Рішення № 95609658, 18.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.03.2021
Номер справи
640/12694/20
Номер документу
95609658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2021 року м. Київ № 640/12694/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс"доДержавної служби геології та надр Українипро визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної служби геології та надр України, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо не надання товариству з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області;

- зобов`язати Державну службу геології та надр України надати товариству з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що відповідно до Наказу Державної служби геології та надр України від 09.02.2017 №71 прийнято рішення надати ТОВ "Укргеоресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області, а листом від 10.03.2017 №5652/13/12-17 відповідач повідомив позивача про прийняття вказаного рішення та про необхідність сплатити 198,7 тис. грн за вказаними у листі реквізитами. Проте, як зазначив позивач, після сплати 198,7 тис. грн та після надання відповідачеві відповідних доказів, останній всупереч пункту 8 Порядку №615 не надав позивачеві спеціальний дозвіл протягом 20 робочих днів.

Також позивач зауважив, що він неодноразово звертався до відповідача з проханнями видати вказаний дозвіл, однак більшість таких звернень були проігноровані, а спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області так і не був виданий.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.06.2020 прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/12694/20 без проведення судового засідання та виклику осіб, а також запропоновано відповідачу у встановлений строк надати відзив на позовну заяву.

Відповідач своїм правом щодо надання відзиву у встановлений судом строк не скористався.

До суду 22.06.2020 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферромет1" надійшла заява щодо позову, однак суд не бере її до увагу з огляду на те, що вказане товариство не є стороною у даній справі.

Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзиви на позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Державною службою геології та надр України видано Наказ від 09.02.2017 №71 «Про надання спеціальних дозволів на користування надрами», відповідно до якого надано спеціальні дозволи на користування надрами відповідно до підпунктів першого (додаток №1 до цього наказу), третього (додаток №2 до цього наказу), шостого (додаток №3 до цього наказу), пункту 8 Порядку. Управлінню надрокористування та міжнародного співробітництва (Абрамович Д.В.) вжити необхідних заходів щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліками, наведеними у додатках №1, №2, №3 до цього наказу.

Листом від 10.03.2017 №5652/13/12-17 Державна служба геології та надр України повідомила позивача про те, що згідно з пунктом 13 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 за надання зазначеного спеціального дозволу на користування надрами, підприємству необхідно сплатити збір у розмірі 198,7 тис. грн на рахунок №3115119700011. Одержувач: УКС у Шевченківському районі, код 37995466. Банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО №820019. Призначення платежу №22012100: за надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області.

Для отримання спеціального дозволу необхідно надати:

1) оригінал платіжного доручення з відміткою банку;

2) оригінал платіжного доручення з відміткою банку щодо сплати геологічної інформації;

3) довіреність;

4) паспорт;

5) лист-повідомлення щодо сплати збору за надання спеціального дозволу на користування надрами.

На виконання листа від 10.03.2017 №5652/13/12-17 та згідно з платіжним дорученням від 20.03.2017 №7 Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" було сплачено 198,7 тис. грн збору за надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області за вказаними реквізитами, про що останнє повідомило Державну служби геології та надр України.

Як зазначив позивач, відповідач в силу пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, мав надати позивачу спеціальний дозвіл не пізніше 18.04.2017, тобто протягом 20 робочих днів після сплати у повному обсязі збору за надання спеціального дозволу, але вказаного не вчинив.

Позивач направив відповідачу звернення щодо здійснення видачі дозволу відповідно до Наказу Державної служби геології та надр України від 09.02.2017 №71, що підтверджується листами від 11.05.2017 №11/05/17, від 04.08.2017 №04/08/17, від 09.10.2017 №09-10/17, від 27.11.2017 №27-11/17, від 15.01.2018 № б/н, від 03.04.2018 № б/н, від 25.07.2018 №25/07/18-11, від 26.07.2018 № 26/07/18-08; від 18.06.2019 №18/06/19-09, від 29.01.2020 №29/01/20-05 та доказим їх направлення на адресу відповідача.

Листом від 16.07.2019 №12940/14/12-19 Державна служба геології та надр України повідомила позивача про те, що до Держгеонадр надійшов лист Служби безпеки України від 07.11.2018 №14/1-8030, в якому зазначаються дані щодо можливих порушень вимог чинного законодавства службовими особами Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасах корисних копалин, Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргеоресурс». Комісією, яка створена відповідно до наказу Держгеонадр від 14.11.2018 №435 «Про перевірку фактів, викладених у листі СБУ від 07.11.2018 № 14/1-8030», проводиться детальна перевірка викладених фактів, за результатами якої буде повідомлено додатково.

