Єдиний державний реєстр судових рішень
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
07.05.2010 р. , 11 год. 30 хв. № 2а-3043/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кравчука В.М.
за участю секретаря судового засідання Ганачівської Л.Ю.,
прокурора Лящука Т.І.,
представника позивача Борщевського Н.Р.,
представника відповідача Возної І.Є., Возної М.П.
розглянувши у відкритому судовому засідання справу за позовом
Прокурор Галицького р-ну м.Львова в інт. ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго"
до МКП "Жидачівське управління будинками"
пропро стягнення штрафу ,
ВСТАНОВИВ:
08.04.2010 року прокурор Галицького району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою поданою в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні»ДП НЕК «Укренерго» до Міського комунального підприємства «Жидачівське управління будинками»про стягнення штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення законодавства про електроенергетику. Інспекцією винесено припис з вимогою про усунення виявлених порушень. Правопорушником вимоги інспекції не виконано, тому до нього застосовано штраф в розмірі 2 516 грн. В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити та стягнути суму штрафу.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав.
Відповідач проти позову заперечив. Вважає, що штраф застосовано неправомірно, оскільки підприємство не ухиляється від виконання вимог припису, вчинило всі залежні від нього дії, спрямовані на його виконання. Крім того, зазначає, що підприємство не має можливості сплатити штраф, оскільки має місце заборгованість по заробітній платі перед його працівниками, що є першочерговим.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:
Відповідно до Постанови КМУ № 529 від 20.05.2009 р. МКП «Жидачівське управління будинками»надає населенню послуги по утриманню будинку і при будинкових територій.
Згідно Статуту МКП «Жидачівське управління будинками»здійснює експлуатацію та ремонт житлового фонду.
15 серпня 2008 року державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, на підставі акту від 09.07.2008 р. № 23/04-257 винесено повторний припис № 23/04-257, яким МКП «Жидачівське управління будинками»зобовязано ряд вимог, зазначених в приписі. Підприємство отримало припис 19.08.2008 р. та попереджено, що за ухилення від його виконання або несвоєчасне виконання законодавством передбачено накладення штрафу. Однак споживач вимоги припису не виконав.
У звязку з цим Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області складено акт від 14.01.2009 року по не виконання вимог припису № 23/04-257 від 15.08.2008 р., а саме: п.п.1,2,3, 4, 5, 6, 7,8, 9,10,11, 12. З актом перевірки ознайомлена уповноважена особа підприємства.
За ухилення від виконання припису Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 15.08.2008 р. № 23/04-257 винесено постанову № 05 від 26.01.2009 р. про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 2 516 грн.
Спір виник щодо стягнення суми штрафу за не виконання вимог припису.
Вирішуючи спір, Суд виходив з наступного. Спірні правовідносини регулюються Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Законом України «Про теплопостачання»та Законом України «Про електроенергетику».
Відповідно до ст..1 та 2 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Статтею 9 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Здійснюючи перевірку позивач у свої діяльності користувавсь ст.. 9 Закону України «Про електроенергетику», відповідно до якої державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
Права, обовязки та відповідальність споживачів встановлені ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». Перевіркою встановлено не виконання споживачем - МКП «Жидачівське управління будинками»обовязків, покладених на нього вказаним Законом.
Так, ст.26 цього Закону передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Перевіркою встановлено порушення «Правил користування електричною енергією»(надалі ПКЕЕ), затверджені постановою КМУ від 26.07.1999, № 1357 та «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів»(надалі ПТЕЕС), а саме: п.1.3 та 1.4 «не переукладено договір про постачання електричної енергії із Жидачівським РЕМ з внесенням усіх змін та доповнень»; п.2.1, 2.2., 5 «не переглянуто із Жидачівським РЕМ акти розмежування експлуатаційної відповідальності та балансової належності електромереж по всіх обєктах підприємства»; п.1.8 «для впорядкування внутрішньо-будинкових мереж не укладено з ВАТ «Львівобленерго»договір про спільне використання технологічних електричних мереж основного споживача або договір про технічне забезпечення електропостачання»; п.6.7.3 ПТЕЕС «не виконано вимірювання повного опору «петля-фаза-нуль»або струму однофазного замикання на корпус, або на нульовий провідник електричного обладнання по всіх обєктах»; п.5.1.3 ПТЕЕС «для безпосереднього виконання функцій щодо організації експлуатації електроустановок не призначено з числа спеціалістів, кваліфікація яких відповідає вимогам правил та які пройшли навчання з питань технічної експлуатації електроустановок, правил пожежної безпеки та охорони праці особу, відповідальну за електрогосподарство та його заступника»; п.5.3.2, 5.2.23 ПТЕЕС «не складено та не затверджено однолінійної схеми електропостачання для кожного обєкту, не внесено необхідні зміни; результати перевірки знань правил…у відповідального за електрогосподарство, обслуговуючого електротехнічного персоналу, не оформляються протоколом та не записуються в журнал встановленої форми»; п.6.3.20, 6.11.12, «на зовнішній стороні дверей РЩ-0,4кВ не нанесено знаки з безпеки, на внутрішній не укріплено уточнені схеми живлення, не розроблено графік візуальних оглядів видимої частини заземлювальних пристроїв електрообладнання»; п.6.7.3 ПТЕЕС «не проведено випробовування заземлення і заземляючих пристроїв по всіх обєктах підприємства.
Відповідачем ні припис, ні постанова не оскаржувались у встановленому законодавством порядку.
В судовому засіданні представник МКП «Жидачівське управління будинками», пояснив, що зі сторони підприємства були вчинені всі залежні від нього дії, спрямовані на виконання вимог припису від 15.08.2008 р., зокрема, надіслав документи для укладення договору з електропостачання. Також зазначив, що ряд вимог припису є неможливим для нього до виконання, оскільки, відповідач не має відповідної ліцензії, не має штатної одиниці для відповідної посади, щодо інших вимог, то пояснив що не може виконати у звязку з відсутністю відповідних коштів. Таким чином, відповідач визнав наявність встановлених інспекцією порушень в електроенергетиці, проте сплатити штрафні санкції не може через збитковий фінансовий стан підприємства та заборгованість по заробітній платі.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.1999 р. «Про затвердження Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання»передбачено, що субєкт господарювання зобовязаний сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У випадку несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Інспекцією накладено на МКП «Жидачівське управління будинками»штраф в розмірі 2516 грн. за не виконання вимог припису, про що видано постанову. Відповідач доказів сплати штрафу не представив, постанову не оскаржував.
Таким чином, відповідач зазначених тверджень не спростував та не навів доказів, які б свідчили про дотримання вимог Закону України «Про електроенергетику». У відповідності до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. З урахуванням наведеного, Суд дійшов висновку, що фінансові санкції застосовано до відповідача правомірно. Виходячи з вищенаведеного, позов слід задовольнити повністю.
Судові витрати у справі відсутні, а тому між сторонами не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з міського комунального підприємства «Жидачівське управління будинками»(ідентифікаційний код 05452497, м. Жидачів, вул. Кобзарева, 9) на користь державного бюджету України 2516 (дві тисячі пятсот шістнадцять) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасована, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 12 травня 2010 року о 12:40
Суддя Кравчук В.М.