
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про заміну відповідача його правонаступником
15 березня 2021 р. Справа №805/2661/14
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку загального позовного провадження в підготовчому проваджені питання про процесуальне правонаступництво на стороні відповідача у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання Маріленд» до Маріупольської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу і податкового повідомлення-рішення,
встановив:
26 лютого 2014 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об`єднання Маріленд» (далі – позивач, Товариство) до Маріупольської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі – відповідач, Маріупольська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області), в якому позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про проведення позапланової документальної виїзної перевірки від 25 вересня 2013 року № 348;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від 23 жовтня 2013 року № 0000692200.
Ухвалою від 28 лютого 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/2661/14.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2015 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року, позов Товариства задоволений повністю.
22 січня 2021 року Верховний Суд прийняв постанову, якою частково задовольнив касаційну скаргу Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, скасував постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року, а справу направив на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
22 лютого 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття до провадження справи № 805/2661/14, вирішив розглядати її в порядку загального позовного провадження, розпочав підготовче провадження.
Відповідачем у справі є Маріупольська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області (далі – Маріупольська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
На підставі відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) суд встановив, що Маріупольська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код: 39883670) була зареєстрована як юридична особа 08 травня 2015 року.
На підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» (далі – Постанова КМУ № 296) Маріупольська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області реорганізована шляхом приєднання Головного управління ДФС у Донецькій області на правах структурного підрозділу.
Головне управління ДФС у Донецькій області (далі – ГУ ДФС у Донецькій області) (ідентифікаційний код: 39406028) зареєстроване як юридична особа 23 вересня 2014 року.
В структуру ГУ ДФС у Донецькій області входить Маріупольське управління ГУ ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 41760341).
12 липня 2019 року проведена державна реєстрація припинення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області як юридичної особи.
19 червня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі – Постанова КМУ № 537).
На підставі п. 1 постанови Постанови КМУ № 537 як юридична особа публічного права утворене Головне управління ДПС у Донецькій області (далі – ГУ ДПС у Донецькій області).
Відповідно до п. 2 постанови КМУ № 537 ГУ ДФС у Донецькій області реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ДПС у Донецькій області.
П. 3 постанови КМУ № 537 року було установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
П. 4 постанови КМУ № 537 передбачено, що територіальні органи Державної податкової служби визначені правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з п. 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
ГУ ДПС у Донецькій області (ідентифікаційний код: 43142826) зареєстроване як юридична особа 31 липня 2019 року.
З 07 серпня 2019 року ГУ ДФС у Донецькій області перебуває в стані припинення (на час розгляду питання правонаступництва державна реєстрація припинення ГУ ДФС у Донецькій області як юридичної особи не проведена).
Відповідно до ст. 21-1 Закону України від 17 березня 2011 року № 3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади» (далі – Закон № 3166) територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.
Згідно з ч. 2 ст. 21-1 Закону № 3166 територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Відповідно до ч. 3 ст. 21-1 Закону № 3166 положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.
Ч. 4 ст. 21-1 Закону № 3166 визначено, що керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може делегувати керівнику територіального органу як відокремленого підрозділу такого центрального органу виконавчої влади окремі повноваження відповідно до положення про такий територіальний орган.
Згідно з ч. 5 ст. 21-1 Закону № 3166 територіальні органи як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, територіальні органи як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, створюються і припиняються в порядку, визначеному законодавством.
30 вересня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі – Постанова КМУ № 893).
П. 1 постанови КМУ № 893 передбачав ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної податкової служби, в тому числі ГУ ДПС у Донецькій області.
п. 2 постанови КМУ № 893 установлено, що
територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій;
права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи;
П. 3 постанови КМУ № 893 Державній податковій службі доручено забезпечити утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до ст. 21-1 Закону № 3166.
30 вересня 2020 року Державна податкова служба України видала наказ № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби».
На підставі п. 1 цього наказу утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, в тому числі Головне управління ДПС у Донецькій області.
З 20 жовтня 2020 року ГУ ДПС у Донецькій області перебуває в стані припинення. (На час розгляду питання правонаступництва державна реєстрація припинення ГУ ДФС у Донецькій області як юридичної особи не проведена).
Відомості ЄДР свідчать, що Державна податкова служба України (ідентифікаційний код: 43005393) зареєстрована як юридична особа 17 травня 2019 року.
В структуру ДПС на правах відокремленого підрозділу входить Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).
24 грудня 2020 року ДПС видала наказ № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій».
П. 1 цього наказу передбачав: «Розпочати з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30 вересня 2020 року № 529 «Про утворення третиоріальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови 893».
Крім того, відповідно до п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області, затвердженого наказом ДПС України від 12 листопада 2020 року № 643 (із змінами, внесеними наказом ДПС від 04 березня 2021 року № 264), Головне управління ДПС у Донецькій області (далі – ГУ ДПС) є територіальним органом утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі – ДПС).
ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Донецької області.
ГУ ДПС є правонаступником майна, права та обов`язків ГУ ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).
Згідно з п. 15 Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
За визначенням, наведеним у п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, серед іншого, за органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.
За правилами ч. 3 ст. 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить, зокрема, органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам.
Питання процесуального правонаступництва регламентує ст. 52 КАС України.
Відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
При цьому суд враховує, що у спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа
У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.
Для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним є встановлення або припинення первісного суб`єкта, або перехід повністю чи частково його функцій (адміністративної компетенції) до іншого органу.
Враховуючи встановлені судом обставини щодо наявності правонаступництва між Маріупольською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області та Головним управлінням ДПС у Донецькій області як відокремленим підрозділом Державної податкової служби України, що розпочав здійснення своїх повноважень та функцій з 01 січня 2021 року, суд дійшов висновку про наявність підстав для процесуального правонаступництва на стороні відповідача, а саме заміни Маріупольської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, що була припинена, її правонаступником – Головним управлінням ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59).
Керуючись ст. ст. 4, 43, 52, 180, 181, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
1. Допустити процесуальне правонаступництво у справі, замінивши відповідача - Маріупольську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області її правонаступником – Головним управлінням ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187, місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59).
2. Відкласти підготовче засідання до 15 квітня 2021 року до 15:00.
3. Копію ухвали направити учасникам справи.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Кравченко