Листом від 10.12.2019 №24364/01/04-19 відповідач проінформував позивача про те, що згідно з Наказом Держгеонадр від 14.11.2018 № 435 «Про перевірку фактів, викладених в листі СБУ від 07.11.2018 № 14/1-8030» була створена комісія, яка з 22.01.2019 проводила детальну перевірку викладених фактів. Інформація про результати перевірки має гриф «для службового користування».

Також в листі від 10.12.2019 № 24364/01/04-19 відповідач вказав, що згідно протоколу засідання робочої групи від 26.11.2019 № 155 робоча група прийняла рішення підтвердити рішення Робочої групи від 01.03.2016 № 42 щодо схвалення протоколу ДКЗ №3513 із апробованими запасами кварцитовидних пісковиків Ділянки №2 Білокоровицького родовища.

Аналогічні відомості містилися в листах відповідача від 04.12.2019 № 24028/01/04-19, від 05.12.2019 № 24044/01/07-19.

Крім того, на адвокатський запит представника ТОВ "Укргеоресурс" Службою безпеки України надано відповідь від 03.12.2019 №14/1/88/17, в якій зазначено про те, що перевірка документів, які стали підставою для проведення процедури отримання ТОВ «Укргеоресурс» спеціального дозволу на видобування пісковиків Білокоровицького родовища проводиться Державною службою геології та надр України, а у Головному управлінні на даний час відсутні документи про результати вказаної перевірки та інші документи, які можуть бути надані на адвокатський запит.

Позивач зазначив, що він здійснював заходи задля врегулювання питання видачі дозволу шляхом направлення звернень до відповідача та Служби безпеки України, але відповідачем вказані звернення в більшості були проігноровані, в тому числі і останнє звернення - лист від 29.01.2020 № 29/01/20-05.

З урахуванням тривалого не виконання відповідачем обов`язку щодо надання спеціального дозволу на користування надрами, позивач вважає, що в даному випадку наявна бездіяльність відповідача, яка шкодить законним правам, інтересам Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" та унеможливлює здійснення ним господарської діяльності відповідно до статутних завдань.

На підставі викладеного, вважаючи порушеними власні права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи наявні в матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Так, статтею 4 Кодексу України про надра визначено, що надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження надрами законодавством України можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до частини першої статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

За змістом частини 1 статті 14 Кодексу України про надра, надра надаються у користування для, зокрема, видобування корисних копалин.

Частиною п`ятою статті 16 Кодексу України про надра визначено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі по тексту - Порядок №615, тут і далі в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин). Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з пунктом 2 Порядку №615 дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Відповідно до пункту 3 Порядку №615 одному заявникові може надаватися дозвіл на видобування одного виду корисних копалин з кількох близько розташованих родовищ, якщо доцільність їх спільної розробки підтверджується відповідним рішенням Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ).

Підпунктом 3 пункту 5 Порядку №615 визначено, що дозволи надаються на такі види користування надрами, зокрема, видобування корисних копалин.

У відповідності до пункту 7 Порядку №615 дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на 20 років - на видобування корисних копалин.

Згідно з пунктом 8 Порядку №615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, та подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів, а також видобування корисних копалин (для нафтогазоносних надр на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - десяти років з моменту надання дозволу

Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв`язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Наказу від 09.02.2017 №71 Державною службою геології та надр України прийнято рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами відповідно до підпунктів першого (додаток №1 до цього наказу), третього (додаток №2 до цього наказу), шостого (додаток №3 до цього наказу) пункту 8 Порядку. Управлінню надрокористування та міжнародного співробітництва (Абрамович Д.В.) вжити необхідних заходів щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліками, наведеними у додатках №1, 2, 3 до цього наказу.

Відповідно до Додатку №1 до Наказу від 09.02.2017 №71 затверджено перелік спеціальних дозволів на користування надрами, які надаються згідно з підпунктом першим пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

До вказаного переліку, серед іншого, віднесено ТОВ "Укргеоресурс" (вид користування - видобування; корисна копалина - кварцитвидні пісковики, назва об`єкту - Білокоровицьке родовище ділянка №2; область - Житомирська; прийнято рішення - надати на 20 років).

Як було зазначено, в пункті 1 Порядку №615 встановлено, що видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2015 №2806-IV (далі по тексту - Закон №2806-IV).

