
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/772/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати протиправними дії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду трудової діяльності на підземних роботах за Списком №1 з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 в відокремленому підрозділі «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та періоду підземної роботи з 01.08.2019 по 31.01.2021 в відокремленому підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля»;
-зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 періоди трудової діяльності на підземних роботах за Списком №1 з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 в відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з 01.08.2019 по 31.01.2021 в відокремленого підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля»;
-здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 02 лютого 2021 року (а.с.1-10).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та перебуває на обліку у Рубіжанському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області. 05 січня 2021 року з метою перевірки правильності зарахованих періодів трудової діяльності на підземних роботах за Списком № 1 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо розрахунку стажу. Листом за вих. № 7-3/3-22/8-1241/21 від 18.01.2021 йому надано відповідь, що загальний стаж роботи зарахований по 31.07.2019 та складає 28 років 10 місяців 9 днів, з них пільговий - 13 років 7 місяців 29 днів. До пільгового стажу за Списком № 1 не були зараховані періоди роботи позивача на підземних роботах з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахта Новодружеська» АТ «Лисичанськвугілля». Підставою для не зарахування вказаних періодів трудової діяльності до пільгового стажу стало невчасне проведення атестації робочих місць та несплата страхувальником страхових внесків відповідно до відомостей персоніфікованого обліку застрахованої особи. Також, у зазначеному листі відповідач роз`яснив, що станом на 16.01.2021 згідно з відомостями персоніфікованого обліку застрахованої особи страхові внески сплачено по 31.10.2019. Позивач також зазначив, що відповідач не врахував вищезазначені періоди пільгової роботи, що дає право на отримання пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
02.02.2021 позивач звернувся на прийом до відповідача з питання щодо перерахунку пенсії та зарахування до пільгового стажу трудової діяльності на підземних роботах за Списком № 1. Як вказав позивач, співробітники відповідача відмовились прийняти заяву про перерахунок пенсії за формою згідно з додатком 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25.11.2005 та запропонували подати заяву відповідно до Закону України «Про звернення громадян». 04.02.2021 позивач направив поштовою кореспонденцією на адресу відповідача заяву про перерахунок пенсії за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 22-1, в якій просив зарахувати періоди підземної роботи з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахта Новодружеська» АТ «Лисичанськвугілля», з 01.08.2019 по 31.01.2021 у ВП «Шахта імені Г.Г. Капустіна» АТ «Лисичанськвугілля» та здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». У відповіді від 08.02.2021 № 17-17/3-22/8-1241/21 на звернення позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян», відповідач повідомив про те, що роз`яснення щодо періодів роботи, які не зараховано до пільгового стажу надані листом від 18.01.2021 № 824/02.2-13к. На підставі викладеного, позивач вважає протиправними дії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не зарахування до пільгового стажу періоду трудової діяльності на підземних роботах за Списком №1 з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 в ВП «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та періоду підземної роботи з 01.08.2019 по 31.01.2021 в ВП «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля». Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
11.03.2021 від відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційний номером 8913/2021 надійшов відзив на позовну заяву від 05.03.2021 №1241-07-7/3619, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі (а.с.88-92).
В обґрунтування відзиву зазначив, що з 10.10.2020 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV при загальному стажі роботи 28 років 10 місяців 09 днів (стаж зараховано по 31.07.2019), в тому числі 11 років 02 місяців 18 днів за Списком № 1 на підземних роботах. 29.12.2020 до відповідача надійшло рішення про результати розгляду заяви комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області про підтвердження періодів роботи, що дають право на перерахунок пенсії з урахуванням пільгового стажу за Списком 1, а саме з 12.07.1991 по 22.12.1993 за період роботи на шахті «Кремінна». Після перерахунку пільговий стаж складає 13 років 07 місяців 29 днів. 18.01.2021 проведено перерахунок з додаванням пільгового стажу згідно сплаті страхових внесків по 31.10.2019. Після перерахунку пільговий стаж складає 13 років 10 місяців 27 днів. Відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача період роботи у відокремленому підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» по 31.10.2019. Таким чином позовні вимоги зарахувати період роботи до пільгового стажу позивача з 01.08.2019 по 31.10.2019 в відокремленому підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» є необґрунтованими. 05.01.2021 позивач звернувся до відповідача із письмовим зверненням зареєстрованим відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо розрахунку стажу із зазначенням інформації про кількість пільгового стажу трудової діяльності на підземних роботах за Списком № 1, які враховані та не враховані при призначенні пенсії. Листом від 18.01.2021 № 7-3/3-22/8-1241/21 позивачу надано роз`яснення щодо кількості зарахованого стажу при призначені пенсії за віком на пільгових умовах та надано розрахунок стажу з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії. 02.02.2021 позивач звернувся до відповідача із письмовим зверненням зареєстрованим відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо зарахування до пільгового стажу роботи періоди, які не були враховані при призначені пенсії. Листом від 08.02.2021 № 17-17/3-22/8-1241/21 позивачу повідомлено про те, що згідно з наданими позивачем документами для призначення пенсії стаж зараховано в повному обсязі, щодо періодів роботи, які не зараховано до пільгового стажу позивачу роз`яснено у листі від 15.01.2021 № 824/02.2-17к).
