
Справа № 560/8816/20
РІШЕННЯ
іменем України
16 березня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУНП в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби період служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області з 25.11.1999 по 24.12.2002;
- зобов`язати відповідача зарахувати до стажу служби період служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області;
- зобов`язати відповідача перерахувати грошове забезпечення з врахуванням періоду служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області та виплатити з врахуванням проведених виплат;
- зобов`язати відповідача перерахувати тривалість додаткової оплачуваної відпустки з врахуванням періоду служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області та виплатити грошову компенсацію за невикористану додаткову оплачувану відпустку;
- зобов`язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду протягом трьох днів з дня отримання копії рішення.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо незарахування до стажу в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, періоду служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області з 25.11.1999 по 24.12.2002.
У відповіді на відзив та у запереченнях відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що незарахування стажу роботи позивача в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області до стажу роботи у поліції відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки частиною 2 статті 78 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі по тексту - Закон №580-VIII) закріплений вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи у поліції. Служба в Державному департаменті України з питань виконання покарань у такому переліку відсутня.
Ухвалою від 28.12.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
Ухвалою від 18.01.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд поновив ОСОБА_1 строку звернення до суду, відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку зі складністю справи, та з метою з`ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 проходив службу з 25.11.1999 по 24.12.2002 в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області на посаді молодшого інспектора 2 категорії відділу режиму і охорони.
07.11.2015 ОСОБА_1 прийнятий на службу в Національну Поліцію.
Вказані обставини підтверджуються записами трудової книжки НОМЕР_1 .
05.05.2020 позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області з рапортом, в якому просив зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, період служби з 25.11.1999 по 24.12.2002 в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області.
Листом від 18.05.2020 №1936/121/12-2020 ГУНП в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для зарахування до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, період служби з 25.11.1999 по 24.12.2002 в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби в поліції період служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частинами 1, 2 статті 59 Закону №580-VIII передбачено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 78 Закону №580-VIII встановлено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями підпунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Таким чином, служба в Державній кримінально-виконавчій службі України здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та відповідно до пункту 3 частини 2 статті 78 Закону №580-VIII повинна зараховуватись до стажу служби в поліції.
У зв`язку з цим, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування позивачу до стажу служби в поліції період служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області з 25.11.1999 по 24.12.2002 та зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до стажу служби в поліції період служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області.
Водночас, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи і не стосуються дій відповідача у майбутньому.
Позивач не звертався до відповідача з вимогами про перерахунок та виплату грошового забезпечення з врахуванням періоду служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області та про перерахунок тривалості додаткової оплачуваної відпустки з врахуванням періоду служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області, виплати грошової компенсації за невикористану додаткову оплачувану відпустку.
До моменту зарахування позивачу до стажу служби в поліції періоду служби в ДУ "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області з 25.11.1999 по 24.12.2002 в ГУНП в Хмельницькій області не виникає обов`язку здійснювати перерахунок грошового забезпечення та тривалості додаткової відпустки. Тому позовні вимоги в цій частині є передчасними та задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, позов слід задоволити частково.
Вимога позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки позивач на надав жодних доказів того, що відповідач може намагатись ухилитись від виконання цього судового рішення.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір в розмірі 420,40 грн слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період служби в державній установі "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області з 25.11.1999 по 24.12.2002.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції період служби в державній установі "Хмельницький слідчий ізолятор" Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області з 25.11.1999 по 24.12.2002.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 420,40 грн (чотириста двадцять гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824) Головуючий суддя О.Л. Польовий