Ухвала суду № 95607974, 17.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2021
Номер справи
815/2048/15
Номер документу
95607974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2048/15

УХВАЛА

17 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., суддів – Радчука А.А., Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДФС в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.20 по справі № 815/2048/15, зокрема, визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства доходів і зборів України від 16.03.2015 р. № 182-о «Про звільнення ОСОБА_1 »; змінено формулювання причин звільнення в наказі Міністерства доходів і зборів України від 16.03.2015 № 182-о «Про звільнення ОСОБА_1 » з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади», - на ч.3 ст.38 Кодексу законів про працю України – за власним бажанням, у зв`язку з невиконанням власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю; зобов`язано Головне управління ДФС в Одеській області внести зміни до трудової книжки ОСОБА_1 щодо формулювання причин звільнення; стягнуто з Головного управління ДФС в Одеській області на користь ОСОБА_1 , середній заробіток за час вимушеного прогулу з 17 березня 2015 року по 26 серпня 2015 року у сумі 33 686,45 грн.

Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.02.21 апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2020 року повернуто апелянту, а матеріали справи - до суду першої інстанції.

Отже на підставі ч. 2 ст. 255 КАС України рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.20 по справі № 815/2048/15 набрало законної сили 24.02.21.

23.02.21 до Одеського окружного адміністративного суду від представника Головного управління ДФС в Одеській області надійшла заява про заміну боржника у виконавчому провадженні по справі 815/2048/15 з ГУ ДФС в Одеській області (39398646) на його правонаступника – ГУ ДПС в Одеській області (43142370).

В обґрунтування заяви зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (із змінами) утворено Державну податкову службу України (далі - ДПС) та Державну митну службу України (далі - Держмитслужба), реорганізувавши ДФС шляхом поділу.

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 постанови № 1200 Державна податкова служба України та Державна митна України є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності.

Згідно із Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р «Питання Державної податкової служби» ДПС розпочала виконання функцій і повноважень ДФС з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 затверджено положення про Державну податкову службу України.

Розпорядженням Кабінету міністрів України від 21 серпня 2019 року №682-р забезпечено здійснення державною податкової службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізацією державної податкової політики.

Наказом Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року №36 розпочато виконання державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України. Таким чином, Державна податкова служба України є процесуальним правонаступником Державної фіскальної служби України.

На офіційному сайті ГУ ДПС в Одеській області розміщена інформація про те, що Головне управління ДПС в Одеській області є правонаступником прав та обов`язків ТУ ДФС в Одеській області відповідно до Положення по Головне управління ДПС в Одеській області згідно наказу ДПС України №14 від 12.07.2019 (у редакції Наказу ДПС України від 29.07.2020 № 372).

Відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.07.2019 здійснено державну реєстрацію Головного управління ДПС у Одеській області та відповідно передано повноваження щодо державного управління.

Постановою Кабінету міністрів України № 537 від 19.06.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби»:

утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1;

реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.3;

установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. 4. Визначити територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

Відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «перелік територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються» зокрема Головне управління ДПС в Одеській області.

Згідно до додатку 2 вказаної постанови Головне управління ДФС в Одеській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС в Одеській області.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5 м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 39398646) як юридична особа перебуває у стані припинення.

Таким чином, на сьогодні у Головного управління ДФС в Одеській області залишились функції, пов`язані лише з реалізацією державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно - розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції. Враховуючи вищевикладене, права ГУ ДФС в Одеській області - відповідача по справі № 815/2048/15 - передано до Головного управління ДПС в Одеській області, тому і належним боржником є Головне управління ДПС в Одеській області.

17.03.21 до суду від голови комісії з ліквідації ГУ ДПС в Одеській області надійшла заява, відповідно до якої останній заперечує проти заміни боржника з ГУ ДФС в Одеській області на ГУ ДПС в Одеській області, так як ГУ ДФС в Одеській області остаточно не припинено, а лише перебуває в стані припинення. При цьому спір у справі № 815/2048/15 виник у відносинах публічної служби і стосується проходження та звільнення з державної служби ОСОБА_1 з посади заступника начальника ГУ Міндоходів в Одеській області, правонаступником якого є ГУ ДФС в Одеській області, та обов`язок боржника, що випливає з рішення ООАС від 23.12.20 № 815/2048/15, не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ДПС України відповідно до постанови КМУ від 18.12.18 № 1200.