05.02.2021 на адресу відповідача поштою надійшла заява від 04.02.2021 від ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з додаванням пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1. Листом від 09.02.2021 №18-19/3-22/8-1241/21 позивачу повідомлено, що роз`яснення з даного питання надані позивачу у відповідях (лист від 18.01.2021 № 7-3/3-22/8-1241/21, лист від 08.02.2021 № 17-17/3-22/8-1241/21) щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи, які не були враховані при призначенні пенсії.
Щодо спірного періоду трудової діяльності на підземних роботах за Списком № 1 з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 в відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з 01.08.2019 по 31.01.2021 в відокремленого підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», відповідач зазначив наступне. Як вбачається з записів трудової книжки з 05.11.2007 по 30.09.2014 позивач працював в ВП «Шахта Новодружеська» ВАТ «Лисичанськвугілля» підземним горноробочим, підземним прохідником. З 13.10.2014 по теперішній час позивач працює у Відокремленому підрозділу «Шахта імені Капустіна» Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» прохідником з повним робочим днем під землею, гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею. На підтвердження наявності пільгового стажу за Списком № 1 позивачем надано копію витягу з наказів від 14.10.2009 № 940 від 04.02.2019 № 226, від 10.10.2014 № 1240, копію історичної довідки, копію листа щодо атестації робочих місць, копію довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.10.2020 № 896, від 21.10.2020 № 114, від 21.10.2020 № 115 за період роботи з 05.11.2007 по 30.09.2014 у ВП «Шахта Новодружеська» ВП підрозділу «Шахта імені Капустіна» ВАТ «Лисичанськвугілля». Проте, згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 , та в підсистемі призначення та виплати пенсій Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 за період роботи його роботи з 05.11.2007 по 28.11.2007 та з 01.12.2010 по 31.12.2010 по ВП «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та з 01.11.2019 по 31.01.2021 на ВП «Шахта імені Г.Г. Капустіна» відсутні відомості про сплату страхових внесків, що суперечить вимозі п.2 ст. 24 Закону № 1058.
Щодо вимоги позивача в заяві від 04.02.2021 зарахувати до пільгового стажу трудової діяльності на підземних роботах за Списком № 1 періоди роботи з 06.05.2010, 23.06.2010, з 07.07.2010 по 08.07.2010, 23.06.2011, 27.04.2013 по 30.04.2013, з 06.02.2014 по 08.02.2014, 19.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 12.10.2014, з 07.11.2014 по 15.11.2014, з 05.12.2014 по 06.12.2014, з 25.12.2014 по 26.12.2014, 02.01.2015, з 02.02.2015, з 20.02.2015 по 23.02.2015, 27.02.2015, 11.03.2015, 12.03.2015, 19.03.2015 по 20.03.2015, з 26.03.2015 по 27.03.2015, 03.04.2015, з 09.04.2015 по 10.04.2015, з 13.04.2015 по 15.04.2015, 21.04.2015, 03.07.2015, 24.07.2015, з 27.08.2015 по 28.08.2015, 25.09.2015, з 03.11.2015 по 04.11.2015, 10.11.2015 по 13.11.2015, з 25.02.2015 по 26.02.2015, з 27.03.2015 по 28.03.2015, з 07.04.2015 по 08.04.2015, 17.07.2016, 21.09.2017, 28.09.2017, 22.12.2017, 24.12.2017, з 02.02.2018 по 01.10.2018, 10.10.2018, 21.07.2019, відповідач зазначив наступне. Пільги по пенсійному забезпеченню надаються за умови, що робота, передбачена Списками № 1 та № 2 виконувалася постійно та протягом повного робочого дня за виключенням підземних слюсарів та електрослюсарів EMC шахт, яким в стаж на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 зараховується тільки час фактичної роботи в підземних умовах. Таким чином, періоди перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати не можуть бути зараховані до пільгового стажу позивача, оскільки не підтверджена його зайнятість повний робочий день на роботах в умовах, передбачених Списками № 1 та Списками № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.12.2005 за № 1451/11731, а саме не менше 80% робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професій чи