Частиною третьою статті 4 Закону №2806-IV передбачено, що суб`єкт господарювання має право на одержання (переоформлення, анулювання) документів дозвільного характеру та подання декларацій за своїм місцезнаходженням або у випадках, передбачених законом, - за місцем провадження діяльності або місцезнаходженням об`єкта.

Відповідно до частини першої статті 4-1 Закону №2806-IV порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Пунктом 13 Порядку №615 передбачено, що за надання дозволу без проведення аукціону справляється збір у розмірі, який розраховується виходячи з початкової ціни продажу такого дозволу на аукціоні відповідно до Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні спеціального дозволу на право користування надрами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 р. № 1374 (Офіційний вісник України, 2004 р., № 42, ст. 2772; 2006 р., № 45, ст. 3014).

За надання дозволів без проведення аукціону з метою виконання угод про розподіл продукції справляється збір у розмірі 1 відсотка початкової ціни продажу такого дозволу на аукціоні.

Суб`єкт господарювання повинен сплатити у повному обсязі збір за надання, продовження строку дії дозволу, а також у разі збільшення запасів корисних копалин під час внесення змін до дозволу - вартість геологічної інформації (відповідно до Положення про порядок розпорядження геологічною інформацією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 1995 р. № 423 (ЗП України, 1995 р., № 8, ст. 220) протягом 45 календарних днів з дати відправлення повідомлення про прийняття рішення про надання дозволу, продовження строку дії або внесення змін до дозволу у разі збільшення запасів корисних копалин.

Так, листом від 10.03.2017 №5652/13/12-17 Державна служба геології та надр України повідомила позивача про те, що згідно з пунктом 13 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 за надання зазначеного спеціального дозволу на користування надрами, підприємству необхідно сплатити збір у розмірі 198,7 тис. грн на рахунок №3115119700011. Одержувач: УКС у Шевченківському районі, код 37995466. Банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО №820019. Призначення платежу №22012100: за надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області.

На виконання вказаного листа, позивачем було сплачено 198,7 тис. грн за надання спеціального дозволу на користування надрами, а саме, видобування кварцитовидних пісковиків Білокоровицького родовища ділянкки №2 Житомирської області, строком на 20 років відповідно до платіжного доручення від 20.03.2017 №7.

Позивачем акцентував увагу на тому, що в силу пункту 8 Порядку №615, відповідач мав надати позивачу спеціальний дозвіл не пізніше 18.04.2017, але вказаного не вчинив.

Суд звертає увагу, що відповідач у встановлений судом строк правом на надання відзиву стосовно предмету спору не скористався, а відтак суд вирішує вказаний спір на підставі наявних матеріалів справи.

При цьому, суд зазначає, що частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до відповідача про надання інформації щодо строків вирішення питання про надання ТОВ "Укргеоресурс" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області та про надання відповідного спеціального дозволу, на підтвердження чого до матеріалів справи додано копії листів від 11.05.2017 вих.№11/05/17, від 04.08.2017 вих.№04/08/17, від 09.10.2017 вих.№09-10/17, від 27.11.2017 вих.№27-11/17 та від 15.01.2018 №б/н, від 03.04.2018 №б/н, від 25.07.2018 №25/07/18-11, від 26.07.2018 №26/07/18-08, від 18.06.2019 №18/06/19-09 та від 29.01.2020 №29/01/20-05 з описам вкладень.

Однак, більшість вказаних листів позивача відповідачем залишено поза увагою.

Листом від 16.07.2019 №12940/14/12-19 відповідач надав відповідь на лист позивача від 18.06.2019 №18/06/19-09, в якому зазначив про те, що до Держгеонадр надійшов лист Служби безпеки України від 07.11.2018 №14/1-8030, в якому зазначаються дані щодо можливих порушень вимог чинного законодавства службовими особами Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасах корисних копалин, Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргеоресурс».

В листах від 04.12.2019 №24028/01/04-19, від 05.12.2019 №24044/01/07-19 та від 10.12.2019 №24364/01/04-19 відповідач повідомив про проведення перевірки фактів, викладених у листі СБУ від 07.11.2018 №14/1-8030. (ДСК), тому за подальшими роз`ясненнями позивачу було рекомендовано звернутись до Служби безпеки України.

Також у зазначених листах відповідач повідомив позивача про те, що на підставі Наказу Держгеонадр України від 09.02.2017 №71 ТОВ "Укргеоресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища Житомирської області не надавалось.

В свою чергу, Службою безпеки України на адвокатський запит представника позивача надано відповідь від 03.12.2019 №14/1/88/17, в якій зазначено про те, що перевірка документів, які стали підставою для проведення процедури отримання ТОВ «Укргеоресурс» спеціального дозволу на видобування пісковиків Білокоровицького родовища проводиться Державною службою геології та надр України, а у Головному управлінні на даний час відсутні документи про результати вказаної перевірки та інші документи, які можуть бути надані на адвокатський запит.

Суд звертає увагу на приписах частини шостої статті 4-1 Закону №2806-IV, відповідно до якої у разі якщо у встановлений законом строк суб`єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб`єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Відмітка в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про дату прийняття заяви є підтвердженням подання заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу.

Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів про прийняття відповідачем рішення про відмову у видачі документа дозвільного характеру, а навпаки, містять саме рішення у формі наказу про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами, а навпаки, містять Наказ від 09.02.2017 №71 "Про надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Укргеоресурс".

Крім того, судом встановлено, що підстави для ненадання спеціального дозволу, які зазначені у листі від 10.03.2017 №5652/13/12-17 та у листах від 16.07.20.19 №12940/14/12-19, від 04.12.2019 №24028/01/04-19, від 05.12.2019 №24044/01/07-19, від 10.12.2019 №24364/01/04-19, є відмінними між собою.

Так, відповідно до абзацу 5 пункту 5 статті 4-1 Закону №2806-IV при повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).

При цьому, в кожному наступному листі (від 16.07.20.19 №12940/14/12-19, від 04.12.2019 №24028/01/04-19, від 05.12.2019 №24044/01/07-19, від 10.12.2019 №24364/01/04-19) зазначались обставини/підстави, які не були описані в попередньому листі від 10.03.2017 №5652/13/12-17, що є порушенням абзацу 5 пункту 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Крім того, Закон України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності в статті 1 дає визначення поняття принципу мовчазної згоди, а в статті 4-1 визначає умови та порядок його реалізації.

Так, відповідно до статті 1 наведеного Закону, принцип мовчазної згоди - принцип, згідно з яким субєкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо субєктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.

Згідно частини шостої ст. 4-1 цього Закону, у разі якщо у встановлений законом строк субєкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру субєкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Отже, виходячи з аналізу норм Закону №2806-IV та враховуючи що станом на момент розгляду даної справи відповідачем не прийнято рішення про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами, суд вважає, що у Державної служби геології та надр України відсутні правові підстави щодо ненадання спеціального дозволу ТОВ "Укргеоресурс" на видобування кварцитовидних пісковиків Білокоровицього родовища ділянки №2 Житомирської області, строком на 20 років.

Крім того, суд не вбачає, що в даному випадку є втручання в дискреційні повноваження відповідача з огляду на те, що питання щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами (видобування кварцитовидних пісковиків Білокоровицького родовища ділянки №2 Житомирської області, строком на 20 років) вже вирішено на підставі Наказу Державної служби геології та надр України від 09.02.2017 №71, а матеріали справи не містять доказів його скасування або визнання нечинним.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинсва України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з наявних матеріалів справи та фактичних обставин, враховуючи що у відповідача відсутні підстави для відмови у видачі позивачу спеціального дозволу на користування надрами, у ТОВ «Укргеоресурс» є всі необхідні підстави для отримання спеціального дозволу на видобування кварцитовидних пісковиків Білокоровицького родовища ділянки №2 Житомирської області, строком на 20 років відповідно до Додатку №1 до Наказу від 09.02.2017 №71 згідно вимог Порядку №615.

Оскільки відповідачем було прийнято рішення у формі наказу від 09.02.2017 №71 для надання спеціального дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" на користування надрами, а матеріали справи не містять доказів його скасування, суд вважає, що позивач має право на отримання спеціального дозволу на користування надрами (видобування кварцитовидних пісковиків Білокоровицького родовища ділянки №2 Житомирської області, строком на 20 років) саме на підставі Наказу Державної служби геології та надр України від 09.02.2017 №71.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Державної служби геології та надр України щодо не надання товариству з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області та зобов`язання Державної служби геології та надр України надати товариству з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо не надання товариству з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області.

3. Зобов`язати Державну службу геології та надр України надати товариству з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування кварцитовидних пісковиків ділянки №2 Білокоровицького родовища у Житомирській області відповідно до Наказу Державної служби геології та надр України від 09.02.2017 №71

4. Стягнути з Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргеоресурс" (02068, м. Київ, вул. Драгоманова, 1-Л, кв. 87, код ЄДРПОУ 39739373) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 102, 00 грн (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.