17.03.21 до суду від ДПС України надійшла заява, в якій останнє просить відмовити в задоволенні заяви ГУ ДФС в Одеській області про заміну боржника на ГУ ДПС в Одеській області, зважаючи на те, що представнику ДПС України не зрозуміло, про заміну боржника в якому виконавчому провадження просить ГУ ДФС в Одеській області, так як в заяві не зазначено жодного виконавчого провадження. Також згідно з п.п. 5, 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ № 1074 від 20.11.11, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації; права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України. У зв`язку із цим ГУ ДФС в Одеській області не можна вважати вибувшою стороною в розумінні ст. ст. 52, 379 КАС України, а отже відсутні підстав для заміни боржника на ГУ ДПС в Одеській області.

Питання про заміну сторони виконавчого провадження розглянуто судом в порядку письмового провадження відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України.

Дослідивши матеріали справи в частині порушеного учасником справи процесуального питання, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні, з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони суб`єкта владних повноважень є або припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації чи ліквідації, або повне чи часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого (іншим) внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Отже положення КАС України, на відміну від чинного цивільного чи господарського процесуального законодавства, не пов`язують процесуальне правонаступництво з обов`язковою наявністю факту припинення юридичної особи. Ключовим за правилам КАС України є доведення обставин вибуттям сторони - суб`єкта владних повноважень з відносин, щодо яких виник спір.

Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме: з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів не є статичними і можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому такий перехід може не збігатися у часі з юридичним припиненням суб`єкта владних повноважень унаслідок реорганізації чи ліквідації.

Отже, якщо спір виник з приводу реалізації суб`єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема, передачі розпорядчим актом Кабінету Міністрів України його адміністративної компетенції іншому (іншим) суб`єктам владних повноважень.

Якщо спір виник у відносинах, що не пов`язані з реалізацією суб`єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб`єкта владних повноважень.

У межах вирішення питання, яке є предметом розгляду в цій справі, для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним є встановлення або припинення первісного суб`єкта – Головного управління ДФС в Одеській області, або переходу його функцій (адміністративної компетенції), з яких виник спір, до Головного управління ДПС в Одеській області.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5 м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 39398646) як юридична особа перебуває у стані припинення.

При цьому запис про припинення Головного управління ДФС в Одеській області у Реєстрі на момент вирішення судом питання про заміну боржника у виконавчому провадженні відсутній.

Відповідно до додатку 1 «Перелік територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються» до постанови Кабінету міністрів України № 537 від 19.06.2019 Про утворення територіальних органів Державної податкової служби, утворено, зокрема Головне управління ДПС в Одеській області. Згідно до додатку 2 вказаної постанови Головне управління ДФС в Одеській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС в Одеській області.

Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 свідчить про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво ГУ ДФС в Одеській області, тобто про перехід до ГУ ДПС в Одеській області функцій ГУ ДФС в Одеській області у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.

Водночас виконавчий лист у цій справі видано на виконання рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.20 по справі № 815/2048/15, яким на користь позивача з ГУ ДФС в Одеській області стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу, а також зобов`язано Головне управління ДФС в Одеській області внести зміни до трудової книжки позивача щодо формулювання причин звільнення.

Отже, спір у цій справі виник у відносинах публічної служби і стосувався правомірності звільнення позивача з посади заступника начальника ГУ Міндоходів в Одеській області з підстав, передбачених Закону України «Про очищення влади».

Таким чином, обов`язок боржника ГУ ДФС в Одеській області, що випливає з рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.20 по справі № 815/2048/15, не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ГУ ДПС в Одеській області.

У такому випадку заміна ГУ ДФС в Одеській області як боржника за вказаним рішенням може мати місце виключно у випадку фактичного її вибуття унаслідок припинення.

Відповідно до частин першої, п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Враховуючи, що зобов`язання, що випливає з рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.20 по справі № 815/2048/15, не стосувалося публічно-владних функцій, що були передані ГУ ДПС в Одеській області, і на момент вирішення судом питання про заміну боржника до Реєстру не був внесений запис про припинення ГУ ДФС в Одеській області як боржника за вказаним рішенням суду, заява ГУ ДФС в Одеській області про його заміну на ГУ ДПС в Одеській області є передчасною.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року по справі № 826/9815/18 за подібних правовідносин.

З огляду на вищевикладене, суд вважає заяву ГУ ДФС в Одеській області такою, що подана передчасно, у зв`язку із чим задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 205, 379 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

В задоволенні заяви Головного управління ДФС в Одеській області про заміну боржника - Головного управління ДФС в Одеській області на його правонаступника - Головне управління ДПС в Одеській області у виконавчому провадженні по справі № 815/2048/15 за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДФС в Одеській області, третя особа – Міністерство юстиції України, про визнання протиправним та скасування наказу, визнання незаконним звільнення, зміну формулювання причин звільнення, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя І.В. Завальнюк

Суддя А.А. Радчук

Суддя Г.П. Самойлюк