посад, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Щодо позовної вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 02.02.2021, відповідач вказав наступне. Позивачу зараховано стаж роботи, як працівнику безпосередньо зайнятому повний робочий день на підземних роботах за Списком № 1 - 13 років 07 місяців 29 днів, що не відповідає вимогам ст. 8 Закону № 345-VІ. З урахуванням наведеного вище, зарахувати періоди роботи позивача період роботи з 05.11.2007 по 28.11.2007 та з 01.12.2010 по 31.12.2010 по ВП «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля»; з 01.11.2019 по 31.01.2021 на ВП «Шахта імені Г.Г. Капустіна» до пільгового стажу роботи та здійснити перерахунок пенсії неможливо у зв`язку з не сплатою страхових внесків підприємством.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:
-ухвалою суду від 22.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.43-44).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 21.12.2001 Кремінським РВУМВС України в Луганській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.39-40).
22.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії (а.с.98,99-100).
З витягу з підсистеми признання та виплати пенсії вбачається, що позивачу призначено пенсію з 10.10.2020 за Списком №1, страховий стаж складає 28 років 10 місяців 9 днів (а.с.128-131), в тому числі робота за Списком №1 - 13 днів 7 місяців 29 днів (а.с.94-97).
Відповідачем проведено перерахунок з додаванням пільгового стажу згідно сплаті страхових внесків по 31.10.2019, у зв`язку з чим період роботи з 01.08.2019 по 31.10.2019 у відокремленому підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» зараховано до пільгового стажу позивача.
Після перерахунку пільговий стаж складає 13 років 10 місяців 27 днів (а.с.143-144).
05.01.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати розрахунок стажу ОСОБА_1 із зазначенням інформації про кількість пільгового стажу (а.с.27).
На заяву від 05.01.2021 відповідачем надано відповідь відповідно до Закону України «Про звернення громадян», в якій в якості додатку надав розрахунок стажу (а.с.15,16-17).
02.02.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив зарахувати до пільгового стажу періоди роботи, які не були враховані при призначенні пенсії (а.с.28).
На заяву від 02.02.2021 відповідачем надано відповідь відповідно до Закону України «Про звернення громадян», в якій зазначив, що обов`язок проведення УПФУ призначення пенсій відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-VI виникає виключно у разі подання заявником належного за формою документа, передбаченого Порядком №22-1. Також зазначено, що роз`яснення щодо періодів роботи, які не зараховано до пільгового стажу надані у відповіді (лист від 15.01.2021 №824/02.2-17к) (а.с.31).
04.02.2021 позивач направив засобами поштового зв`язку заяву в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25.11.2005, в якій просив перерахувати та зарахувати до пільгового стажу трудової діяльності на підземних роботах за Списком №1 з: 05.11.2007 по 28.11.2007, 06.05.2010, 23.06.2010, з 01.12.2010 по 31.12.2010, з 07.07.2010 по 08.07.2010, 23.06.2011, з 27.04.2013 по 30.04.2013, з 06.02.2014 по 08.02.2014, з 19.08.2014 по 31.08.2014, з 01.10.2014 по 12.10.2014, з 07.11.2014 по 15.11.2014, з 05.12.2014 по 06.12.2014, з 25.12.2014 по 26.12.2014, 02.01.2015, з 02.02.2015, з 20.02.2015 по 23.02.2015, 27.02.2015, 11.03.2015, 12.03.2015, 19.03.2015 по 20.03.2015, з 26.03.2015 по 27.03.2015, 03.04.2015, з 09.04.2015 по 10.04.2015, з 13.04.2015 по 15.04.2015, 21.04.2015, 03.07.2015, 24.07.2015, з 27.08.2015 по 28.08.2015, 25.09.2015, з 03.11.2015 по 04.11.2015, 10.11.2015 по 13.11.2015, з 25.02.2015 по 26.02.2015, з 27.03.2015 по 28.03.2015, з 07.04.2015 по 08.04.2015, 17.07.2016, 30.07.2016 по 07.09.2016, 22.03.2017, 15.07.2017 по 21.07.2017, 04.08.2017 по 06.08.2017, 21.09.2017, 28.09.2017, 22.12.2017, 24.12.2017, з 02.02.2017 по 01.10.2018, 10.10.2018, 21.07.2019, 01.08.2019 по 31.01.2021 та здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.29,30).
