
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2021 р. №520/2555/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 31.05.2012 року №100/24974 та від 19.06.2017 року №100/24974 про розмір грошового забезпечення, які знаходяться у моїй пенсійній справі;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 43, ч. 2 ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 31.05.2012 року №100/24974 та від 19.06.2017 року №100/24974 про розмір грошового забезпечення, які знаходяться у пенсійній справі, а саме: посадовий оклад: 2500,00 грн.; оклад за спец.званням майор поліції: 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років: 40% (ПЗ) 1800,00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами: 10% (П) 250,00 грн.), а також з урахуванням виготовленої 31.05.2012 року Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Харківській області довідки №100/24974 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з встановленими нормами додаткових складових грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% (ПЗВ): 3024,00 грн.; премія 47,3% (Г): 6078,05 грн.). Всього: 18928,05 грн. розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року з розрахунку основного розміру пенсії: 55% грошового забезпечення відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 березня 2019 року по справі №520/1107/19.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку та виплаті його пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Позивач стверджує, що відмова відповідача суперечить нормам чинного законодавства та порушує його конституційні права, у зв`язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 22.02.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач правом надати відзив не скористався.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області) на ім`я позивача була подана довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 19.06.2017 №100/24974 та згодом, довідка від 22.03.2018 №100/24974 за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою начальник чергової частини Харківського РВ УМВС в Харківській області - старший інспектор.
Грошове забезпечення для перерахунку пенсії в зазначених довідках складалось з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням майор поліції, надбавку за вислугу років, надбавку за роботу з таємними документами, премію.
На підставі вказаних довідок Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2016 року, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення на підставі Постанови КМУ №988, Постанови КМУ №103 виходячи з основного розміру пенсії.
Однак, на думку позивача, при перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Харківській області не враховано усі складові грошового забезпечення (усі надбавки), які він отримував до здійснення такого перерахунку, а саме: надбавку за виконання особливо важливих завдань 48% (ПЗВ): 3024,00 грн.; премії у розмірі 47,3% (Г): 6078,05 грн..
У зв`язку з цим він звернувся із заявою до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням усіх складових, які він отримував до перерахунку пенсії, який відбувся на підставі довідок від 22.03.2018 №100/24974 та від 19.06.2017 року №100/24974.
Відповідач листом від 01.02.2021 №2000-0203-8/14642 відмовив у перерахунку пенсії та зазначив, що перерахунок пенсії позивачу проведено відповідно до Постанови №103 з 01.01.2016 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано уповноваженим органом за відповідною посадою.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача щодо не перерахунку пенсії, а свої законні права порушеними, звернувся з даним позовом до суду.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Щодо здійснення перерахунку з 01.01.2016 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 48% (ПЗВ): 3024,00 грн.; премії 47,3% (Г): 6078,05 грн.), суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання частини четвертої статті 63 вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 13.02.2008 прийнято Постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Пунктами 1-3 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, в місті Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.
Тобто, перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
24.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018.
Пунктом 3 вказаної постанови визначено: перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
На думку позивача, перерахунок його пенсії було здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань 48% (ПЗВ): 3024,00 грн.; премії 47,3% (Г): 6078,05 грн.).
Поряд з цим, суд звертає увагу, що перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 було здійснено на підставі довідок, наданих уповноваженим на те органом, про розмір грошового забезпечення.
Згідно з висновком Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі №21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії, суд вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
З системного аналізу викладеного убачається, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка, тобто у органів пенсійного фонду відсутній обов`язок щодо самостійного витребування відповідних довідок.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а.
Так, суд наголошує, що під час розгляду даної справи, суду не було надано доказів отримання позивачем іншої довідки для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 з зазначенням у ній таких видів грошового забезпечення як: надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% (ПЗВ): 3024,00 грн.; премія 47,3% (Г): 6078,05 грн.)
Також не було надано суду доказів оскарження дій уповноваженого органу щодо складання та направлення відповідачу на підставі вимог Порядку №45 довідки з визначеними у ній видами грошового забезпечення, для перерахунку пенсії позивача, лише у вигляді посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, зобов`язання надати довідку з урахуванням інших видів грошового забезпечення, як не було заявлено таких вимог і в межах розгляду даної справи.
Таким чином, законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, а тому покладення обов`язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку, означало б спонукання до виходу за межі своїх повноважень.
Вищевикладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеним в рішенні від 13.03.2019 у справі №240/6263/18.
Одночасно суд зазначає, що, позивач не позбавлений права на звернення до суду з вимогами до органу, з якого позивач був звільнений, з приводу складових грошового забезпечення включених до довідки для перерахунку пенсії та видачі відповідної довідки, проте, в рамках цієї адміністративної справи такі вимоги розгляду не підлягають.
Разом з тим, у матеріалах справи міститься довідка від 31.05.2012 №100/24974 про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.02.2012, яка видана відповідно до рішення КМУ від 07.11.2007 №1294 та містить у собі, з поміж іншого, такі додаткові види грошового забезпечення як: надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% (ПЗВ): 3024,00 грн.; премія 47,3% (Г): 6078,05 грн.
Проте, як вже встановлено судом, уповноважений орган не визначив для позивача такі складові грошового забезпечення в нових довідках, чим позбавив правової можливості пенсійний орган враховувати їх при перерахунку пенсії.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок позивачеві пенсії з 01.01.2016 відповідно та з урахуванням виготовленої 31.05.2012 року Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Харківській області довідки №100/24974 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з встановленими нормами додаткових складових грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% (ПЗВ): 3024,00 грн.; премія 47,3% (Г): 6078,05 грн.).
В решті позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року відповідно до довідки від 19.06.2017 №100/24974 про розмір грошового забезпечення, які знаходяться у пенсійній справі, а саме: посадовий оклад: 2500,00 грн.; оклад за спец.званням майор поліції: 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років: 40% (ПЗ) 1800,00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами: 10% (П) 250,00 грн.), слід відмовити, оскільки матеріалами справи підтверджується розрахунок пенсії позивача з урахуванням вказаних довідок та зазначеними у них складовими грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Розподіл інших судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов