Ухвала суду № 95608062, 17.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2021
Номер справи
420/12529/20
Номер документу
95608062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/12529/20

У Х В А Л А

17 березня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку

письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за даним позовом.

Ухвалою від 20 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшло клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду в частині позовних вимого про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2018-2019 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ч. 4 статті 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Таким чином, право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають право визначені особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до відповідного суб`єкту владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги до 5 травня .

Верховний Суд в постанові від 06 лютого 2018 року по справі № 607/7919/17 відхилив посилання позивача про те, що строк звернення до суду ним не пропущено, так як про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2016 рік він дізнався після отримання листа управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 28 квітня 2017 року, виходячи з того, що отримавши у квітні 2016 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у сумі 920,00 грн, позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2016 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом та просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2020 роки у розмірі меншому, ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2020 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеної частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми;

- стягнути з Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 не доплачену разову грошову допомогу до п`ятого травня за 2018-2020 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати визначеної частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми у розмірі (22935-3950) = 18985 грн.

Тобто, позовні вимоги стосуються нарахування та виплати позивачу ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, зокрема за 2018-2019 роки.

Таким чином, перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2018 року та 2019 року відповідно.

Проте, позивач звернувся до суду лише 17.11.2020 року, тобто зі спливом шестимісячного строку звернення до суду.

Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини набувають статус стабільних.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає «Право на справедливий суд», одним із аспектів якого є право доступу, яке не є абсолютним і може підлягати законним обмеженням, які мають законну мету та використаними засобами та досягнутими цілями. Таким законним обмеженням є передбачені законом строки звернення до суду, які можуть бути поновлені за заявою заявника із зазначенням та обґрунтуванням поважних причин та надання належних доказів щодо причин пропуску строків звернення до суду.

Так, у справі "Gradescolo S.R.L. проти Молдови" Суд послався на прецедентне право щодо дотримання вимог стосовно допустимості застосування процесуального закону, як важливого аспекту права на справедливий судовий розгляд. Роль позовної давності має велике значення під час інтерпретації преамбули конвенції, відповідна частини якої проголошує верховенство закону, що є обовязком для країн, які підписали Конвенцію. Дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно пов`язано з реалізацією права на справедливий суд. Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовна заява в частині позовних вимог визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2019 роки у розмірі меншому, ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, зобов`язання Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2019 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеної частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми; стягнення з Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 не доплачену разову грошову допомогу до п`ятого травня за 2018-2019 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати визначеної частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, підлягає залишенню без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.

Керуючись ст.ст. 240, 243, 248 КАС України, -

У Х В А Л И В:

Залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в частині Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2019 роки у розмірі меншому, ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, зобов`язання Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2019 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеної частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми; стягнення з Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеса Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 не доплачену разову грошову допомогу до п`ятого травня за 2018-2019 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати визначеної частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Ухвалу може бути в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Суддя О.А. Левчук