Вищевказану заяву відповідач зареєстрував відповідно Закону України «Про звернення громадян», у відповіді від 09.02.2021 №18-19/З-22/8-1241/21 зазначив, що роз`яснення з даного питання надані у відповідях (лист від 15.01.2021 №7-3/З-22/8-1241/21, лист від 08.02.2021 №17-17/З-22/8-1241/21) (а.с.32).
На виконання узвали суду від 22.02.2021 відповідачем надано письмову інформацію щодо зарахування пільгового стажу ОСОБА_1 , в якій зазначив, що пенсію призначено при загальному стажі роботи 28 років 10 місяців 09 днів (стаж зараховано по 31.07.2019), в тому числі стаж, який зараховано до пільгового 11 років 02 місяців 18 днів, а саме: робота за списком №1 шахтарі. 29.12.2020 надійшло рішення про результати розгляду заяви комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області про підтвердження періодів роботи, що дають право на перерахунок пенсії урахуванням пільгового стажу за Списком 1, а саме з 12.07.1991 по 22.12.1993 за період роботи на шахті «Кремінна». Після перерахунку пільговий стаж складає 13 років 07 місяців 29 днів. 18.01.2021 проведено перерахунок з додаванням пільгового стажу згідно сплаті страхових внесків по 31.10.2019. Після перерахунку пільговий стаж складає 13 років 10 місяців 27 днів. В підсистемі призначення та виплати пенсій Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутні відомості про сплату страхових внесків за період роботи 05.11.2007 по 28.11.2007 та з 01.12.2010 по 31.12.2010 по ВП «Шах Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля»; з 01.11.2019 по 31.01.2021 на ВП «Шахта імені Г.Г. Капустіна» (а.с.140).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Законом, який спрямовано на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів є Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VII (далі - Закон України № 345-VII).
Дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей (стаття 1 Закон України № 345-VII).
Положеннями статті 8 Закону України № 345-VII передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки; після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем при первинному зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії надавалась серед інших документів і трудова книжка.
Дослідженням трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 встановлено, що з 05.11.2007 по 30.09.2014 позивав працював в відокремленому підрозділі «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та з 13.10.2014 по теперішній час в відокремленому підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та вказані записи містять відомості про зайнятість позивача повний робочий день на підземних роботах в шахті, тобто відомості про умови його праці та характер виконуваної роботи (а.с.12-14).
На підтвердження наявності пільгового стажу за Списком № 1 в матеріалах справи наявні: копію витягу з наказів від 14.10.2009 № 940 (зворотній бік а.с.117), від 04.02.2019 № 226 (зворотній бік а.с.119), від 10.10.2014 № 1240 (зворотній бік а.с.119), копію історичної довідки (зворотній бік а.с.123, а.с.124), копію листа щодо атестації робочих місць (а.с.119,120,122), копію довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 21.10.2020 № 896 (а.с.116), від 21.10.2020 № 114 (зворотній бік а.с.116-117), від 21.10.2020 № 115 за період роботи з 05.11.2007 по 30.09.2014 у Відокремленому підрозділу «Шахта Новодружеська» Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», з 13.10.2014 по теперішній час у Відокремленому підрозділу «Шахта імені Капустіна» Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (а.с.115).
Доводи відповідача про те, що згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 , та в підсистемі призначення та виплати пенсій Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 за період роботи його роботи з 05.11.2007 по 28.11.2007 та з 01.12.2010 по 31.12.2010 по ВП «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та з 01.11.2019 по 31.01.2021 на ВП «Шахта імені Г.Г. Капустіна» відсутні відомості про сплату страхових внесків, суд вважає неприйнятними з огляду на наступне.
