ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2010 р. Справа № 2a-598/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
представника позивача: Агеєвої Є.Б.,
відповідача:не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Городенківського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, вул. Шевченка, 73,м. Городенка,Городенківський район, Івано-Франківська область,78100
до відповідача: Приватного селянського (фермерського) господарства "Білка", вул. Б.Хмельницького, 48,с. Білка,Городенківський район, Івано-Франківська область,78134
про стягнення нарахованої пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 387,75 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
23 лютого 2010 року Городенківський районний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся з адміністративним позовом до приватного селянського (фермерського) господарства "Білка" про стягнення нарахованої пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 387,75 грн. за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила суду, що працівниками Городенківського районного центру зайнятості 30.11.2009 року у відповідності до вимог п.п.5,2 ст. 12 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”у Приватному селянському (фермерському) господарстві "Білка" проведено документальну планову перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків на загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та встановлено порушення вимог п.2 ч.2 ст. 35 зазначеного Закону. Пояснила, що відповідачем на кінець періоду, що перевірявся, допущено заборгованість по сплаті пені в розмірі 387,75 грн. (з 01.10.2006 року по 30.09.2008 р.), що зафіксовано в акті перевірки № 272 від 30.11.2009 року. Відповідачем недоїмка по страхових внесках погашена повністю, а пеня залишилась несплаченою. Рішенням Городенківського районного центру зайнятості від 21.12.2009 року , на підставі ч.4 с.38 вищезазначеного Закону прийнято стягнути з відповідача дану суму заборгованості, однак станом на день розгляду справи борг не погашено.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з”явився з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши та дослідивши подані докази, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до ст.6 Основ законодавства України про загальнообов”язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 року та ст. 8 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування”№1533-111 від 02.03.2000 року із змінами та доповненнями Фонд загальнообов”язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим Фондом, некомерційною самоврядною організацією та згідно ст. 24 Основ законодавства України про загальнообов”язкове державне соціальне страхування підпорядкований Міністерству праці та соціальної політики України.
Статтею 12 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків, провадять збір страхових внесків, здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені зазначеним Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків та контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхування на випадок безробіття.
Статтею 1 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”передбачено, що страхувальники- це роботодавці, застраховані особи, фізичні особи-суб”єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до зазначеного вище Закону сплачують страхові внески.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.35 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” роботодавець зобов”язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття № 272 працівниками Городенківського районного центру зайнятості 30.11.2009 року у відповідності до вимог п.п.5,2 ст. 12 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” в приватному селянському (фермерському) господарстві “Білка” проведено документальну планову перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та встановлено порушення вимог п.2 ст.35 зазначеного Закону, а саме: допущено несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 2838,28 грн. На кінець періоду, що перевірявся - 30.11.2009р. заборгованість становила 39,60 грн. по сплаті страхових внесків та 387,75грн. пені (за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року).
За результатами проведеної перевірки Городенківським районним центром зайнятості прийнято рішення від 21.12.2009 року про стягнення з відповідача на підставі ч.4 с.38 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” даної суми заборгованості. Станом на день розгляду справи 387,75 грн. пені залишилось непогашеним.
Статтею 38 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. При цьому строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Відповідно до п.7 Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 339 від 18.12.2000р. у разі виявлення під час перевірки простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (недоїмки) вони донараховуються та стягуються з нарахуванням пені та накладанням штрафу.
Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки. Рішення приймається, якщо загальна сума недоїмки, пені та штрафу складає не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, та протягом п'яти робочих днів направляється роботодавцю рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Якщо до дня прийняття керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником рішення платник самостійно сплатив всю суму виявлених під час перевірки своєчасно не сплачених чи сплачених не в повному обсязі страхових внесків, пені та штрафу, узгодження розрахунку зазначених сум здійснюється на підставі документів, що підтверджують сплату заборгованості, без винесення рішення.
Роботодавець протягом десяти робочих днів, наступних за днем одержання рішення, зобов'язаний сплатити суми недоїмки, пені та штрафу або оскаржити рішення у встановленому порядку.
Відповідно до вимог, які випливають із ст. 39 Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” дана заборгованість підлягає стягненню у судовому порядку.
Таким чином, відповідачем допущено несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду загальнообов”язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, на яку нараховано пеню в розмірі 387,75 грн., яка підлягає до стягнення в судовому порядку, а позов до задоволення.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного селянського (фермерського) господарства "Білка" (код ЄДРПОУ 30586641, вул.Хмельницького,48, с.Білка, Городенківський район, Івано-Франківська область) на користь Городенківського районного центру зайнятості пеню за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 01.10.07р. по 30.09.09р. в сумі 387,75грн. (триста вісімдесят сім гривень сімдесят п"ять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя:Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 27.04.10 року.