
Справа № 420/7607/19
У Х В А Л А
12 березня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левчук О.А.
за участю секретаря Шевченко А.О.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Одесі справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Благоустрій Групп” до Державної податкової служби України, Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за даним позовом.
Від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, з посиланням на рішення Верховного Суду від 20.11.2020 року по справі № К/9901/12325/20, у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.
Представником позивача до суду надано письмові пояснення щодо клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в яких представник позивача з посиланням на постанову Верховного Суду від 11.10.2019 у справі № 640/20468/18, вказує, що строк звернення до суду складає 1095 днів. При цьому, висновок суду, викладений в постанові Верховного Суду від 20.11.2020 року, на яку посилається відповідач стосується відносин щодо відмови в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, а не зупинення в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Статтею 56 Податкового кодексу України визначено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 ст. 56 ПК України надано платнику податків право оскаржити рішення контролюючого органу до контролюючого органу вищого рівня.
Пунктом 56.18 ст. 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
В свою чергу, пунктом 56.19 ст. 56 ПК України передбачено, що у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Застосування норм пунктів 56.18, 56.19 статті 56, пункту 102.1 статті 102 ПК в системному зв`язку дає підстави для висновку, що нормою пункту 56.18 встановлено спеціальний строк на оскарження платником податків податкових повідомлень-рішень та інших рішень про нарахування грошових зобов`язань.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю “Благоустрій Групп”, звернулось до суду 13.12.2019 року та просить суд:
- визнати протиправними дії Державної податкової служби України про зупинення реєстрації податкової накладної № 5 від 12.12.2017 року товариством з обмеженою відповідальністю “Благоустрій групп” (код ЄДРПОУ 40054135) за реєстраційним номером документу : 9282536323;
- зобов`язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної № 5 від 12.12.2017 року, яка надана товариством з обмеженою відповідальністю “Благоустрій групп” (код ЄДРПОУ 40054135) за реєстраційним номером документу: 9282536323;
- зобов`язати Головне управління ДФС в Одеській області провести відновлення реєстраційного ліміту товариством з обмеженою відповідальністю “Благоустрій групп” (код ЄДРПОУ 40054135) на суму перевищення (144384,29 грн.), яке сформовано при прийнятті звіту – декларація з податку на додану вартість за грудень 2017 року.
Тобто, спірні правовідносини стосуються дій Державної податкової служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 5 від 12.12.2017 року та зобов`язання здійснити реєстрацію вказаної накладної, а також зобов`язання Головного управління ДФС в Одеській області провести відновлення реєстраційного ліміту товариством з обмеженою відповідальністю “Благоустрій групп”.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ “Благоустрій Групп” 19.07.2019 року звернулось до Головного управління ДФС в Одеській області із заявою, в якій просило зареєструвати податкову накладну № 5 від 12.12.2017 року та провести відновлення реєстраційного ліміту, на яку 19.08.2019 року надано відповідь.
Тобто, після отримання відповіді Головного управління ДФС в Одеській області від 19.08.2019 року товариству з обмеженою відповідальністю “Благоустрій Групп” стало відомо про порушення його прав.
Верховним Судом в постанові від 11 жовтня 2019 року по справі № 640/20468/18 зазначено, що спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов`язані з нарахуванням грошових зобов`язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов`язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами ПК України не визначені, тобто не врегульовують спірне питання. Таким чином, судова палата відступила від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах у частині того, що положення пункту 56.18 статті 56 ПК України є спеціальними щодо приписів статті 122 КАС України, а тому незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів, викладеного в постановах Верховного Суду від 17 липня 2019 року (справа № 640/46/19), від 14 лютого 2019 року (справа № 813/4921/17).
В подальшому, в постанові від 20 листопада 2020 року по справі № 1.380.2019.006517 (адміністративне провадження № К/9901/12325/20) Верховний Суд зазначив, що строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН з похідною вимогою про зобов`язання її зареєструвати, у разі, коли платником податків не використовувалася процедура адміністративного оскарження таких рішень як досудового порядку вирішення спору, становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Разом з тим, Верховний Суд в постанові від 26 листопада 2020 року по справі № 500/2486/19 дійшов висновку, що задля додержання принципу правової визначеності та забезпечення права на справедливий суд, які є елементами принципу верховенства права, зміна сталої судової практики, яка відбулася в бік тлумачення норм права щодо застосування коротших строків звернення до суду, може розглядатися судами як поважна причина при вирішенні питання поновлення строків звернення до суду в податкових правовідносинах, які виникли та набули характеру спірних до зміни такої судової практики.
Відповідно до правових висновків Європейського суду з прав людини у рішенні по справі "Мельник проти України" від 28.03.2006 року, де вказано, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду (рішення у справі "Golder v.the United Kingdom" від 21.02.75 p.), не є абсолютним; воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги. Однак, право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати закону мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями (рішення "Guerin v. France" від 29.07.98 p.) Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно має на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час, такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту (рішення "Perez de Rada Cavanilles v. Spain від 28.10.98 року).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 240, 243, 248 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути включені до апеляційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали складено та підписано 17 березня 2021 року.
Суддя О.А. Левчук