ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" квітня 2010 р. Справа № 2а-3074/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
представника позивача:не з"явився,
представника відповідача: не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка, вул. Островського, 6,м. Шепетівка,Шепетівський район, Хмельницька область,30400
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6,м. Івано-Франківськ,76000
про стягнення заборгованості в сумі 180673,49 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
16 листопада 2009 року управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області звернулося до суду з адміністративним позовом до державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування, допущене його структурним підрозділом –Шепетівським військовим лісгоспом станом на 26.10.2009р., в сумі 180673,49грн.., в тому числі 55948,43 грн. за червень 2009р., 47304,93 грн. за липень 2009р., 48676,58 грн. за серпень 2009р., а також 12844,19 грн. штрафних санкцій та 15899,36 грн. пені згідно рішень про їх застосування №399-400 від 29.07.2009 року та №479 від 08.09.2009 року.
Позовні вимоги мотивувало тим, що відповідачем порушено вимоги ст.20 та ст.106 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та допущено заборгованість по сплаті страхових внесків.
Представник позивача в судове засідання не з”явився, хоча належним чином повідомлявся про розгляд справи. Ухвалою суду від 16.03.2010 року визнано обов”язковою участь представника позивача, однак беручи до уваги повторну неявку у судове засіднання за наявності клопотання про слухання справи за відсутності представника позивача, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить слухання справи без участі представника позивача.
Представник відповідача повторно в судове засідання не з’явився, на адресу суду подав клопотання про слухання справи за його відсутності за наявними у справі матеріалами. Заперечення проти позову не подав.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню в частині позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію суб”єкта господарської діяльності. Відповідач, відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” є платником внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
22.10.2008 року було внесено зміни до свідоцтва про державну реєстрацію державного підприємства «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України»у зв’язку із зміною найменування юридичної особи на державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат».
Структурним підрозділом відповідача являється Шепетівський військовий лісгосп, який також зареєстрований платником внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Станом на 26.10.2009р. структурним підрозділом відповідача - Шепетівським військовим лісгоспом допущено заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування в сумі 180673,49грн., в тому числі: 55948,43 грн. за червень 2009р., 47304,93 грн. за липень 2009р., 48676,58 грн. за серпень 2009р. За несвоєчасну сплату (перерахування) страхувальником страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування рішеннями управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” до відповідача застосовано штрафні санкції та пеню на суму відповідно 12844,19 грн. та 15899,36 грн. згідно рішень про їх застосування №399-400 від 29.07.2009 року та №479 від 08.09.2009 року.
Згідно із ч.3 ст. 18 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.6 ст.20 даного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Таким базовим звітним періодом являється календарний місяць.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч.2 ст.20 зазначеного Закону).
Згідно з ч.12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
В силу ч.2 ст.106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як свідчать матеріали справи, відповідач неналежно виконував свої зобов”язання по сплаті сум страхових внесків за червень, липень, серпень 2009 року, зазначених у розрахунках сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за вказані періоди та поданих до органу Пенсійного фонду, на зальну суму 151929,94 грн.
Крім того, несвоєчасність сплати страхових внесків за період з 30.01.2009 року та по 31.08.2009 року призвело до нарахуванням УПФУ в м.Шепетівка відповідачу штрафних санкцій та пені відповідно до рішень про їх застосування №399 від 29.07.2009 року, №400 від 20.07.2009 року та №479 від 08.09.2009 року.
При цьому суд зазначає, що при винесенні рішення про нарахування фінансових санкцій та пені №399 від 29.07.2009 року до відповідача застосована штрафна санкція у розмірі 50% своєчасно не сплачених сум. А відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 р. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Вказана редакція даної норми закону 11 червня 2009 року набрала чинності відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України та посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування1074-VI від 05.03.2009р.
А відтак рішення позивача №399 від 29.07.2009 року про застосування штрафних санкцій та пені, застосованих до відповідача у розмірі 50% від своєчасно несплачених страхових внесків, є протиправним, а позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо правомірності винесення рішень №400 від 20.07.2009 року та №479 від 08.09.2009 року, то суд не вбачає порушень при їх винесенні.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, заборгованість відповідача перед управлінням ПФУ в м. Шепетівка Хмельницької області по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за червень, липень, серпень 2009 року в розмірі 151929,94 грн. з урахуванням фінансових санкцій та пені в розмірі 26340,50 грн. згідно рішень №400 від 20.07.2009 року та №479 від 08.09.2009 року складає 178270,44грн. А тому в цій частині позов слід задовольнити.
Станом на день розгляду справи вказана заборгованість не погашена і підлягає стягненню в судовому порядку.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
А тому не підлягає задоволенню позовна вимога про стягнення з відповідача судових витрат.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86,158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути на користь управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області з державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (код ЄДРПОУ 08033772, вул. Ребета,6, м.ІваноФранківськ,76000) заборгованість Шепетівського військового лісгоспу в розмірі 178 270,44 грн.(сто сімдесят вісім тисяч двісті сімдесят тисяч сорок чотири копійки).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 30.04.10 року.