. ст.5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові зобов'язання виникли внаслідок несплати боргу.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі та стягнути з відповідача 257533,89 грн. відповідно до наданих письмових уточнень.
Представник відповідача в судовому засіданні проти уточнених позовних вимог на суму 257533,89 грн. не заперечив, наголосив, що сума початкової заборгованості зменшилась у звязку із здійсненням часткової оплати відповідачем, що також підтверджується раніше поданим запереченням та копіями наданих платіжних документів та свідчить про те що відповідач визнає борг.
Суд розглядає справу за наявними матеріалами, згідно ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та способів, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. №509-ХІІ (із змінами і доповненнями), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: ... "подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна".
Відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р.(далі Закон) (із змінами та доповненнями), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними Цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно до ст.1 п. 1.1 Закону платники податків юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи немають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п. 1. 12 ст. 1, контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р. (із змінами і доповненнями), активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Відповідно п.п. 5.4.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-111 (із змінами та доповненнями) узгоджена сума податкового зобов”язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
У відповідності до вимог підп.3.1.1 п.3.1 ст.3 даного Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до п.п. 9.1.3 п. 9.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. №1251-XII, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Міське комунальне підприємство «Перемишляниводоканал», ЄДРПОУ- 25231495 як суб'єкт підприємницької діяльності зареєстровано районною державною адміністрацією. Перебуває на обліку в ДПІ у Перемишлянському районі як платник податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Станом на дату звернення до суду згідно довідки ДПІ, Міське комунальне підприємство «Перемишляниводоканал», мало податковий борг на суму 830 805,91 грн., однак з огляду на те, що сума боргу у розмірі 501 952,30 грн. знаходиться на оскарженні, а також з огляду на те, що в провадженні Львівського окруного адміністративного суду перебуває позовна заява про стягнення податкового боргу на суму 100 629,13грн, тому позивач просив суд стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 228 224 ,48 грн. по наступних податках: податок на додану вартість на суму - 185 631,31 грн., податок на прибуток на суму - 7 753,95 грн., плата за землю - 34 667,94 грн., податок з власників транспортних засобів - 171,28 грн. Податковий борг постійно зростає у зв'язку з несплатою визначених податкових зобов'язань відповідно до п.п.4.1.4 «б»п.4.1 ст.4 п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-ІП від 21.12.00р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідно до п.5.1. ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові зобов'язання виникли внаслідок несплати боргу. На підставі роз'яснення Президії Вищого Господарського суду України від 21.08.01 № 02-5/926 безспірними вимогами ДШ слід вважати узгоджену суму податкового зобов'язання, не сплачену платником податків у строки визначені ст.5 Закону, тобто безспірні вимоги ДШ виникли, у зв'язку з несплатою визначених податкових зобов'язань.
Наявність та підставність заборгованості відповідача підтверджується: довідкою про наявність боргу, рішенням № 41 від 20.02.02р. «Про застосування заходів», декларацією з податку на додану вартість за січень 2009 року на суму 4 190,00 грн., декларацією з податку на додану вартість за лютий 2009 року на суму 12 391,00грн., декларацією з податку на додану вартість за березень 2009 року на суму 7298,00 грн., декларацією з податку на додану вартість за квітень на суму 8594,00 грн., декларацією з податку на додану вартість за травень на суму 9361,00 грн., декларацією з податку на додану вартість за червень на суму 5776,00 грн., декларацією з податку на додану вартість за липень на суму 9336,00 грн., декларацією з податку на додану вартість за серпень на суму 7670,00 грн., деклараціїєюз податку на додану вартість за вересень на суму 11259,00 грн., декларацією з податку на додану вартість за жовтень, на суму 11 674,00 грн., корінцем п/п рішення з податку на додану вартість від 04.09.08 № 0004671521/0 на суму 55 474,86 грн., декларацією з податку на прибуток за 1 квартал 2009р. на суму 833,00 грн., декларацією з податку на прибуток за 1 півріччя 2009р. на суму 232,00 грн., декларацією з податку на прибуток за 3 квартали 2009р. на суму 201,00 грн., корінцем п/п рішення з податку на прибуток від 25.11.08 №0000652321/0 на суму 5 417,79 грн., розрахунком земельного податку на 2009 рок на суму 6679,37 грн., розрахунком податку з власників транспортних засобів за 4 квартал 2009 року на суму 179,11 грн.
Слід зазначити, що на виконання п.п. 6.2.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р. (із змінами та доповненнями), яка зазначає про те, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановленні строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, позивачем направлялись відповідачу перша та друга податкові вимоги.
Відповідно до положень п.5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
На даний час суми податкових зобов»язань відповідача у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу.
Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством, щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів.
Сума податкового боргу відповідача є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, несплачена платником податків у термін (ст.5 Закону України№2181-111).
Відповідачем суду доказів у підтвердження факту вжиття заходів щодо погашення заборгованості перед бюджетом у повному обсязі станом на день розгляду справи не представлено, навпаки представник відповідача в судовому засіданні визнав залишок боргу в сумі 257533,89 грн., які просив стягнути представник позивача відповідно до уточнених позовних вимог.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Оскільки відповідач доказів в спростування заявлених позовних вимог не надав, позовні вимоги визнав, суд вважає позов підставним та таким, що підлягає до задоволення.
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Міського комунального підприємства «Перемишляниводоканал»(81200, Львівська область, м. Перемишляни, вул. Галицька, 38, ЄДРПОУ 25231495) в дохід державного бюджету 257533,89 грн. податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 30.04.2010 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош