
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2021 р. Справа № 480/7671/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині обчислення розміру пенсії згідно частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" із місячної (чинної) заробітної плати згідно довідки прокуратури Сумської області від 04.05.2020 № 18-487вих-20;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести обчислення розміру пенсії відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" із заробітної плати 38362,32 грн на підставі довідок прокуратури Сумської області про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, надбавки за вислугу років) від 04.05.2020 № 18-486вих-20, про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) від 04.05.2020 № 18-488вих-20, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 12.05.2020 та виплатити різницю в розмірі пенсії в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 12.05.2020 року через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру”, надавши довідки, видані прокуратурою Сумської області про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислуг) років) від 04.05.2020 № 18-486вих-20, про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) від 04.05.2020 № 18-488вих-20, розрахунок чинної заробітної плати за відповідною посадою прокурора Середино-Будського відділу Шосткинської місцевої прокуратури від 04.05.2020 № 18-487вих-2. Відповіді не отримав і 26.08.2020 року письмово звернувся до головного управління ПФУ в Сумській області з вимогою обчислити пенсію відповідно до ч.ч. 3,4 статті 86 ЗУ "Про прокуратуру”.
Головним управлінням ПФУ в Сумській області листом № 4965-4750/С-02/8-1800/20 від 02.10.2020 року повідомлено про відмову в обчисленні розміру пенсії згідно довідок про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) від 04.05.2020 18-486вих-20, про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) від 04.05.2020 № 18-488вих-20 з посиланням на те, що заробітна плата згідно з наданими довідками перевищує розмір місячної (чинної) заробітної плати. Проте, якими нормами чинного законодавства передбачено обчислення пенсії з меншої заробітної плати, не зазначено.
Позивач вважає рішення протиправним, оскільки відповідно до ч. 2 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. При цьому згідно ч. 3 статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу' років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Враховуючи зазначене, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 10.11.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до частини 3 статті 86 Закону № 1697-VII розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат провадиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Відповідно до частини 13 ст. 86 Закону № 1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, при призначенні пенсії прокурорам головним управлінням враховується сума місячної чинної заробітної плати.
Сума місячної чинної заробітної плати/грошове забезпечення визначена у довідці прокуратури Сумської області 04.05.2020 № 18-486вих-20 та у розрахунку чинної заробітної плати за відповідною посадою ОСОБА_1 від 04.05.2020 № 18-487вих-20.
Складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням пенсії відповідно до положень ч.3 ст.86 включаються і обчислюються в заробіток для обчислення пенсії та визначаються органом, що видав довідку про суму місячної чинної заробітної плати.
Крім того, виходячи з положень чинного законодавства, що визначають повноваження головного управління (Положення про Пенсійний фонд України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2) головне управління не уповноважене визначати розмір заробітної плати для призначення пенсії.
Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а. с. 27-28).
Ухвалою суду від 03.12.2020 зупинене провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
Ухвалою суду від 11.03.2021 поновлено провадження у справі, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 26.08.2020 ОСОБА_1 звернувся із заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” (а. с. 11).
Листом № 4965-4750/С-02/8-1800/20 від 02.10.2020 року Головне управління ПФУ в Сумській області повідомило позивача про обчислення розміру пенсії виходячи із розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою прокурора Середино-Будського відділу Шосткинської місцевої прокуратури у розмірі 26693,98 грн. (а. с. 12).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Так, спірні правовідносини виникли у зв`язку з нарахуванням ГУ ПФУ в Сумській області ОСОБА_1 пенсії виходячи із розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою прокурора Середино-Будського відділу Шосткинської місцевої прокуратури у розмірі 26693,98 грн. на підставі ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру»
Так, порядок призначення пенсій працівникам прокуратури здійснюється відповідно до вимог ст.86 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії
Відповідно до ч.3 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Ч.4 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсій за вислугу років та надав довідки від 04.05.2020 року №18-487 вих 20, №18-486 вих.20 від 04.05.2020 та №18-488 вих.20.
ГУ ПФУ було враховано наведені довідки проте оскільки заробітна плата позивача згідно наданими довідками перевищувала розмір місячної (чинної) заробітної плати, то призначення пенсії здійснив на підставі ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки від 04.05.2020 №18-486вих-20.
Проте, дослідивши зміст відповіді від 02.10.2020 №4965-4750/С-02/8-1800/20 та відзив на адміністративний позов суд приходить висновку, що відповідачем не доведено правомірності вчинених дій щодо не врахування довідки від 14.05.2020 №18-488 вих-20, оскільки норма ч.3 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» передбачає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Отже, відповідач повинен був врахувати норми ч.3 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та призначити пенсію з врахуванням довідок від 04.05.2020 № 18-486вих-20, про складові заробітної плати/грошового забезпечення та від 04.05.2020 № 18-488вих-20.
Крім того, суд наголошує, що відповідачем не зазначено норму чинного законодавства яка б надавала право пенсійному фонду у разі якщо розмір місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ч.3 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» перевищує розмір пенсії обрахованої відповідно до ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» застосувати саме ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», а тому суд приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до норм ч.2 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" та про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 нарахування пенсії відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідок прокуратури Сумської області про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, надбавки за вислугу років) від 04.05.2020 № 18-486вих-20, про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) від 04.05.2020 № 18-488вих-20, з 12.05.2020 та виплатити з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині обчислення розміру пенсії згідно частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" із місячної (чинної) заробітної плати згідно довідки прокуратури Сумської області від 04.05.2020 № 18-487вих-20, суд зазначає, що відповідачем жодного рішення не було прийнято, а вчинено дії з обрахунку пенсії відповідно до ч.2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" виходячи із місячної (чинної) заробітної плати, а тому належним способом захисту є саме визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині обчислення ОСОБА_1 розмір пенсії згідно частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" виходячи із місячної (чинної) заробітної плати.
Крім того, суд вважає передчасними вимоги позивача щодо обрахунку пенсії Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області виходячи із заробітної плати у розмірі 38362,32 грн., без обмеження її максимального розміру, оскільки в даному випадку відповідачем обрахунок пенсії згідно ч. 3, 4 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" не проводився, а заперечувався взагалі право позивача в даному випадку обчислити пенсію на підставі наведених норм, а тому в наведеній частині позову позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 840,80 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 03.11.2020 № 76104 (а.с.6).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині обчислення призначеної ОСОБА_1 розміру пенсії згідно частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" виходячи із місячної (чинної) заробітної плати .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009. м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахування пенсії відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідок прокуратури Сумської області про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, надбавки за вислугу років) від 04.05.2020 № 18-486вих-20, про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) від 04.05.2020 № 18-488вих-20, з 12.05.2020 та виплатити з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук