
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
18 березня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/3145/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
20.08.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недоплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за період з 2018 по 2020 роки, відповідно до положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня за період з 2018 по 2020 роки у розмірах п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплачених сум такої допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
У своєму рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 Конституційний Суд України вказав на спеціальний предмет регулювання Бюджетного кодексу України (так само як і Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік).
В рішенні зроблено висновок, що окреме положення пункту 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд України дійшов висновку, що зупинення законом «Про Державний бюджет України» дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України (254к/96-ВР).
Таким чином, Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Зменшення розміру допомоги до 5 травня визнано неконституційним, та при розрахунку разової грошової допомоги, передбаченої частиною 4 статті 12 Закону 3551-ХІІ, необхідно виходити із п`яти мінімальних пенсій за віком на час виплати такої допомоги.
Враховуючи викладене позивачу за 2018-2020 роки не доплачено 18590,00 грн. (5600 грн. за 2018 рік, 6190 грн. за 2019 рік та 6800 грн. за 2020 рік).
У добровільному порядку УСЗН Новопсковської РДА Луганської області доплатити вказану суму відмовилось, що підтверджується листом № 17-7/8-296 від 11.08.2020, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 21.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 21.08.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.
Ухвалою суду від 16.03.2021 поновлено провадження у справі.
04.09.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач, окрім іншого, зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як учасник бойових дій, взятий на обліку в Управлінні з 12.02.2019 (справа № 6890) та по теперішній час користується пільгами відповідно до законодавства України.
30.05.2019 позивач звернувся з заявою та доданими до неї документами, про виплату грошової допомоги до 5 травня згідно ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
ОСОБА_1 дійсно знаходиться на обліку в ЄДАРП з 12.02.2019 та щорічну грошову допомогу до 5 травня перераховано 06.08.2019 платіжним дорученням № 825 на суму - 1295 грн.
10.08.2020 позивач звернувся з заявою до Управління про перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019 та 2020 роки, як учаснику бойових дій у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
11.08.2020 за вих. № 16-7/8-2996 позивачу була надана обґрунтована відповідь стосовно спірних питань та повідомлено, що він з 12.02.2019 перебуває на обліку в ЄДАРП та користується пільгами, як учасник бойових дій, в 2019 року була здійснена виплата щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі - 1295 грн., а за 2018 рік та 2020 рік на підставі статті 12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та положень Постанови КМУ від 14.03.2018 № 170 і Постанови КМУ від 19.02.2020 № 112 відповідно, нарахування та виплата не здійснювалась.
Тому твердження позивача про те, що йому не виплачується щорічна грошова допомога до 5 травня за 2018 та 2020 роки не відповідає дійсності, оскільки відповідних звернень від позивача та подань від компетентних органів визначених Постановами КМУ до Управління не надходили, а втручання до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, для встановлення розміру пільг та його перерахунку самостійно Управління не має повноважень і технічних можливостей.
Відповідач вважає, що Управління не порушувало прав позивача та діяло в межах чинного законодавства. Натомість, у позові ОСОБА_1 не надає обґрунтованих доказів порушення його прав саме Управлінням.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
17.03.2021 від позивача на адресу суду надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача, в обґрунтування якого останній послався на те, що 21.05.2020 на його картковий рахунок зараховано грошові кошти у розмірі 1390,00 грн за призначенням: «ПЕРЕРАХ. КОШТИ НА ВИПЛ. ЩОРІЧНОЇ РАЗОВОЇ ДОПОМОГИ ВІДПОВ. ДО ЗУ "ПРО СТАТУС ВЕТЕР.ВІЙНИ, ГАРАНТІЇ ЇХ СОЦ. ЗАХИСТУ"ЗА 2020Р».
Згідно інформації з АТ «Ощадбанк» № 110.35-25/291 від 11.03.2021 дані грошові кошти з даним призначенням нараховані Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Тому позивач вважає, що нарахування щорічної виплати до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі 1390,00 грн за 2020 рік здійснено Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, оскільки встановлено, що Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області виплата до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі 1390,00 грн за 2020 рік позивачу не здійснювалась.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого.
Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено обов`язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частинами першою, другою, третьою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина перша).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частинами першою, третьою та четвертою статті 79 КАС України визначено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Відповідно до частини третьої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з частинами шостою-сьомою статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У відзиві на позов відповідач посилається на те, нарахування та виплата щорічної грошової допомоги до 5 травня що за 2018 рік та 2020 рік позивачу не здійснювалася.
В клопотанні про заміну неналежного відповідача позивач робить висновок, що нарахування щорічної виплати до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі 1390,00 грн за 2020 рік здійснено Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
В матеріалах справи на цей час відсутні докази того, що нарахування та виплату грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2018 рік та 2020 рік здійснено саме Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень.
[…] військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби […].
Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23 березня 2020 р. районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:
Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;
Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
З матеріалів справи встановлено, що на час виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 проходив службу в ГУСБУ в Донецькій та Луганській областях.
З метою повного та всебічного з`ясування обставин у справі суд вважає за необхідне витребувати від ГУСБУ в Донецькій та Луганській областях інформацію, до якого органу соціального захисту населення ГУСБУ в Донецькій та Луганській областях на виконання вимог Постанов Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» та від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» було здійснено подання щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на нарахування та виплату щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій за 2020 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та, відповідно, яким органом здійснено перерахування таких коштів.
Керуючись статтями 9, 49, 77, 79, 80, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Витребувати від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях інформацію, до якого органу соціального захисту населення ГУСБУ в Донецькій та Луганській областях на виконання вимог Постанов Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» та від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» було здійснено подання щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на нарахування та виплату щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій за 2020 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та, відповідно, яким органом здійснено перерахування таких коштів.
Витребувані документи надати суду протягом п`яти днів з дня отримання ухвали за адресою суду: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, буд. 18.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.О. Свергун