Рішення № 95609170, 12.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2021
Номер справи
520/19389/2020
Номер документу
95609170
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 березня 2021 року № 520/19389/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В., при секретарі судового засідання Пройдак С.М.,

у присутності

представника позивача Паркулаба А.В.

представника відповідача Гаєвської І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ “ П`яна вишня на Сумській” (смт. Пісочин, вул. Надії,15-а, кім.402, ЄДРПОУ 43378149) до ГУ ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України (м.Харків, вул. Пушкінська, 46, ЄДРПОУ ВП 43983495) про скасування рішення,

установив

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області про застосування фінансових санкцій від 15.12.2020 № 00068510710

Ухвалою від 04.01.201 у справі відкрито провадження в порядку ст.257,262 КАС України.

Ухвалою від 10.02.2021 суд перейшов до розгляду справи у судовому засіданні з викликом сторін та замінив відповідача по справі на Головне управління ДПС у Харківській області в особі відокремленого підрозділу Державної податкової служби України

Позивач в судовому засіданні заявлений позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити пославшись на те, що підприємство не є виробником алкогольних напоїв.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, зазначивши, що позивач є виробником алкогольних напоїв у розумінні п.14.1.28-1 п.14 ст.14 ПК України, що потребує отримання відповідної ліцензії

Допитаний в якості свідка бармен ТОВ « П`яна вишня на Сумській» пояснив суду, що у закладі виготовляються та реалізуються кінцевим споживачам коктейлі, що передбачає процес змішування алкогольних напоїв, система « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не використовується та є відповідним антуражем у кафе.

Допитані в якості свідків головні державні ревізори - інспектори ГУ ДПС у Харківській області пояснили суду , що під час проведення перевірки встановлено, що на підприємстві за допомогою системи «Солера» виготовляється алкогольний напій – настоянка « Напій гарячий з вишівки», отже підприємство повинно мати ліцензію на відповідний вид діяльності.

Заслухавши пояснення представників сторін, свідків, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Позивач пройшовши визначену діючим законодавством процедуру державної реєстрації набув статусу суб`єкта господарювання, основними видами діяльності якого згідно КВЕД в тому числі є: діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основний) КВЕД 56.10; роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (КВЕД 47.25) та інші.

Підприємство має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями 20300308202000089 (дата реєстрації 19.01.2020 термін дії до 19.01.2021)

24.11.2020 фахівцями відповідача здійснено фактичну перевірку кафе ТОВ «П`ЯНА ВИШНЯ НА СУМСЬКІЙ», розташованого за адресою м. Харків, вул. Сумська, б. 41/2, шодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівку, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, ліцензій, свідоцтв, в тому силі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.

За результатами перевірки складено акт від 26.11.2020, яким встановлено порушення п. 11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Порушення, встановлені актом перевірки стали підставою для винесення Головним управлінням ДПС у Харківській області рішення про застосування фінансових санкцій від 15.12.2020 №00068510710, яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 85000 грн. за виробництво алкогольних напоїв без наявності ліцензії.

Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Так ч.8 ст.2, ч.14 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форм власності за наявності відповідної ліцензії. Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

У відповідності до абз.19 ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» незаконним виробництвом, в тому числі алкогольних напоїв вважається виробництво без наявності ліцензії на цей вид підприємницької діяльності. Поряд з цим, змішування різних напоїв і марок при виготовленні коктейлів дозволяється за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

У пункті 23 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року №854, з наступними змінами та доповненнями, міститься заборона змішування напоїв різних видів і марок, крім виготовлення коктейлів.

Наведене вказує на те, що чинне законодавство розрізняє поняття виробництва алкогольних напоїв та їх змішування під час продажу на розлив.

В судовому засіданні представник відповідача послалася на те, що позивач здійснює виробництво з метою реалізації алкогольного напою -настоянка « Напій гарячий з вишівки». Так, установа отримує напій алкогольний десертний «П`яна вишня» у пакування обсягом 10 літрів (виробник - Приватне акціонерне товариство «Галиція дистилері», вміст спирту 17.5 % та цукру 125.0 г/дм3) та напій алкогольний «П`яна вишня № 2» у пакуванні обсягом 10 літрів (виробник- Приватне акціонерне товариство «Галиція дистилері», вміст спирту 16 % та цукру 160 г/дм3), які без завершення технологічного процесу окремо кінцевому споживачу не реалізовуються. Відповідно до пояснень працівника позивача вказані напівфабрикати поміщуються у систему «Солера» та після вказаного етапу виробництва отримується новий алкогольний напій «Напій гарячий з вишнівки», якій реалізується споживачам.

Отже, з урахуванням положень п.14.1.281 п.14.1 ст.14 ПК України позивач з використання системи «Солера» здійснює виробництво алкогольних напоїв, що потребує отримання відповідної ліценції.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»: алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД; повний технологічний цикл виробництва - сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій, акредитованих органами виконавчої влади, уповноваженими відповідно до законодавства.

Пунктом 14.1.28-1 ст.14 ПК України визначено, що виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів.

Перелік підакцизних товарів визначений у ст.215 ПК України до яких зокрема належать спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу "живого" бродіння).

Отже, з урахуванням приписів ст.2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» підакцизними алкогольними напоями, виробництво яких потребує ліцензування є продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

За визначенням ДСТУ 3297-95 Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять, настоянка є лікеро-горілчаним напоєм, виготовленим на основі настоїв спиртових з рослинної сировини (міцність від 20,0% до 60,0% з масовою концентрацією екстрактивних речовин не більше ніж 20,0 р/100см). Суд також зауважує, що вимоги ДСТУ 4257:2003 «Напої лікеро-горілчані Технічні умови» передбачають виготовлення напоїв лікеро-горілчаних на основі спирту етилового ректифікованого.

Згідно з ДСТУ 3297-95 «Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять», коктейль (лікеро-горілчаного виробництва) - це лікеро-горілчаний напій міцністю від 20 до 40% із масовою концентрацією екстрактивних речовин від 5 до 25 г/100 см, який розводять мінеральною водою або плодово-ягідними соками, або безалкогольними напоями, виготовлений змішуванням готових напоїв або купажуванням окремих напівфабрикатів та інгредієнтів.

Суд зазначає, що у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208, 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД не міститься такого найменування алкогольного напою як настоянка, окрім " ялівцевої настоянки"

Суд також зауважує, що Державна фіскальна служба України у листі від 18.11.2016 року за №24948/6/99-99-12-01-01-15, розмежовує коктейлі двох видів у громадському харчуванні продукт власного виробництва відповідно до технологічної карти його виготовлення та коктейль промислового виробництва. Також, у цьому листі зазначено, що оскільки суб`єкт громадського харчування має лише ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і при цьому йому не забороняється виробництво та продаж коктейлів, то слід вести мову не про виробництво коктейлю як лікеро-горілчаної продукції в промисловому значенні цього слова, а про продаж алкогольних напоїв, які входять до складу коктейлю.

Отже, чинним законодавством розмежовано поняття «виробництво алкогольних напоїв» та «приготування коктейлів». Основна відмінність приготування коктейлів від виробництва алкогольних напоїв полягає в тому, що при приготуванні коктейлів: відсутній повний технологічний цикл; використовуються готові, вироблені алкогольні напої вже ліцензованих виробників; приготування здійснюється безпосередньо в ресторані.

Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що постачальником алкогольних напоїв , з яких виробляються напої позивачем є ТОВ " Ресторація " На ринку" (м. Львів, ЄДРПОУ 38627255), яке має відповідну ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями № 100393 від 09.06.2016.

Згідно інформації ПрАТ "Галіція Дистилері" (лист № 3 від 05.01.201) алкогольні десертні напої «П`яна вишня» та «П`яна вишня № 2» є готовими для споживання алкогольними напоями та не вимагають подальшої обробки або переробки.

В підтвердження обставин змішування напоїв алкогольних десертних «П`яна вишня» та "П`яна вишня № 2" позивачем надано технологічну карту на коктейлі «гаряча вишнівка 150 мл.», «алко Вишнівка 150 мл. П`яна вишня»;

Як вбачається зі змісту акту перевірки та поданих під час розгляду справи інших доказів, відповідачем не досліджувалось питання процесу (способу) виготовлення настоянки «Напій гарячий з вишівки» та не доказано обставин виробництва цього напою належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами.

Як наслідок, контролюючим органом під час проведення перевірки прийнято за істину обставину виробництва зазначеного напою без дослідження самого процесу (способу) його виготовлення (виробництво чи змішування). Відтак, такі висновки є припущеннями, що дозволяє суду прийти до висновку, що відповідачем не доказано що позивач здійснював виробництво алкогольного напою, а відтак в його діях відсутній склад правопорушення.

Відповідно до ч.1-2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росі) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст. 72-78, 90 КАС України, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку ст.139 КАС України

Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити .

Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області про застосування фінансових санкцій від 15.12.2020 № 00068510710

Роз`яснити, що судове рішення буде виготовлено у повному обсязі у порядку ч.3 ст.243 КАС України; набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду); підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

У повному обсязі рішення виготовлено 17.03.2021

Суддя Зоркіна Ю.В.