Відповідно до частини шостої статті 20 Закону № 1058-IV, страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно із частиною дванадцятою статті 20 Закону № 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно із частиною третьою статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У відповідності до статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно із частиною одинадцятою та дванадцятою статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
З огляду на положення частин першої та другої статті 24 Закону № 1058-IV, законодавцем визначено дві обов`язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:
1) особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню;
2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як вказано у частині другій статті 24 Закону № 1058-IV, даними, за якими територіальними органами Пенсійного фонду України обчислюється страховий внесок, зокрема й щодо сплати страхових внесків, є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним судому постанові від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.
Суд звертає увагу відповідача, що згідно із пунктом 4.2 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, відповідач мав право при розгляді заяви про призначення/перерахунок пенсії робити відповідні запити до підприємств, установ та організацій з вимогою надати необхідні документи для підтвердження спеціального стажу позивача, у разі виникнення сумнівів, що зроблено не було і свідчить про неналежний розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії на пільгових умовах.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що доводи відповідача про відсутні відомостей про сплату страхових внесків щодо позивача є необґрунтованими.
Враховуючи те, що відповідач не приймав рішення про відмову в зарахуванні спірного періоду роботи до страхового стажу позивача, суд дійшов висновку, що в даному випадку відповідач вчинив протиправні дії щодо не зарахування до пільгового стажу позивача спірних періодів, а тому вимоги позивача підлягають в цій частині задоволенню з корегуванням спірних періодів стажу позивача, оскільки відповідачем самостійно період з 01.08.2019 по 31.10.2019 вже зараховано до пільгового стажу позивача. Таким чином належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій Рубіжанського ОУПФУ Луганської області саме щодо не зарахування до пільгового стажу позивача спірних періодів та зобов`язання відповідача зарахувати період роботи позивача з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 в відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та з 01.11.2019 по 31.01.2021 в відокремленого підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» до пільгового стажу.
Що стосується позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 02 лютого 2021 року, суд зазначає наступне.
Як вже було зазначено, згідно статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, беручи до уваги те, що відповідачем вже було зараховано до пільгового стажу позивача 13 років 10 місяців 27 днів, а також те, що судом наразі зобов`язано відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 в відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та з 01.11.2019 по 31.01.2021 в відокремленого підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», то у сукупності пільговий стаж позивача буде відповідати стажу роботи, який передбачений статтею 8 Закону №345-VI. Як наслідок, позивач має законне право на здійснення відповідачем перерахунку пенсії на підставі статті 8 Закону №345-VI згідно його заяви від 04.02.2021.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії для чого приймає відповідне рішення.
У рішеннях по справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.02.2021 про перерахунок пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону №345-VI з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Доводи відповідача про те, що заява позивача про перерахунок пенсії від 04.02.2021 є заявою не встановленого зразка, є неприйнятними, оскільки вона повністю відповідає вимогам Порядку № 22-1, отже розглянута вказана заява повинна у відповідності до вимог Закону №1058, а не згідно Закону України «Про звернення громадян».
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог позивача з обранням належного способу захисту порушених прав.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 16.02.2021 №64577 (а.с.11).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України судовий збір у розмірі 908,00 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Викладені з цього приводу заперечення відповідача суд вважає неприйнятними, оскільки відшкодування понесених судових витрат не ставиться в залежність наявності або відсутності на це коштів у сторони, з якої присуджується таке відшкодування.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду підземної роботи з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 у відокремленому підрозділі «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та з 01.11.2019 по 31.01.2021 у відокремленому підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля».
Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (93009, Луганська область, м.Рубіжне, вул.Студентська, буд.35А, код ЄДРПОУ 41245565) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) період підземної роботи з 05.11.2007 по 28.11.2007, з 01.12.2010 по 31.12.2010 у відокремленому підрозділі «Шахта Новодружеська» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» та з 01.11.2019 по 31.01.2021 у відокремленому підрозділу «Шахта імені Г.Г. Капустіна» акціонерного товариства «Лисичанськвугілля».
Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (93009, Луганська область, м.Рубіжне, вул.Студентська, буд.35А, код ЄДРПОУ 41245565) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 04 лютого 2021 року про перерахунок пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року № 345-VI з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (93009, Луганська область, м.Рубіжне, вул.Студентська, буд.35А, код ЄДРПОУ 41245565) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова